HAMAS'tan Obama'ya tarih dersi!

HAMAS'tan Obama'ya tarih dersi!

Filistin'in en büyük direniş örgütü ve 2006 yılındaki seçimlerin galibi HAMAS, İsrail'in 22 gün boyunca katliam yaptığı Gazze dramına sessiz kalan ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'ya tarihi bir hatırlatmada bulundu.

Ebu Marzuk, seçilmeden önce şu an İsrail işgali altında bulunan Sderot kentini ziyaret ederek sözde HAMAS roketlerinden zarar gören Yahudi yerleşimcilere destek veren Obama'ya “Konuştuğunuz yerlerin tarihini iyi bilmelisiniz. Sderot, 1948'de Siyonist terör çeteleri tarafından yağma edildi ve Filistinliler buradan sürgün edildi” hatırlatmasında bulundu.

HAMAS'ın Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, İsrail'in Gazze katliamıyla ilgili olarak İngiliz The Guardian gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsrail vahşetine sessiz kalan Batı'yı ve ABD'nin yeni Başkanı Obama'yı sert bir şekilde eleştirdi.

İSRAİL'İN HEDEFİ ABBAS'I GERİ GETİRMEK
İsrail'in Gazze'ye saldırmadan önce ortaya koyduğu hedeflerin başında HAMAS'ı ortadan kaldırmak ve El Fetih lideri Mahmud Abbas'ı yeniden başa geçirerek direnişi kırmak olduğunu belirten Marzuk, diğer iki hedefin ise Yahudilere Lübnan'da yenilen İsrail ordusuna yeniden güven aşılamak ve gelecek ay yapılacak seçimlerde koalisyon partilerini yeniden seçtirmek olduğunu yazdı.

FİLİSTİN DİRENİŞİ ABD'NİN KİMYASAL SİLAHLARIYLA KIRILAMAYACAK
“Öncelikle şunu söylemeliyiz: İsrail kesin olarak kaybetti. Kadın ve çocukların öldürülmesi, evlerin, hükümet binalarının, alt yapının yıkılmasından başka ne kazandı İsrail? İsrail tüm bunları ABD tarafından kendisine sağlanan silahlarla, uluslar arası anlaşmalarla yasaklanmış kimyasal ve fosfor silahlarıyla yaptı. Birçok uluslar arası organizasyon bu saldırıları savaş suçu olarak kabul ederken, Batılı liderlerden bu saldırıları kınayan bir kelime bile duymadık. Bu katliamlara karşı utanç verici bir şekilde sessiz kalan ve sürekli insan haklarından bahseden Batılı liderler Filistinlilere nasıl bir mesaj gönderdi?” diyen Marzuk, üç hafta ve önceki 18 ayda görülen şeyin Filistinlilerin hiçbir şekilde ekonomik ambargo, vahşi saldırılar ve açlıkla yenilemeyeceği olduğunu kaydetti.

HAMAS DİMDİK AYAKTA, İSRAİL KAYBETTİ
Filistinlileri HAMAS'a karşı döndürmek ve HAMAS Hükümeti'ni zayıflatmak için girişilen saldırının başarısız olduğunu belirten Ebu Marzuk, HAMAS'ın askeri gücünün hiçbir şekilde yara almadığını ifade etti. Marzuk, İsrail'in ABD ile HAMAS'a silah sağlanmasının önlenmesine dair anlaşmanın başarısız olacağını kaydederek, İsrail'in başarısız olduğunu eski Genelkurmay Başkanı Moşe Yaalon ile Benyamin Netanyahu'nun da kabul ettiğini yazdı.

İSRAİL'E HER TÜRLÜ SİLAH SAĞLANIYOR
İsrail'e kullanılması yasak olan ölümcül silahlar temin edilirken, ulusal direniş hareketleri neden kendilerini korumak için silahlardan mahrum bırakılıyor” diye soran Marzuk, uluslar arası hukukun işgal edilmiş topraklarda direniş gösterilmesine izin verdiğini ve kendilerinin direniş haklarını kullandıklarını kaydetti.

MAHMUD ABBAS'I İSRAİL TANKININ ÜZERİNE GEÇİRMEK İSTİYORLAR
İsrail'in Filistin direnişini kıramayacağını kabul etmesi gerektiğini kaydeden Marzuk, “Aynı şekilde Avrupa da Mahmud Abbas'ı yeniden bir İsrail tankının üzerine çıkarılmasının bir seçenek olmadığını kabul etmeli. İsrail'in askeri başarısızlığını diplomasi yoluyla kazanma girişimlerinin boşuna çıkacağını söylemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

OBAMA'YA TARİHİ HATIRLATMA VE UYARI
Gazze'deki katliama şu ana kadar sessiz kalan ABD Başkanı Barack Obama'ya da seslenen HAMAS'ın Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, “Seçilmenizi sağlayan umut dalgası Gazze'deki katliama sessiz kalmanızla büyük hasar gördü. Seçilmeden önce Sderot kentindeki Yahudi yerleşimcilerle birlikte oldunuz. Siz, konuştuğunuz yerlerin tarihini bilebilirdiniz. Bazılarınca İsrail kenti olarak bilinen Sderot 1948'de Siyonist terörist çetelerce yağma edildi ve Filistinliler buradan sürgün edildi. Sderot'un tarihi bu. Kurbanları karıştırmanız sizin için iyi bir başlangıç olmadı. Ancak yine de bir iyimserlik olduğunu düşünüyoruz. Kudüs dahil, Filistin topraklarının işgal edilmesinin son verilmesi ve 6 milyonluk Filistinli mülteciler konusunda adaletli davranırsanız, o zaman İslam dünyası ile yeni bir ilişki kurabilirsiniz” dedi.

HABERVAKTİM/ÖZEL