Hastane borçlarına af getirildi

Hastane borçlarına af getirildi

Hastalara ve yakınlarına bir af müjdesi geldi. Buna göre devlet hastanelerine 250 lira borcu olanların borcu silinecek. 250 liranın üzerindeki borçların da 250 liraya kadar olan kısmı affedilip, gerisi takside bağlanacak.

SAĞLIK Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sağlık hizmeti alarak 31 Aralık 2010 tarihine kadar borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara kolaylık getirildi. Buna göre, kamu hastanelerinde vefat eden ve Sosyal Yardımlaşma Bilgi Bankası’na (SOYBİS) göre ödeme gücü olmayan kişilerin borçlarının tamamı affediliyor. Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 250 TL ve altındaki  borçların tamamı affedilirken, Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 250 TL üstündeki borçların yarısının ödenmesi halinde yarısı affediliyor. Şayet borç tutarı 500 TL ve altında ise 250 TL üstünün ödenmesi halinde kalan tutarın tamamı affedilecek. Söz konusu düzenleme, hastanede vefat edenlerin 26 Nisan 2011, diğerlerinin 31 Aralık 2010 tarihine kadar olan borçlarını kapsıyor. Uygulama ile vatandaşlar, 250 TL altındaki borçlarından, faiz ve mahkeme masraflarından kurtulacak.

15 milyon lira bekleniyor

Sağlık Bakanlığı hastaneleri, 15 milyon TL üzerinde bir tahsilat yapacak. Takibi ve tahsili ekonomik olmayan yüzbinlerce icra işlemi sona erdirilecek. Bu şekilde 400 bin civarında takip dosyasının kapatılacağı tahmin ediliyor. Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Memet Atasever, ilgili kanuna eklenen madde ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sağlık hizmeti alarak 31 Aralık 2010 tarihine kadar borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara büyük kolaylık getiren Atasever, affın hangi borçları kapsadığını anlattı. Düzenlemedeki afile  faiz ve mahkeme masraflarını da kapsayan söz konusu borçların dört başlıkta sıralanabileceğini ifade eden Atasever “Kamu hastanelerinde vefat eden ve SOYBİS’e göre ödeme gücü olmayan kişilerin borçlarının tamamı affediliyor. 250 TL ve altın-daki Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan borçların tamamı affediliyor. 250 TL üstündeki Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan borçların yarısının ödenmesi halinde yarısı affediliyor. Şayet borç tutarı 500 TL ve altında ise 250 TL üstünün ödenmesi halinde kalan tutarın tamamı affediliyor. KKTC Sağlık Bakanlığı’nca Türkiye’ye gönderilen Kıbrıslı vatandaşların Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere olan borcunun tamamı affediliyor” dedi.

Yazılı başvuru gerekiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 1.5 milyon TL civarında bulunan borçları terkin edilecek. Hastane af-fından yararlanmak isteyen gerçek kişilerin kendileri veya temsilcilerinin, kanunun yayımlandığı 26 Nisan 2012’ye kadar borçlarını defaten veya taksitle ödemek üzere, sağlık hizmetinin verildiği tedavi kurum veya kuruluşlarına yazılı başvurmaları gerekiyor. AA

SON TAKSİT 26 NİSAN 2012’DE

Taksitle ödeme kolaylığı geliyor

HASTANELERİN muhasebe kayıtları esas alınarak tespit edilen alacak tutarının yüzde 50’si bir yıl içinde ilgililerce defaten veya taksitle ödenecek. Yapılacak başvurulara göre kayıtlı borcun yüzde 50’si harcama yetkilisinin onayı ile son taksit tarihi 26 Nisan 2012 tarihini geçmemek üzere taksitlendirilecek. Taksitlendirilen tutarın, 26 Nisan 2012 tarihine kadar ödenmemesi halinde, ödenen taksit tutarı, borcun yüzde 100’ünden mahsup edilecek ve kalan alacak genel hükümlere göre takip ve tahsil edilecek. Örneğin, Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastaneye 800 lira borcu olan vatandaşın borcunun 400 lirasını bir yıl içinde defaten veya taksitle ödemesi halinde kalan 400 lirası, 450 lira borcu olan bir vatandaşın borcunun 200 lirasını bir yıl içinde ödemesi durumunda kalan 250 lirası silinecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.