Hamas'ı dolarla tasfiye toplantısı

Hamas'ı dolarla tasfiye toplantısı

Şarm el-Şeyh'te toplanan 75 ülke liderleri, Gazze'nin yeniden inşası için kesenin ağzını açtı.

Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde toplanan 70'i aşkın ülke başkan ve bakanları İsrail'in saldırıları ile yıkılan Gazze'nin yeniden inşası için kesenin ağzını açtı. Saldırılar boyunca suskun kalmayı tercih eden Suudi Arabistan ve ABD 1'er milyar dolar yardım sözü verdi. Toplamda 2,78 milyar dolar yardım toplanması öngörülürken, yardım paralarının konrolü konusunda çoğu ülkeden Hamas'ın devre dışı bırakılması şartı geldi. Gazze'nin yeniden inşası için toplanacak olan yardım paralarının El Fetih lideri Mahmud Abbas'ın kontrolünde olması Abbas'ın Gazze'deki elini güçlendireceği şeklinde yorumlanıyor.

HAMAS DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından açılan konferansta, katılımcıların çoğu, Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas'la işbirliğine yanaşmadığından, toplanan paranın nasıl aktarılıp harcanacağı konusu tartışılıyor. Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümeti ise, konferansa temsilcilerinin çağrılmamasını eleştirdi. Konferansta Filistin'i Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Selam Feyyad ile diğer El Fetihli üyeler temsil ediyor.


TÜRKİYE'DEN TAM DESTEK

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Gazze'nin yeniden inşası için Türkiye adına 150 milyon dolar yardım taahhüdünde bulunarak, Filistinli gruplara 'birleşin' çağrısında bulundu. Gazze Şeridi'ndeki üç haftalık işgalde, 14 bin ev, 219 işletme ve 240 okul hasar gördü.


Kimler ne kadar verecek?

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Gazze Şeridi'nin inşası için 100 milyon dolar yardım yapacakları taahhüdünde bulunurken, Körfez Arap ülkeleri 5 yıl içinde 1,65 milyar dolar yardım yapmayı planlıyor. ABD, daha önce yaptığı açıklamada 300 milyonu Gazze için ayrılmak üzere, 900 milyon dolar vereceğini bildirdi. Avrupa Komisyonu'nun toplam 552,6 milyon dolar yardım vaadinde bulunması bekleniyor. İngiltere Gazze ekonomisini yeniden kurmak için 43 milyon dolar vereceğini açıkladı. Vaatler gerçekleşirse yardımın toplamı, 3,145 milyar doları bulacak.


Netanyahu yardımdan rahatsız

Gazze'deki 22 günlük İsrail işgalinden kalan enkazı yeniden yaşanabilir hale getirmek için Mısır'da yardım konferansı düzenlenirken, İsrail'de başbakan olmaya hazırlanan Likud lideri Benyamin Netanyahu'dan öfkeli bir çıkış geldi. İsrail'deki genel seçimlerin ardından koalisyon çabalarında henüz bir neticeye varamayan Netanhayu, Gazze'ye yardım konferansına tepki göstererek, “İsrail'e Gazze'den roket saldırıları bitmeden bu yardım da nereden çıktı? İsrail'in güvenliğini bir gülümsemeye kurban etmeye niyetli değilim” diye konuştu.


Hillary ilk kez Ortadoğu'da

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Ortadoğu'ya ilk ziyaretini yaparak konferans için Mısır'a geldi. Clinton, Ortadoğu'da barış için acilen adım atılması çağrısında bulundu. Clinton, Araplar, İsrailliler ve uluslararası toplumu, Ortadoğu'daki şiddet döngüsünün kırılması için acil adım atmaya ve bölgede kapsamlı bir barışa ulaşılması hedefi doğrultusunda ilerlemeye davet etti.

Bu haber toplam 375 defa okunmuştur