Hamas Liderleri öldürüldükçe Güçleniyor

Hamas Liderleri öldürüldükçe Güçleniyor

Liderler şehit edilse bile onların fikirleri Filistinlilerin kalbinde atmaya devam ediyor.Mücahitlerinden önce komutanları ön cephede

Filistin Haber Merkezi / Gazze
İslami Direniş Hareketi (Hamas) mübarek Filistin toprakları üzerinde faaliyet gösteren öncü ve etkin direniş hareketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Şeyh Ahmed Yasin tarafından temeli atılan hareket diğer direnişçi hareketlerle birlikte Filistin topraklarını özgürleştirme projesini Filistinli tek bir grubun benimsediği bir projeden çıkararak direnişin tüm halk tarafından bir proje olarak benimsenmesini sağladı. Belki de Siyonist işgal devleti ve Amerika’nın ellerindeki tüm imkanları kullanarak nafile bir çabayla hareketi dağıtmak istemesinin nedeni budur.

Hamas Filistinlilerin Kalbindedir
Hamas’ın tarihinde en belirgin olay hareketin Filistinlilerin kalbinde edindiği yerdir. Bilhassa Filistin yasama meclisi seçimlerinden büyük bir zaferle çıkıp İsmail Heniyye başkanlığında Filistin Hükümeti’ni kurduktan sonra. Bu dönüşüm olayı ve Hamas’ın gerek direniş gerekse siyasi alanda yükselmesi basit bir olay değildi. Zira hareket, bazıları için uzak ama Hamas ve direnişçi gruplar için yakın olan kurtuluş rüyasını gerçekleştirmek için nice genç fidanları ve önemli liderleri bu uğurda şehit verdi.

İşgal Liderleri Hamas Liderlerine Suikast Tehdidinde Bulunuyor

Siyonist işgal devletinin liderleri sabah akşam Hamas hareketinin lidelerine suikast düzenlemeye devam edeceklerini belirtiyorlar. Halbuki bu beyinsizler bilmiyorlar ki Hamas lider ve direnişçilerinin suikasta uğraması cihat ve direnişi sürdürme yolunda daha fazla güç, sebat ve ısrar isteğini artırıyor. Siyonist işgal liderleri Hamas’ın önde gelen liderlerinin suikast düzenlemek için İsrail’in hedefi olduğunu ilan ettiler.

Şeyh Yasin Suikastı Hareketi Daha da Güçlendirdi

Siyonist işgal devleti Hamas hareketinin kurucusu Şeyh Ahmed Yasin’i şehit ederek Hamas’ı dağıtabileceğini zannetti. Oysa Şeyh Yasin’in şehadeti harekete daha fazla halk desteği, güç ve sebat sağladı. Şeyh Yasin’in inşa ettiği proje büyümeye ve dal budak salmaya devam etti. Hicri Safer 1425, Miladi 22 mart 2004 Pazartesi sabahı Şeyh Yasin’in uzun zamandır temenni ettiği şey olan şehadet Allahu tealanın izniyle gerçekleşti. Zira Şeyh Ahmed Yasin camide sabah namazını eda ettikten sonra şehit edildi. Siyonist işgalcilerin barbar bir füze saldırısı sonucu şeyh ve beraberindeki 8 Filistinli cami önünde şehit olmuştu. Şeyh Ahmed Yasin son nefesini vermişti vermesine ama kanıyla, aklıyla ve imanıyla kurduğu ve büyüttüğü kuşağın hikayesi yeni başlıyordu.

Suikast Girişimine Uğrayan Meşal’in Yıldızı Parlamaya Başladı

Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal de Siyonist Mossad tarafından suikast girişimine maruz kalanlardan biri. Güçlü bir kişiliğe sahip olan Meşal 25 Eylül 1997 tarihinde Ürdün’ün başkenti Amman’da Siyonist Mossad ajanlarınca suikast girişimine maruz kaldı. Ancak suikast girişimi tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Zira suikast girişimi sonucunda Ürdün hükümetinin Siyonist işgal devleti ile yaptığı anlaşma gereği Hamas hareketinin kurucusu Şeyh Ahmed Yasin, suikastçi Mossad ajanlarının işgalcilere teslim edilmesi karşılığında serbest bırakıldı. Bu suikast girişimi Halid Meşal’in yıldızının parlamasına, siyaset ve medya alanında daha fazla görünmesine neden oldu. Bunun üzerine Ürdün onu ve bir grup Hamas temsilcisini 21 Kasım 1999’da Ürdün’den uzaklaştırdı. O ve beraberindeki grup kendilerine kucak açan Katar’a geçtiler. Meşal burada bir süre kaldıktan sonra Suriye’ye geçti.

Şehade’nin Şehareti Kassam’a Güç Verdi

Önde gelen liderlerin şehit edilmesinden bahsediyorken Siyonist işgal güçleri tarafından işlenen menfur cinayet sonucu şehit edilen Şeyh Salah Şahade’den bahsetmemek olmaz. İzzeddin el-Kassam Tugaylarını kuran, yerleşim yerlerine baskın düzenleme eylemlerini keşfeden, başta hown olmak üzere tanksavar silahı icat eden, roket ve füze geliştiren bir adam. Öyle ki işgal ordusu tarafından arananlar listesinde bir numaraya yükselmişti. Suikast eylemi (bir adama karşı bir devlet savaşmak zorunda kaldığı için) bizzat Siyonist devletin başbakanı tarafından yönetildi. Şahade, Siyonist işgal ordusunun Gazze’de 13 Temmuz 2002’de düzenlediği ve çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 15 kişinin şehit düştüğü en menfur katliamlarından birinde şehadete ulaştı. Böylece 20 yıllık askeri ve cihadi hayat sona erdi.

Zehhar’ın Suikast Girişiminden Kurtulması İşgalcileri Çileden Çıkardı

İki şehit babası olan Dr. Mahmud ez-Zehhar ise 2003 Eylül’ünde Siyonist işgal kuvvetleri tarafından evine düzenlenen bombardımandan kurtulmayı başardı. Mahmud ez-Zehhar Siyonistler tarafından F-16 savaş uçaklarıyla Gazze’nin güneyinde es-Sabra mahallesindeki evine düzenlenen bombardımandan mucizevi bir şekilde hafif yaralarla kurtulurken en büyük oğlu Halid, koruması ve 20 Filistinli şehit oldu. Dr. Zehhar bir diğer oğlu Husam’ın Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayları’nda görevini ifa ederken içinde bulundukları aracın bombalanması sonucu şehit olmasından sonran Valid eş-Şehideyn (iki şehit babası) lakabıyla tanınmaya başladı.

Esir Doktor Duveyk de En Ön Safta

Hamas liderleri işgalin zindanlarında bile hayattan uzak değillerdi. Bu liderlerin büyük bir kısmı bu zindanlarda büyük acılar çekti. Mesela Yasama Meclisi Başkanı ve Hamas’ın önde gelen liderlerinden Dr. Aziz Duveyk halen Siyonist parmaklıklar ardında. Dr. Duveyk’e Batı Yaka’nın Rantisi’si lakabı verildi. Esir Duveyk’e 1992’de beraber Güney Lübnan’a sürüldüğü yol arkadaşı ve sürgüne gönderilenlerin Arapça dilinde sözcüsü olan (ingilizce dilinde sözcüleri doktor Duveyk’ti) Şehit Abdulaziz er-Rantisi’den dolayı bu lakabı seviyordu. Hamas hareketi 15 Şubat 2006 Çarşamba akşamı Dr. Duveyk’i Ruhi Fettuh yerine yeni Yasama Meclisi başkanı, Gazze’den Dr. Ahmed Bahr’ı birinci yardımcısı Tulkerem’den Hasan Harişa’yı da 2. yardımcısı olarak seçtiğini açıkladı.

Şehit Mukadime İhvan’ın ve Hamas’ın Beyni

Doktor ve düşünür İbrahim el-Mukadime ise barbar Siyonist işgalcilerin füzeleri sonucu şehit edildi. Mukadime Müslüman Kardeşlerin Filistin’deki beyni, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın kurucu lideri, Hamas’ın güvenlik birimi birinci komutanı ve Şehit İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 1996 yılında askeri komutanıydı. Lider Yahya Ayyaş’ın şehit edilmesinden sonra Kassam Tugayları tarafından indirilen darbelerden Siyonist devleti korumak için uluslararası güçler Şarmu’ş-Şeyh’te toplanmak zorunda kalmıştı. Diş hekimi olan İbrahim el-Mukadime yalnızca askeri ya da siyasi bir kişilik değildi, aynı zamanda Yüce Allah’ın ilimle nasiplendirdiği kişilerden biriydi. Akidede alim, tefsirde müctehid, hadiste söz sahibi, fıtıhta bir duruşu olan şair düşünür biriydi, eğitimde teori sahibiydi. İşte bütün bunlardan dolayı Siyonist işgal güçleri 8 Mart 2003 cumartesi sabahı Gazze’de işine giderken onu ve beraberindeki üç kişiyi şehit ettiler.

Devrimci Doktor Şehit Rantisi

Siyonist işgal kuvvetlerinin şehit ederek Hamas hareketine son verebileceklerini zannettikleri başka bir şehit de Dr. Abdulaziz er-Rantisi’dir. Ancak Rantisi’nin şehadetinden sonra hareket çok daha güçlendi ve adı tüm dünyada yankılanmaya başladı. Rantisi (Allah rahmet eylesin) mantıklı ve ağır başlı bir şahsiyetti ancak Siyonistleri çileden çıkarıyordu. Çünkü Filistin kamuoyunu harekete geçirebiliyordu. Hayatı mücadele, cihat ve davetle doluydu. Tutuklanmalar, işkence ve sınırdışı edilmeler hiç peşini bırakmadı. Dr. Rantisi Siyonist işgal uçaklarının düzenlediği bir suikast girişiminden kurtulmayı başardı. Ancak Siyonist işgal kuvvetleri daha sonra arabasına düzenledikleri bir hava saldırısı ile Dr.Rantisi’yi ve beraberindeki üç arkadaşını 17 Nisan 2004 Cumartesi günü Gazze’nin kuzeyinde bulunan el-Gafri bölgesi el-Cela caddesinde şehit ettiler.

İki Cemal Batı Yaka’nın Uyanmasına Vesile Oldu

Aynı cihat ve direniş yolunu iki Cemal de izledi. Cemal Mansur ve Cemal Selim de Batı Yaka’da aynı düşüncenin bayraktarlığını yaptı. Hayatları iman, üretim ve fedakarlıkla doluydu. Allah rahmet eylesin birlikte işgal altında bulunan Batı Yaka’da İslami Direniş Hareketi’nin ilk temelini attılar. İkisinin yetiştirdiği onlarca istişhadi kahraman düzenledikleri eylemlerle Siyonist devletin sarsılmasına neden oldu. Barbar Siyonistlerin helikopterle Nablus’taki ofislerine düzenlediği hava saldırısında ikisi de şehit edildi.

Bir Direnişçi Olarak Allame Profesör Nizar Reyyan

Allame Prof. Dr. Nizar Reyyan (Ebu Bilal) de Siyonistlerin yaptığı bir katliam sonucu şehit edildi. Hicri 5 Muharrem 1430, Miladi 1 Ocak 2009 tarihinde F16 uçaklarının dört katlı evini bombalaması sonucu aralarında 4 hanımının da bulunduğu ailesinden 15 kişiyle birlikte şehit oldu. Mücahit Dr. Reyyan’a övgüde bulunan Hamas, direnişe devam edeceklerini, muhalefet edenlerin kendilerine zarar veremeyeceğini, kendilerine karşı işbirliğinde bulunanların kendilerini yoldan alıkoyamacağını, bu barbar cani ve vahşi Siyonist saldırının kendilerini korkutamayacağını, Hamas liderlerinin bu mübarek dava ve bu fedakar halk uğrunda kanlarıyla ve canlarıyla kendilerini feda etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Şehit Bakan ve Milletvekili Said Siyam

Şehit Reyyan’dan 15 gün sonra İçişleri Bakanı ve milletvekili Said Siyam Hakka yürüdü. F16 savaş uçaklarıyla, oğluyla birlikte kardeşinin evinde bulunduğu bir sırada yapılan gaddarca saldırı sonucu şehit oldu. Allah’a itaatle geçmiş 50 yılın ardından şehadete yürüdü. Hayatı üretim, cihat, direniş ve Filistinlilere hizmetle geçti. Şeyh Siyam’ın şehit edildiği haberini alan Gazzeliler cami hoparlörlerinden şehidi öven çağrılarda bulunarak Siyam’ı temenni ettiği şehadete ulaşması nedeniyle tebrik ettiler.

Hamas Liderlerinin Şehadeti Direnişe Güç Katıyor

Siyonist işgal devleti, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın liderlerine suikast düzenlemeye devam ettikçe hareketin düşüncesi daha çok yayılıyor, daha çok güçleniyor, azim ve sebatı daha çok artıyor. İşgalciler bedenlere suikast düzenliyor ama bu insanların taşıdığı fikir insanların ve Filistinlilerin kalbinde atmaya devam ediyor. Liderlerinin kanlarından destek alan, liderlerinin şehadetini ölümsüz islami davet için yakıt yapan hareket yolundan asla dönmeyecektir. Tarih şunu ispatlamıştır ki liderleri suikaste uğrasa bile aziz Filistin toprakları üzerindeki Siyonist mevcudiyete karşı verilen amansız savaş rabbani harekete yeni bir hayat bahşedecektir.