Hürriyet'ten Başbuğ'a sansürlü aklama!

Hürriyet'ten Başbuğ'a sansürlü aklama!

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Savcı Cihan Kansız'a 24 sayfa tutan ifade vermişti. Hürriyet bugün o ifadeyi sansürleyerek yayınladı...

Hürriyet hazetesi, bugün sürmanşetinden eski Genelkuırmay Başkanı İlker Başbuğ'un gözaltına alındığında verdiği ifadeyi yayınladı. 24 sayfadan oluşan ve 46 sorunun yer aldığı ifadenin İlker Başbuğ'u aklamaya yönelik kısımlarını sürmanşetine taşıyan Hürriyet, eski bir Genelkurmay Başkanına yöneltilmesi nedeniyle büyük önem taşıyan sorulara ve verilen cevaplara sansür uyguladı.

 
Hürriyet, sürmanşetine attığı 'Odamda bilgisayar bile yoktu' başlığıyla da İlker Başbuğ'u aklamaya çalıştı.
 
Başbuğ'un verdiği kendisini aklamaya yönelik cevaplarına yer veren Hürriyet, kamuoyunda uzun süre tartışılan ve en çok merak edilen "Ergenekon örgütünün üyesi misin, bu örgüt için faaliyet yürüttün mü? TSK içinde böyle bir örgütlenme var mı? Yürümekte olan bir soruşturmayla ilgili beyanlarda bulunarak kamuoyunu yanlış yönlendirme çabanızın sebebini açıklayınız? Gerçeğe muhalif beyanlarınız ile yürütülen soruşturmaları ve hazırlanan iddianameleri itibarsızlaştırma gayretinizin sebebini açıklayınız? Genelkurmay Başkanlığı'nca takibi yapıldığı anlaşılan internet sitelerinin AKP karşıtı ve AKP yanlısı olarak isimlendirilmelerinin sebebini açıklayınız? Basın toplantısı için Oruç Firkateyni'ni seçmenizin özel sebebi nedir? Osman Paksüt ile AKP'nin kapatılması hususunu görüştünüz mü?" şeklindeki sorulara Başbuğ'un verdiği cevapları ise yayınlamadı.
 
İşte Hürriyet'in İlker Başbuğ'u aklamaya yönelik o hbaeri...
 
İnternet andıcı arz edilmedi
 
İnternet Andıcı soruşturması kapsamında 6 Ocak'ta tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Savcı Cihan Kansız'a 24 sayfa tutan ifade vermişti. Avukatı İlkay Sezer, tüm suçlamaları reddettiklerini açıklamıştı.
 
Kansız'ın 46 soru yönelttiği Başbuğ, “Bir Genelkurmay Başkanı'na yöneltilen bu suçlamaların tarihe bir not olarak düşülmesini istiyorum. Hiçbir ceza bu suçlamalardan daha ağır olamaz” dedi. Başbuğ'un ifadesi özetle şöyle:
 
Tarihe not düşülsün
Ergenekon Silahlı Terör Örgütü yöneticisi ve üyesi olduğum ve hükümeti ıskata teşebbüs ettiğim iddialarını kesinlikle reddediyorum. Bir Genelkurmay Başkanı'na yöneltilen bu suçlamaları da tarihe bir not olarak düşülmesini istiyorum.
 
Emri ben vermedim
Albay Dursun Çiçek'i yakinen tanımıyorum, kendisi hakkında bir kanaat getirmem doğru değildir. İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın basına da yansıyan 1'incisi fotokopiydi. Fakat daha sonra ıslak imzalı gelen plan, bana okumuş olduğunuz kriminal raporlarına göre belgedir. Buna fotokopi diyemem. Kesin kararı yargı verecektir. Bu belgenin benim talimatlarım doğrultusunda hazırlandığını kesinlikle reddediyorum. Karargahta belgelere yönelik evrak kırpma işlemi için de emir vermedim.
 
Andıç arz edilmedi
Söz konusu andıcı ben gazetede 4 Kasım 2009 tarihinde haber olması üzerine gördüm. Göstermiş olduğunuz Nisan 2009 tarihli internet siteleri andıcı, sözlü ya da yazılı olarak bana arz edilmedi. Edilmiş olsaydı üzerinde imza veya parafım olması gerekirdi. 14 Nisan'da onayıma sunulduğunu, duruşma tutanaklarından öğrendim.
 
Hiçbir ilgim yoktur
4 Şubat 2009'da basında site isimleri yer aldıktan sonra konunun ne olduğunun araştırılması için talimat verdim. İlk bakışta bu site faaliyetlerinin 2007'de çıkan 5651 sayılı kanunla teknik açıdan uyumlu olmadığı görüldü. Bu tarihte sitelerin faaliyetlerine son verildi. Şifahi olarak emir vermiş olabilirim. Net hatırlamıyorum. Bu sitelerdeki yayınlara müdahale etmedim. Benim Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptığım süre zarfında soruşturma konusu haberler yayımlanmamıştır. Bilgisayarlardan arşiv kayıtlarının silinmesiyle benim hiçbir ilgim yoktur. Bu konudan bilgim de yoktur. Site içeriklerinin silindiği yönünde bana herhangi bir bilgi verilmedi. Site içeriklerinin ne olduğunu iddianameyi gördükten sonra öğrendik.
 
Odamda bilgisayar yok
Bana bu sitelerin içerikleriyle ilgili herhangi bir bilgi ve teklif de gelmedi. Benim görev yaptığım dönemde hiyerarşik olarak bana herhangi bir bilgi aktarımı yapılmadı, aleyhte beyanlara katılmıyorum. Ben o dönemde internete dahi girmedim, odamda bilgisayar bile yoktu.
 
Gölcük belgelerini ilk defa görüyorum
(Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Kısım Amirliği zeminine gizlenmiş halde bulunan delillerden İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın taslağı mahiyetinde olduğu anlaşılan PROJE isimli bir belge soruldu) Bu belgeyi ilk defa görüyorum. Daha önceden herhangi bir bilgim yoktur. Benim bahsedilen ibarelerden ve bu iki belge arasındaki irtibattan haberim yoktur.
 
Mumcu'yu etkilemedim
(Nuran Yıldız aracılığı Erkan Mumcu'ya ulaşarak cumhurbaşkanlığı seçim sürecine etki etme girişiminde bulunduğu iddiası) Kesinlikle reddediyorum, benim bu konularla hiçbir işim olmaz. Erkan Mumcu'yu isim olarak tanırım, özel bir görüşmem olmamıştır. Kendisini cumhurbaşkanı seçim sürecinde herhangi bir şekilde etkileme girişimim olmamıştır.
 
TSK'yı koruma refleksiyle söyledim
29 Nisan 2009 tarihinde karargahta yapmış olduğum basın toplantısında, boş law silahları için ‘boru' tabirini kullandığım doğrudur. Benim brifingdeki açıklamalarım kötü amaçlı değildir. Herhangi bir şekilde kara propaganda amaçlı bir hareket içerisinde olmadım. Benim burada komutan olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini koruma refleksi içerisinde bu açıklamaları yaptım. Bu olaydan sonra el bombalarına ve lavlara özel numara verme çalışmasına başladık.
 
Camiye bomba çok ağır hakaret
Kamuoyunu yanlış yönlendirme gibi özel bir kastım yoktur. Genelkurmay Başkanı olarak, askeri üniformayı giyen birisi olarak, bir askerin elindeki bombası camiye atacak iddialarını benim aklım atmıyor. Bu iddia bana çok ağır bir hakaret geldi.
 
İddia olunan belge bir fotokopiydi
İddia olunan belge bir fotokopi idi, askeri savcılık belge ile ilgili kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermişti. Bu belge bir tanım içine girmiyordu, o nedenle ‘kağıt parçası' dedim. İddia olunduğu gibi psikolojik harekat faaliyeti içerisinde yer almadım.
 
İşte savcının diğer soruları
 
Ergenekon örgütünün üyesi misin, bu örgüt için faaliyet yürüttün mü?
TSK içinde böyle bir örgütlenme var mı?
Yürümekte olan bir soruşturmayla ilgili beyanlarda bulunarak kamuoyunu yanlış yönlendirme çabanızın sebebini açıklayınız?
Gerçeğe muhalif beyanlarınız ile yürütülen soruşturmaları ve hazırlanan iddianameleri itibarsızlaştırma gayretinizin sebebini açıklayınız?
Genelkurmay Başkanlığı'nca takibi yapıldığı anlaşılan internet sitelerinin AKP karşıtı ve AKP yanlısı olarak isimlendirilmelerinin sebebini açıklayınız?
Basın toplantısı için Oruç Firkateyni'ni seçmenizin özel sebebi nedir?
Osman Paksüt ile AKP'nin kapatılması hususunu görüştünüz mü?
Balyoz Darbe Planı kapsamında sizi iknaya yönelik herhangi bir girişim oldu mu?

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.