HDP'den "İmralı ziyareti" açıklaması

HDP'den "İmralı ziyareti" açıklaması

HDP heyetiyle görüşen Abdullah Öcalan, çözüm sürecinde 15 Ekim itibariyle yeni bir aşamaya geçildiğini söyledi; "Başarılı bir pratik umudumun arttığını bu anlamda ifade etmek isterim" dedi.

İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüşen HDP heyeti, dönüşte Öcalan'ın mesajlarını açıkladı. Buna göre Öcalan, "Türkiye’nin demokratik geleceğini ve bölgemizdeki kalıcı barışı yakından ilgilendiren süreçle ilgili 15 Ekim itibariyle yeni bir aşamaya geçtiğimizi ve süreçte başarılı bir pratik umudumun bu anlamda arttığını ifade etmek isterim" dedi. Ancak bu yeni aşamanın ne olduğuna ilişkin bir ayrıntı vermedi.

 

Öcalan, hükümetin kendisiyle yapılan görüşmelerde önceki tavrını eleştirdi, bunun şimdi değiştiğini söyledi:

 

"Çözüm süreci açısından gelmiş olduğumuz nokta bir kırılmaya maruz kalmıştır. Bunun en önemli sebebi; bu süreçlerde hükümetin benimle geliştirmeye çalıştığı ilişki biçimini bir araçsallaştırma mekaniğine oturtmaya çalışmasıdır. Bunun, çözmeye çalıştığımız meselenin ağırlığına denk bir yaklaşım olmadığı bütün gerçekliğiyle anlaşılmıştır. Gelinen nokta itibariyle bu yaklaşımın darlığı ve çözüme hizmet etmeyeceği taraflarca yeterince kavranmıştır."

 

Öcalan, "Yeniden dirilttiğimiz bu umudun zaman kaybetmeden pratik sonuçlar doğurması halklarımıza karşı olan tarihi görev ve sorumluluğumuzdur" ifadesini kullandı. Başbakan'ın Akil İnsanlar Heyeti'yle yaptığı toplantıyı da son derece önemli bulduğunu söyledi.

 

Öcalan, 40'a yakın kişinin öldüğü Kobani eylemleri için de, olaylardan tarafların ders çıkartması gerektiğini belirtti. Öcalan, "Tüm bu gerçekler ışığında yürüttüğümüz çalışmaları ve bölgemizin barışını zora sokacak söylem ve tutumlar yerine yapıcı katkıların sağlanması tarihi bir zorunluluktur. Bu dönemde süreci sabote etmek isteyen güçler, Bingöl örneğinde de görüldüğü gibi süreci çatışmaya evirmek için fırsat kollamaktadır" dedi.

 

KRİTİK TARİH: 15 EKİM

 

2013 yılında başlayan çözüm süreci, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da yaptığı geri çekilme çağrısıyla somut olarak başlamıştı. Ancak süreç özellikle Kobani’de PYD güçleri ile IŞİD arasında yaşanan çatışmaların ardından Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşanan eylemler nedeniyle, en kritik dönüm noktalarından birine girdi.

 

Bu süreçte Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla gönderdiği sürecin akıbetinin 15 Ekim tarihinde belli olacağına dair mesajı ile birlikte tartışmalar iyice alevlendi. Ancak süreçte hükümetin yol haritasının hazırlıklarını tamamladığının duyulmasıyla ibre başka bir yöne döndü. Öcalan bu son açıklamasında da 15 Ekim tarihine vurgu yaptı ve o gün itibariyle yeni bir sürece girildiğini söyledi.

 

HEYET HAFTASONU KANDİL'DEYDİ

 

Hükümet'in kendileriyle paylaştığı yol haritasının özeti niteliğindeki bir bölümü hafta sonu Kandil'e götüren HDP heyeti, Kandil'in bu konudaki mesajını Abdullah Öcalan'a aktardı. Heyet görüşme sonrasında kamuoyuna, "Kandil'in somut adım beklediği" mesajını iletmişti.

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.