Hicaz Demiryolu Anlaşması

Hicaz Demiryolu Anlaşması

Suudi Arabistan ve Türkiye, tarihi Hicaz Demiryolu’nun yeniden açılması ve ihyası için anlaştı. Suriye başkenti Şam’dan geçen demiryolu İstanbul’u Medine’ye bağlayacak.

Suudi Arabistan ve Türkiye’nin tarihi hicaz demiryolu için anlaştığı bildirildi. Arab News’in haberine göre, İstanbul ve Kutsal Toprakları birbirine bağlayacak demiryolunun yeniden açılması ve ihya edilmesi için Türkiye ve Suudi Arabistan isteklerini tekrarladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşma yaptığı bir toplantıda Türkiye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, plana göre Türkiye’nin kendi toprakları üzerindeki bölümünü modernize edeceğini söyledi. Ürdün ve Suriye’de hicaz demiryolunun kendi topraklarındaki bölümlerini inşa edecek.

1967’deki 6 Gün Savaşları’yla kesintiye uğrayan benzeri plana göre de tarihi demiryolunun Mekke’ye ulaştırılması bekleniyordu. Tarihi hicaz demiryolu 1913’te başlayan 1. Dünya Savaşı nedeniyle tamamlanamamıştı.

Eğer yeni plan tasarlandığı gibi tamamlanabilirse, İstanbul Mekke’ye bağlanmış olacak. Bakan Yıldırım, Suudi tarafında büyük bir istek olduğunu belirterek, “Türkiye, Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan bir araya gelerek projeyi tamamlayabiliriz” dedi.

Projenin zamanlamasıyla ilgili net bir bilgi verilmezken, Yıldırım 5 yıl içerisinde tamamlanabileceğini bildirdi. Ürdün’deki dar demir yolunun standart olanına değiştirilmesine ilişkin anlaşma geçen yıl imzalanmıştı. Ülkede demiryolunun 1. Dünya Savaşı öncesinde Abdülhamit Han’ın yaptırdığı bazı kısımları hala kullanılıyor.

Şura Üyesi Ali Bu-Huleyga, projenin yer alan ülkelerin olumlu çabalarına ihtiyaç duyduğunu bildirerek, “Çok büyük bir değeri olabilir. Arap ülkeleri Avrupa’yla bağlanacak” diye konuştu.


Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 793 defa okunmuştur

Önceki ve Sonraki Haberler