Karargah evleri savcısının serveti...

Karargah evleri savcısının serveti...

Hava Hâkim Yüzbaşı Mehmet Çelik Karargâh Evleri soruşturmasını yürüten savcı... 2005’teki mal varlığı 123 milyar lira... 2008’de ise 1 trilyon... İşte Taraf'ın iddiası


Mehmet BARANSU'nun haberi

Yüzbaşı Hâkim Mehmet Çelik servetini üç yılda neredeyse on katına çıkardı. Kısa sürede trilyoner olan Çelik’in, özellikle son dönemde Ankara’da gayrımenkule yaptığı yatırımlar dikkat çekici. El yazısıyla yaptığı mal beyanına göre, 2005’te taşınmaz malı bulunmayan Çelik’in 2008’de yaptığı beyana, Çankaya’da 360 bin TL değerinde ev ve 400 bin TL değerinde bir arsa da dahil olmuş. Bir düğünde silahını çekerek çevresindekileri tehdit eden Mehmet Çelik’in, fotoğrafını talep eden sivil savcıya, başka bir üsteğmenin fotoğrafının gönderildiği de saptandı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’la birlikte Karargâh Evleri soruşturmasını yürüten askeri savcı Yüzbaşı Hakim Mehmet Çelik’in kısa sürede edindiği servet göz kamaştırıyor. Ancak Çelik’in bu serveti nasıl edindiği de merak ediliyor.
Karargâh soruşturmasına bakan askeri savcı Mehmet Çelik neredeyse dünyanın en zengin savcısı. Üç yıl gibi kısa bir sürede servetine servet katan Çelik, gayri menkule yaptığı yatırımlar dikkat çekiyor. Taraf’ın tespitlerine göre 2005 yılında toplam mal varlığı 123 bin TL ve bir kilo ziynet eşyasından oluşan Çelik’in, 2008’deki mal varlığı yaklaşık bir milyon TL’ye ulaşıyor.

Mehmet Çelik’in kendi el yazısıyla beyan ettiği mal varlığı üç yılda şöyle değişiyor:

2005 yılı beyanı
- Taşınmaz malı ve kooperatif hissesi yok
- 2000 model 33.000 TL değerinde bir Audi TT
- 2001 model 40.000 TL değerinde bir Grand Cherokee Jeep
- Bir kg ziynet eşyası
- İsmet Akol isimli şahıstan 50.000 TL alacak

2008 beyanı
- Ankara Çankaya’da 360.000 TL değerinde ev
- Ankara Gölbaşın’da 8.000 TL değerinde hisseli arsa
- Ankara’da 400.000 TL değerinde arsa
- Malatya’da 40.000 TL değerinde ev
- Çamlıdere Bernaz Yapı Kooperatifi’nde 50.000 değerinde hisse
- 2004 model 23.000 TL değerinde Golf marka araba
- 2006 model 55.000 Euro değerinde Range Rover marka jeep
- 800 gr altın
- İsmet Akol’dan alacaklı olunan bir ev
- Vakıfbank’a 70.000 TL borç beyanı

Askeri savcı Mehmet Çelik’in bu serveti nasıl edindiği merak ediliyor.

Evrak sahteciliği bile yapmışlar...
Öte yandan Karargah Evleri soruşturmasını yürüten Askeri Savcı Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve Askeri Savcı Hava Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik evrakta sahtecilik iddiasıyla da suçlanıyor.
İddialara göre Mehmet Çelik, Konya’nın Yunak İlçesi’nde katıldığı bir düğünde silahını çekerek çevredekileri tehdit etti. Bunun üzerine düğüne katılanlar, Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu. Dosyayı inceleyen Konya Yunak Cumhuriyet Savcılığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı’na 13 Kasım 2008 tarihinde bir yazı yazarak Mehmet Çelik’in fotoğrafını istedi.

Hava Hakim Albay Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok, 16 Aralık 2008’de Yunak Cumhuriyet Başsavcılığı’na cevap yazısı gönderdi. Ancak cevap yazısında ilginç bir fotoğraf hilesi yapıldı. Üçok, Mehmet Çelik diye aynı birimde çalışan ve olaylardan haberi olmayan üsteğmen Özgür Tüfekçi’nin fotoğrafını belgeye yapıştırıp Konya’ya gönderdi. Çelik hakkında şikayette bulunan kişiler de silahla tehdit eden kişinin fotoğraftaki kişi olmadığını beyan edince soruşturma kapatıldı.


(Taraf)

Kaynak:Haber Kaynağı