Hürriyet yine iftira attı!

Hürriyet yine iftira attı!

Hürriyet, Habertürk ve Posta gazeteleri başka ihtimallere yer bırakmadan Norveç saldırılarının faillerini açıkladılar...

Dünyanın en sakin ülkelerinden Norveç’te dün iki ayrı saldırı gerçekleştirildi. Önce başkent Oslo’da Başbakanlık binasının yakınında bomba patladı, 7 kişi öldü. Ardından başkent yakınlarındaki Utoya adasında polis kıyafeti giymiş bir şahıs, iktidar partisinin gençlik kolları kampına silahlı saldırıda bulundu. Saldırıda 10 genç öldü.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. İlk söylentilere göre; El- Kaide şüphesi vardı. Nitekim Türkiye’de birçok gazete manşetlerde “Norveç’in 11 Eylülü” vurgusu yaptı. Gazetelerin iç sayfalarında ise; El- Kaide ve aşırı sağcı grup şüphesinden bahsedildi.

Hürriyet, Posta ve Habertürk gazeteleri ise suçun biletini peşinen “İslam”a kesmiş durumda. İki gazete de manşetlerinde “11 Eylül” vurgusu yaparken, iç sayfalarında suçluyu peşinen ilan ettiler.

Hürriyet gazetesi haber detay sayfasında olayın şüphelileri arasında iki grubu gösterdi. Biri El- Kaide, diğeri ise İslamcı Kürt grubu Ensar el İslam’ın kurucusu olan ıraklı Müslüman din adamı Molla Krekar. Gazete, haberin başlığında aynen şöyle yazmış: “Kürt molla mı yaptı, el Kaideciler mi?”

Başka zanlılar da var, Hürriyet editörleri küçük bir paragraf halinde haberin altına, Norveç’li aşırı sağcılarla, Libya lideri Muammer Kaddafi’yi de yazmışlar.

Hürriyet gazetesi haberdeki iddiasını pekiştirmek için (hiç alakası olmadığı halde) bir de Danimarka hatırlatması yapmış. “Karikatürleri hatırlayan Danimarka’yı korku sardı.” Hatırlanacağı üzere Danimarka’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürler yayınlanmış ve Danimarka İslam aleminden sert tepkiler almıştı.

Aynı şekilde, Habertürk gazetesi de, saldırıları el- Kaide ya da Kürt örgüt Ensar el- İslam’ın yapmış olabileceğini yazdı.

Posta gazetesi de; saldırılar konusunda hiç başka bir ihtimale yer bırakmadan suçu “İslam”a attı. Gazete; “ihtimaller neler?” başlığı altında, saldırıları el- Kaide’nin ya da Ensar el- İslam’ın yapmış olabileceğini yazdı.

Adı geçen gazetelerin suçlamalarını analiz ederken “suçu İslam’a attılar” diyoruz. “Müslümanlar” demiyoruz. Tabi ki el- Kaide ve benzeri örgütleri savunmamız söz konusu bile olamaz. Ancak dünya kamuoyu bu örgütlerin eylemlerini, “Müslümanlar yaptı” şeklinde yorumluyorlar. Bizim basınımız da zaten dünden hazır, peşinen el- Kaide ve Ensar el-İslam üzerinden Müslümanları zan altında bıraktılar.

SALDIRGAN AŞIRI SAĞCI VE İSLAM DÜŞMANI ÇIKTI!

Hürriyet, Habertürk ve Posta, Norveç saldırıları konusunda suçu “İslam” atarken, Norveç’li Polis yetkilisi Roger Andresen, basına yaptığı açıklamada, aşırı sağ görüşlü, Norveçli 32 yaşındaki şüpheliyi iki saldırıdan da sorumlu tutmak için kanıtların bulunduğunu belirtti. Bu şüphelinin aynı zamanda İslam karşıtı olduğu belirtiliyor.

HÜRRİYET GAZETESİ İNTERNET SİTESİNDEN HABERİ DÜZELTTİ

Gazetede el-Kaide ve Ensar el-İslam'ı suçlayan Hürriyet, internet sitesinden bu yanlışını düzeltti. Sitede yayınlanan habere göre; saldırıyı aşırı sağcı, radikal Hıristiyan eğilimleri olan Norveçli Breivik adında bir kişinin yaptığı öne sürüldü.

Hürriyet bunu hep yapıyor

Aslında Hürriyet ve benzeri yayın organlarının böyle büyük olaylarda peşin karar verip, suçluyu bulup hemen infaz etmelerine çok da yabancı değiliz.

Örneğin; Danıştay saldırısında, o zaman Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni olan Ertuğrul Özkök, saldırıyı “Cumhuriyet rejiminin 11 Eylül’ü” şeklinde yorumlamıştı. Özkök köşesinde, saldırının türban için yapıldığı iddialarına yer vermiş ve bu iddia üzerinden kurgulamıştı yazısını. Özkök gibi, Oktay Ekşi, İlhan Selçuk, Mustafa Balbay, İsmet Berkan ve Güngör Mengi gibi isimler de Danıştay saldırısını muhafazakarların “türban eylemi” için yaptıklarını iddia etmişlerdi.

Aynı şekilde Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olayında da yine muhafazakarlar suçlanmış, Hürriyet gazetesi ve türevleri suçluyu peşinen ilan etmişlerdi. Ancak daha sonra ortaya çıkan gerçekler “malum medya”yı yalanlasa da onlar pişkinliklerinden hiç vazgeçmediler. Zira hem Danıştay saldırısı hem de Cumhuriyet saldırısı şu anda Ergenekon davası kapsamında inceleniyor.

ROTAHABER 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.