Hürriyet ve Milliyet'in "Sarışın" haberi yalanlandı

Hürriyet ve Milliyet'in "Sarışın" haberi yalanlandı

Eğitim Bir Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak, bir öğrencinin sarışın olduğu için derslere alınmadığı yönünde Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Merve Damla Kulmaç isimli öğrencinin, bundan önce iki okuldan sınıfta kalma aşamasındayken ayrıldığını, son okulunda ise 13,5 gündür mazeretsiz devamsızlık yaptığını belirten Şenocak, arkadaşlarına karşı agresif davrandığını, sarışın olmadığı ve son dönemde saçlarını sarıya boyattığını kaydetti.

Sendika üyeleriyle birlikte Büyük Çiğli Lisesi önünde basın açıklaması yapan Şenocak, iki yıl içinde 3 liseden kovulduğu yönündeki haberlerin halkı yanılttığını ve eğitimcileri de rencide ettiğini vurguladı.

Konunun ülke gündemine oturması yüzünden eğitimcilerin zan altında kaldığını ifade eden Şenocak, "Haberin konusu ve çıkış kaynağı gerçekleri yansıtmamaktadır. Tek taraflı, yanlış ve eksik yapılmıştır. Eğitimcileri zan altında bırakmıştır. Saçlarından dolayı eğitimi engellendiği söylenen öğrenci, hiçbir zaman bu sebeple sınıftan çıkarılmadı, çünkü birbuçuk senedir eğitim görüyor. Geçen sene de alttan dersleri olmasına rağmen sınıfı geçmiştir." diye konuştu.

Öğrencinin bundan önce iki liseden saçları yüzünden değil, ders başarısızlığı, agresif davranışları ve kurallara uymamasından atıldığını ifade eden Abdurrahim Şenocak, konuyu Milli Eğitim müfettişlerinin de yakından incelediğini, gerçeklerin çok kısa sürede ortaya çıkacağını söyledi. Öğrencinin saçı sarı olmamasına rağmen boyamasının doğru olmadığını, kuralları okul yönetiminin değil, Milli Eğitim Bakanlığı'nın koyduğunu hatırlatan Şenocak, seçim atmosferinde böyle bir haber yayımlanarak eğitimcilerin sırtından AK Parti hükümetine vurulmak istendiğini, bu durumunsa son derece yanlış olduğunu ve eğitimcilerin siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirtti.


(CİHAN)