Hido Orlando'nun ''çekirdek oyuncusu''

Hido Orlando'nun ''çekirdek oyuncusu''

NBA'de final oynayan Orlando Magic, sözleşmesi sona eren milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu'nu takımda tutmak için tarihinde ilk kez bir prensibini devre dışı bırakıyor.

Tolga Adanalı'nın haberi

Florida takımı Magic'in Başkanı Bob Wander Weide, NBA'in taraftar sitesi Fan House'a yaptığı açıklamada, Hido'yu takımın ''çekirdek oyuncusu'' olarak ifade etti.

Takımın sahibi Devos Ailesi adına açıklama yapan Weide, ''Aile şu anda finallerde olmanın mutluluğunu yaşıyor. Hidayet bu takımın çekirdeği. Dwight ve Rashard'ın sözleşmeleri 2012'de sona erecek. Hidayet ise Temmuz başında free-agent (serbest oyuncu) konumuna düşecek. İstediği takımla görüşme yapma hakkına sahip'' dedi.

Hidayet'le tekrar sözleşme imzalamaları durumunda NBA kuralları gereği limiti aştıkları için lüks vergisi ödemeleri gerekeceğini kaydeden Weide, ''Magic, tarihi boyunca lüks vergisi ödemedi, ama Devos ailesi bu takımın çekirdeğini birarada tutmak pahasına tarihinde ilk kez bu vergiyi ödemeyi onaylayabileceğini söyledi'' diye konuştu.

Magic'in bu sezon takımdaki oyunculara ödeyeceği toplam paranın 68.7 milyon dolar olduğu belirtilirken, bu rakamın 71.1 milyon dolarlık lüks vergisi ödeme sınırına çok yakın olduğu ifade edildi. Rakamın NBA Ligi'nde düşen gelirlerle birlikte 2009-2010 sezonunda 69.4 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Orlando takımı, Türkoğlu ile yeni bir anlaşma yapması durumunda da rakamı aşacağı için NBA kuralları gereği lüks vergisi ödemek durumunda kalacak.

-NBA YAZARI SCHMITZ: ''HİDAYET'İN DEĞERİ ÇOK ARTTI''-

Magic takımını yakından bilen Orlando Sentinel gazetesi yazarlarından Brian Schmitz de ''Türk'' olarak hitap ettiği Hidayet Türkoğlu'nun 2004'te 36.7 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını vurgulayarak, ''Onun tarafı, Hido'nun Golden State'in kısa forvet Corey Maggette'ye ödediği 50 milyon dolardan çok daha değerli olduğuna inanıyor. Hidayet, ya bu yıl serbest oyuncu hakkını kullanıp çıkacak en iyi teklifi değerlendirecek ve takımdan ayrılacak, ya da bir yıllık opsiyonunu daha kullanıp önümüzdeki sene sonu daha iyi bir teklif gelmesini bekleyecek'' dedi.

Schmitz, NBA'de final oynamanın verdiği artılar ve maçlardaki yüksek performansı ile Hidayet'in değerinin arttığını kaydederek, bu yıl çok daha iyi bir teklif alacağını tahmin ettiğinin de altını çizdi.

Orlando'nun yerel gazetesi Sentinel'in NBA yorumcusu Schmitz, Mart ayında 30 yaşına basan ve son önemli uzun vadeli sözleşmesini imzalamaya hazırlanan Türk oyuncunun gelecek teklifi değerlendirmesinin de hakkı olduğunu ifade etti.

Otoriteler, Hidayet'in gösterdiği performansla 10-12 milyon dolar aralığında bir yıllık gelir değerine sahip olduğunu söyledi. Magic'te Rashard Lewis 16.4 milyon dolar, Dwight Howard da 13.1 milyon dolar kazanıyor.

NBA'İN EN ÇOK KAZANAN YILDIZI YILLIK 24.7 MİLYON DOLARLA BOSTON CELTİCSLİ KEVİN GARNETT

Dünyanın en çok para kazanan sporcularının ligi olarak bilinen ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA), Doğu-Batı finallerinde mücadele eden Los Angeles Lakers ve Orlando Magic takımlarının oyuncuları da yüksek yıllık kazançlarıyla dikkat çekiyor.

NBA'de sezon başında açıklanan rakamlara göre, bazen son saniye atışı ile takımlarına çok önemli galibiyetler kazandıran, bazen de basın ve taraftarlarca eleştiri oklarının hedefi olan basketbolcuların 2009 yıllık kazanç ortalaması 5.2 milyon dolar olarak ifade ediliyor.

Finalist iki takım oyuncuları arasında en çok gelire sahip basketbolcu, NBA'in de en çok tanınan yıldızı Lakerslı Kobe Bryant. Siyahi oyuncunun 2009'daki yıllık geliri 21.2 milyon dolar. 31 yaşındaki yıldız, 2004'te imzaladığı 7 yıllık anlaşma karşılığında 136.4 milyon dolara imza atmıştı. Lakerslı oyuncu, bu rakamlarla NBA'de ''en çok kazananlar'' listesinde kendisine dördüncü sırada yer bulabiliyor.

Bryant'ı, Magic'in önemli skorerlerinden Rashard Lewis takip ediyor. 6 yıllık sözleşmesi 2013'te sona erecek olan Lewis, bu sözleşme karşılığında 118.2 milyon dolara imza atmıştı. 16.4 milyon dolarlık 2009 geliri ile NBA'de en çok kazanan sporcular arasında 16. sırada bulunan Lewis'i, Lakers'ın forveti İspanyol Pau Gasol yıllık 15.1 milyon dolarlık kazancı ile izliyor.

Bir başka Magicli yıldız Dwight Howard ise yıllık 13.1 milyon dolarlık geliri ile finalist takım oyuncuları arasında en çok kazanan dördüncü isim. 24 yaşındaki Howard, Magic'le 5 yıllık sözleşme karşılığında 80 milyon dolara anlaşmıştı.

İki takımda en çok gelir elde eden oyuncular sıralamasında beşinci sırada Lakerslı Lamar Odom 13 milyon dolar ile, altıncı sırada Magicli yedek Adonel Foyle 8.2 milyon dolar ile, yedinci sırada ise yine Magicli Jameer Nelson 7.6 milyon dolar ile geliyor.

Milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu ise yıllık 6.9 milyon dolar ile NBA finalisti takımların oyuncuları arasındaki ''en çok kazananlar'' listesinde sekizinci sırada kendisine yer bulabiliyor.

Geçen yıl ''en çok gelişme kaydeden oyuncu (MIP)'' ödülünü alan, bu yıl da yükselen grafiğiyle dikkat çeken ve finallerdeki 4 maçta 19.5'lik sayı ortalaması ile takımın en skoreri olan Türkoğlu, 6 yıllık sözleşme karşılığında 36.7 milyon dolara imza atmıştı. Türkoğlu'nun sözleşmesi bu sezon sona eriyor.

Öte yandan, NBA Ligi'nde en çok kazanan oyuncular sıralamasında ise ilk sırada Magic'in Doğu Konferansı Yarı Finali'nde yedinci maçta elediği Boston Celtics'in yıldızı Kevin Garnett 24,7 milyon dolar ile yer alıyor. Garnett'i Dallas Mavericksli Jason Kidd 21.3 milyon dolar, Toronto Raportslu Jermaine O'Neal 21.3 milyon dolar, Phoenixli Shaquille O'Neal 21 milyon dolar ile izliyor.

NBA Ligi kurallarına göre, takımlar oyunculara yıllık bütçeleri içinde belirli bir limitin üzerinde transfer parası ödeyemiyorlar.

-MAGICLİ BASKETBOLCULARIN ORTAK TUTKUSU OTOMOBİL-

NBA'de yüksek rakamlı sözleşmelere imza atan tüm basketbolcularda olduğu gibi Orlando Magicli oyuncuların da ortak tutkusunu lüks otomobiller oluşturuyor.

Florida ekibinin üç önemli yıldızı Hidayet Türkoğlu, Dwight Howard ve Rashard Lewis'in otomobillerinin markaları da modelleri de aynı. Dodge'un Challenger modelini tercih eden oyuncular, idmanlara ve maçlara kendi araçları ile geliyorlar.

Hidayet Türkoğlu'nun otomobilinin ise diğer iki oyuncuya göre farklı bir özelliği bulunuyor. Dodge markası, normalde bu modelini beyaz renkte üretmemesine rağmen, Hidayet otomobili beyaz rengi sevdiği için beyaza boyattığını, aracın tam ortasına da kalın siyah bir çizgi koydurduğunu söyledi. Siyah-beyaz tonlara sahip aracını gören diğer iki takım arkadaşının da bu özel renkleri kıskandığını kaydetti.

Etiketler :
NBA