Hürriyet'te kazan kaynıyor!

Hürriyet'te kazan kaynıyor!

Hürriyet gazetesi okur temsilcisi Faruk Bildirici, gazetesinin yazarı Osman Müftüoğlu'nu eleştirdi uyarılarda bulundu.

Müftüoğlu'nun oynadığı televizyon reklamlarını köşesine taşıyan Bildirici, gazetesinin yayın ilkelerini anımsattı, Erman Toroğlu'nun reklamlar yüzünden yazılarına son verildiğini yazdı ve Müftüoğlu'nun reklama çıkarak Hürriyet'in ve gazeteciliğin güvenilirliği bir inşaat şirketinin reklamına tahvil edilmiş olduğunu yazdı.

Bildirici, köşesinde Müftüoğlu'nun eleştirilere yanıtını da yayımladı.

İşte Bildirici'nin Güvenilirliği reklama tahvil etmek başlıklı yazısı:

"Hürriyet yazarlarından Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun bir inşaat şirketinin reklam yüzü olmasını ve reklamlarda oynamasını Hürriyet okurlarından tepki geldi. Açık söylemek gerekirse ben de şaşırdım.

Zira yazarların reklamlarda oynaması konusu geçen yıl gündeme gelmiş, bunun üzerine Hürriyet bu konuda bir 'Yayın İlkesi' oluşturmuştu:

 

"Yazar, karikatürist ve muhabirler başta olmak üzere editoryal kadroda görev alanlar, sosyal, bilimsel ve sanatsal amaçlı ücretsiz kampanyalar ve gazetelerinin tanıtımı dışında reklamlara çıkamaz; bu yolla maddi çıkar sağlayamazlar."

 

Bu ilkeyi, Okur Temsilcisi köşesinde 7 Ocak 2013'te çıkan "Hem gazeteci hem reklamcı olunamaz" başlıklı yazımda duyurmuştum. Ardından reklamlarda yer alan üç Hürriyet yazarından Ayşe Arman reklamlarını durdurmuş, reklamlarını devam ettiren Erman Toroğlu'nun da Hürriyet ile yolları ayrılmıştı.

O dönem Prof. Dr. Osman Müftüoğlu da reklamlarını durdurmuş, Hürriyet'in "yazarların, firmaların reklam yüzü olmaması" ilkesine destek vermişti. Müftüoğlu'nun bu konudaki sözlerini 1 Nisan 2013'te bu köşede yayımlanan "Reklamlardaki Hürriyet yazarları" başlıklı yazımda aktarmıştım:

"Gazetem Hürriyet'in, yazarlarının reklamlarda görünmesine olumlu bakmayan yaklaşımını saygıyla karşılıyorum. Diğer taraftan Sırma Su tarafından toplumu düzenli ve güvenli su içme konusunda bilinçlendirmeyi de hedefleyen bu kampanya ile ilişkili işbirliğinin iki yıl önce başlatıldığını ve üç yıl daha süreceğini belirtmek istiyorum."

 

Müftüoğlu, bu ilkeyi "saygıyla karşıladığını" belirttikten sonra o reklamı durdurdu ve kendisi geçen hafta bir inşaat şirketinin reklamlarında görünene kadar da bu konu bir daha gündeme gelmedi. Aslında ne Hürriyet'in ilkeleri değişti bu arada ne de Müftüoğlu'nun reklamlara çıkmasına onay veren başkaca bir gelişme oldu.

Okur Temsilcisi olarak, Müftüoğlu'nun inşaat firması reklamına çıkmasının Yayın İlkeleri'ne ve gazetecilik etiğine bağdaşmadığını ifade etmek durumundayım.

Müftüoğlu, bir tıp insanı olarak gazeteye dışarıdan yazmasına ve editoryal kadrodan olmamasına rağmen Hürriyet ile bütünleşmiş bir isim. 10 yılı aşkın bir süredir yazıları yayımlanıyor Hürriyet'te.

Dolayısıyla bir reklama çıktığında Hürriyet'in ve gazeteciliğin güvenilirliği bir inşaat şirketinin reklamına tahvil edilmiş oluyor.

Ayrıca sadece Doğan Yayın İlkeleri değil, UNESCO ilkelerinden Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ne kadar, evrensel gazeteciliğin etik birikimini yansıtan bütün metinler, biz gazetecilere "her türlü çıkar ve nüfuz ilişkisinden uzak durmayı" öğütlüyor. Aksi halde okura sadece ve sadece gerçeği aktarma faaliyeti yara alır.

MÜFTÜOĞLU'NDAN ELEŞTİRİLERE YANIT

Taşyapı Four Winds uzun süredir wellness danışmanlığı yaptığım ve burada oturacak ev sahiplerinin daha kaliteli yaşam şartlarına ulaşmalarında proje yonetimine fikir verdiğim, daha da önemlisi yıllardır savunduğum iyi ve kaliteli hayat konseptlerini hayata geçirme fırsatı bulduğum yeni ve farklı mükemmel bir konut projesidir. Projenin sağlıklı yaşam konseptlerinin kurgulanması ve hayata geçirilmesinde katkı var ve sürüyor. Projenin reklam yüzü değil, danışmanı, wellness/sağlıklı yaşam bölümünün planlamacısıyım. Böyle bir projede yer almak ve düşündüklerimi uygulama fırsatı bulabilmekten de mutluluk duyuyorum. Bu projenin ortaya koyduğu yeni ve farklı konseptin önemli bir örnek olacağını, yenilikçi yaklaşımının bir farklılık olduğunu düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.