“Hayat Damarları” Kafilesinin Gazze’ye Sokulması İçin Mısır’a Çağrı

“Hayat Damarları” Kafilesinin Gazze’ye Sokulması İçin Mısır’a Çağrı

Mısır, 120 araçlık "Hayat Damarları" yardım konvoyunun Rafah kapısından geçişine izin vermiyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

İsrail işgal devletinin Gazze üzerindeki insanlık dışı kuşatmasının etkili olması için ona destek veren Mısır yönetimi Rafah sınır kapısını acil tedaviye ihtiyaç duyan hastalara açmamaktaki ısrarını sürdürürken, Gazze içindeki hastalara ilaç, çocuklara mama ve muhtelif acil ihtiyaç maddeleri taşıyan “Hayat Damarları” kafilesinin bölgeye girmesini de engelledi. Bugün sabah Hayat Damarları kafilesinin Rafah’tan Gazze’ye girmesinin Mısır polisi tarafından engellenmesi sebebiyle çıkan tartışmada polisin kafilede bulunanlara saldırması sonucu iki kafile mensubu yaralanmıştı.

Hamas’ın parlamento grubunu oluşturan Değişim ve Islah Grubu mensubu milletvekillerinden Dr. Kemal Advan bugün, Hayat Damarları kafilesinin başkanlığını yapan İngiltere Meclisi (Avam Kamarası) üyesi George Galloway ile bir telefon görüşmesi yaparak gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Dr. Advan, Galloway ile telefon görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada Mısır yönetiminin, İngiltere’den harekete geçerek kara yoluyla Gazze kapılarına ulaşan Hayat Damarları kafilesinin bölgeye giriş yapmasına Mısır yönetiminin izin vermesini beklediklerini ifade etti. Kafileyi düzenleyenlere ve yardımların gönderilmesi için katkıda bulunanlara teşekkürlerini arz eden ve minnettar olduklarını dile getiren Dr. Advan, Mısır yönetimine de bütün engelleri kaldırarak yardımların Gazze’ye girmesine imkân tanımasını istedi.

Kafilenin başkanı Galloway de yaptığı açıklamada kafilenin Rafah sınır kapısından içeri girmesi için ısrarlı olacaklarını, kendisinin de beraberinde yardım kafilesi ve kafile elemanları bulunmadan Gazze’ye girmeyi kesinlikle kabul etmeyeceğini ifade etti.

120 tırla İngiltere’den yola çıkan ve bir milyon İngiliz Sterlini değerinde insanî yardım taşıyan Hayat Damarları kafilesi 14 Şubat 2009 tarihinde Londra’dan hareket ederek İspanya ve Kuzey Afrika üzerinden kara yoluyla Mısır’a ulaşmıştı.

Kafilenin başkanlığını yapan Galloway, Filistin halkına yönelik saldırının kendilerini de şok ettiğini ve bu yüzden yardıma koştuklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Filistin halkının başına gelenden dolayı biz de şoke olduk. İşte bugün de kendilerine yardım elimizi uzatmak için yardımlarımızla buraya geldik.”