Hakim Şengün'ü YAKAN KONUŞMALAR

Hakim Şengün'ü YAKAN KONUŞMALAR

Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, Bolu'ya atandı. Disiplin cezası nedeniyle HSYK tarafından atanan Şengün'ün Ergenekon sanıklarıyla ilişkisi ortaya çıkmıştı...

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün Bolu'ya atandı. HSYK'nın, atamayı disiplin cezası nedeniyle gerçekleştirdiği bildirildi.

Ayrıca Köksal Şengün'ün Ergenekon davasından alınmasının arkasında Ergenekon davasını etkilemeye yönelik girişimleri nedeniyle hakkında dava açılan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'la olan bağlantısı ve Ergenekon davası sanığı Avukat Tülay Bekar'la olan gönül ilişkisinin yattığı belirtiliyor.

Disiplin suçlarına bakan HSYK 2. Dairesi, Şengün’ün Ergenekon davası sanığı Tülay Bekar ile ilişkisinin kesinlik kazanması üzerine tedbiren görevden alınmasına karar verdi. Şengün’ün özel yetkileri alınarak Bolu Hakimliği’ne atandı.

SEYFİ OKTAY SORUŞTURMASINDA ADI GEÇMİŞTİ 

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile bir grup avukat hakkında yürütülen ‘Adil yargılamayı etkileme’ soruşturması kapsamında Şengün’ün de olduğu bazı mahkeme başkanları teknik takibe takılmıştı.

Eski Adalet Bakanı Oktay ile bazı şüpheli avukatların Ergenekon davalarına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Başkanı Şengün, İstanbul 10. Ağır Ceza  Başkanı Zafer Başkurt ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak ile görüştüklerinin teknik takibe takıldıkları öne sürülmüştü.

ERGENEKON ŞÜPHELİSİYLE GÖNÜL İLİŞKİSİ ORTAYA ÇIKMIŞTI 

Başkan Şengün, bir dönem Ergenekon şüphelisi Tülay Bekar ile yaptığı ve teknik takibe takılan telefon görüşmeleri ile gündeme gelmişti. Ergenekon soruşturmasını etkilemeye teşebbüs ettikleri iddia edilen şüphelilerden Tülay Bekar’ın Şengün’e Ergenekon davasından vazgeçirmek için, telkinlerde bulunuyordu. Kadın avukat, Ağır Ceza Başkanı Şengün’e davadan ayrılması, Yargıtay üyeliğine terfi ederek çekilmesi veya bazı sanıkları tahliye etmesi yönünde baskı yapıyordu. Şengün, telefonlarını dinlediği gerekçesiyle, dönemin Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ü HSYK’ya şikâyet etmişti.

Tülay Bekar’a: Seni seviyorum

Köksal Şengün’ün 6 Mart 2009’da Ergenekon şüphelisi Tülay Bekar’la yaptığı görüşme;

BEKAR: Yine ... almışlar ya, ne biçim bunlar olmaz ki böyle ya. YETER, BIKTIM ARTIK, GİDİYİM KAFAMA SİLAHI DAYAYIP İNTİHAR EDEYİM

ŞENGÜN: Ne olur neyi düzelteceksin, ha neyi düzelteceksin.

BEKAR: İnternet haberlerine bakıp keyfimi kötü yapıyorum.”

ŞENGÜN: Seni seviyorum.

BEKAR: Ya anlayamadığım şey konuşmaları böyle rahatlıkla nasıl servis edebiliyorlar internete.

ŞENGÜN: Şeyler veriyor.

BEKAR: Yani bu suç değil mi yani bunu anlayamıyorum bu konuda suç duyurusunda bulunabilecek babayiğit bi savcı yok mu?

ŞENGÜN: Kime suç duyurusu yapacaksın.

BEKAR: Eğer iddianamesi hazırlanmış bir dosyada ki bazı belgeler servis ediliyorsa bu muhakkak Savcılık makamının suçudur yani.

ŞENGÜN: Niye polis de eder bilmem ne eder.

BEKAR: E o zaman polisini denetimi altına alsın sayın savcılık makamı, onun odasına gidip oturmayı, onların koltuğunda oturmasını iyi biliyor, bak bugün sinirliyim kapat telefonu. 

TÜLAY BEKAR: SEYFİ OKTAY SENİNLE TANIŞMAYI ÇOK ARZU EDİYOR

Köksal Şengün: Başımın üstünde yeri var

7 Mart 2009’da Köksal Şengün’ün, Tülay Bekar’la yaptığı telefon konuşması:

BEKAR: Seyfi OKTAY ile dedikodunu yaptık. Çok sosyal demokrat çok harika bir insan olduğunu duymuş... düşebilecek en iyi mahkeme dediler bana dedi.

ŞENGÜN: Sol gösterip sağ vuran deseydin.

BEKAR: ... seni şikayet ettim artık o da hidayete ermiş dedim... Seninle tanışmayı çok arzu ediyor çokta merak ediyor seni. 

ŞENGÜN: Ooo buyursun başım gözüm üzerine.

BEKAR: Bu zamanda dedi tekrar birinin böyle savaş vermesi lazım onlar için dedi ne kadar zor koşullarda çalıştıklarını biliyorum dedi. Seni de çok merak ediyor, böyle olduğunu duydum ama diyor, NİÇİN GECİKİYOR, İDDİANAMEYİ NİÇİN KABUL ETTİ Kİ DİYOR.

ŞENGÜN: ... Herkes rahat rahat konuşuyor.

Üstüne çok geliyorlar emekli ol

19 Ağustos 2009 tarihindeki görüşme:

BEKAR: ”... Üstüne çok geliyorlar heralde her taraftan. Herkes senin ... farklı kanala geçtiğini düşünüyor. En son Aydınlık dergisini al oku neler yazmışlar bi bak. EMEKLİ OL EMEKLİ.

ŞENGÜN: Yok Ankara oraya geleceğim ya.

BEKAR: Bence de ne yap ne et buraya gel... Kapılarında mı yatarsın göbek mi atarsın. Yoksa konuşmam seninle, herkes aleyhine konuşuyor.  Adını söylemeye utanacaksın yakında.

16.09.2009 günü saat:12.10'da Mehmet Seyfi OKTAY ile Ali Hadi EMRE arasındaki polisin takibine takılan görüşme;

ŞENGÜN'Ü BAĞLADIK

M.S.OKTAY'ın "... O MEŞHUR BAŞKANLA BİRLİKTE OLMA DURUMU OLABİLİR BU AKŞAM" dediği,

A.H.EMRE'nin "vallaha olsa iyi olur birde o konu netleşse iyi olur yani yav yani bu çok sıkıntı çekiyorum ben şimdi öbür taraftan bir görüşsen bir netleştirsek bu işi iyi olur yani" dediği,

M.S.OKTAY'ın "BU ARA SABRETSİNLER BU ARA BİR SONUCA BAĞLANACAK O" dediği,

A.H.EMRE'nin "İşte bir konuşun bir konuşun ona göre" dediği,

M.S.OKTAY'ın "Ya ONU BAĞLADIK BAĞLADIK YANİ HANİ BİR BAKIMA BAĞLANDI.. YETMİYOR ADAMIN GÜCÜ YETMİYOR YOKSA O AÇIDAN BAĞLANDI O İŞ" dediği...

28.03.2009 günü Tülay BEKAR'ın Köksal ŞENGÜN ile yaptığı ve polisin takibine takılan görüşme;

BASIN AÇIKLAMASI YAP YERİ YERİNDEN OYNAT

T.BEKAR :"SENDE EMEKLİ OL DA GÖRELİM BAKALIM, bu gidişle nasıl olsa yakında olacaksın bu kadar yoğun baskıya dayanamazsın" "YANİ BEN BASKI YAPIYORUM YA" "Benim dışımdakini takmazsın nasıl olsa da" "Beni ciddiye alırsın, YANİ EMEKLİ OL ONDAN SONRA DA GİT BASIN AÇIKLAMASI YAP,... YERİ YERİNDEN OYNAT NE GÜZEL OLUR VALLAHİ O ZAMAN BAYILIRIM YANİ, NASIL MUTLU OLURUM ANLATAMAM" "SENDE GİT EMEKLİ, EMEKLİ OL LÜTFEN EMEKLİ OL NE OLUR EMEKLİ OL"

K.ŞENGÜN :"Nedir ne biliyorsun emekli niye olayım"

T.BEKAR :"Hiçbir şey bilmiyorum ya resmen şey piyon gibi oynuyorlar ya olmaz ya, sen bu oyunun içinde yer alma, GİT EMEKLİ OL İŞTE NE İŞİN VAR YA" "...o iddianamede ki her şey komik niye onları çıkarttırmadın ki" "bunların burada özel hayatın burada ne işi var niye demedin ki"

K.ŞENGÜN : "Ya iddianamede olanları ben iddianameden çıkarmam, görsünler yaptıkları iddianameyi insanlar görsün daha iyi, yapılan şeylerin yanlışlığı daha iyi görünür"

T.BEKAR :"Ama orda senin de sorunun olduğunu düşünenler vardır"

K.ŞENGÜN :"Ha yani orda yazılanları insanlar görsün ki yanlışları görsünler insanlar"

HİÇ OLMAZSA HABERAL'I BIRAKSA...

Tülay Bekar'ın Seyfi Oktay ve ekibi ile yaptığı görüşmeler ve aldığı kararlar doğrultusunda Başkan Köksal Şengün ile konuşmalar yaptığı ve ilişkiler kurduğu ortaya çıktı.

Polisin teknik takibine takılan 02.08.2009 günkü Mehmet Seyfi OKTAY ile Tülay BEKAR arasındaki görüşmede Şengün'e Haberal'ı tahliye etmesi için baskı yapıldığı görülüyor.

M.Seyfi'nin "Efendim bi teşekkür edelim dedim ne GÜZEL BİR SOFRA HAZIRLAMIŞSINIZ ondan sonra sohbet güzel. ... her şey güzel. Çok sağolun." dediği,

Tülay'ın "Teşekkür ediyorum sağolun" dediği,

M.Seyfi'nin "BAŞKANI SIKIŞTIRMADIK DEMİ" dediği,

Tülay'ın "yok hiç sıkıştırmadık efendim, o zaten bizi çok seviyor sizi çok seviyor. Yani...kimse yoktu ve ZATEN BİZE GÜVENMEZSE BİRLİKTE OLMAZDI efendim" dediği,

M.Seyfi'nin "YANİ ÖZELLİKLE ŞEY O İKİ KİŞİ ÜZERİNDE KENDİSİ AÇTI" dediği,

Tülay'ın "Yok hayır ben aynı şekilde ki BEN BAZEN DAHA AĞIR KONUŞUYORUM..." dediği,

M.Seyfi'nin "YANİ HİÇ OLMAZSA BU ŞEY O HABERAL'I FALAN HİÇ OLMAZSA BİR BIRAKSA ÇOK İYİ OLUR" dediği...

star/yeni şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.