Hutbe Okunmadan Cuma Namazı Kabul Olur Mu?

Hutbe Okunmadan Cuma Namazı Kabul Olur Mu?

Bursa'nın İnegöl İlçesi'ndeki İstaş Camii'nde imam izinli olduğu için hutbe okunmadan cuma namazı kıldırılınca ilçe müftüsü açıklama yaptı.


İlçenin Burhaniye Mahallesi'nde bulunan İstaş Camii’nde geçen 28 Kasım günü imamın izinli olması nedeniyle cuma namazını cemaatten bir kişi tarafından hutbe okunmadan kıldırıldı. Olay cemaat arasında tartışmaya neden oldu ve durum İnegöl Müftülüğü'ne yansıtıldı.

Konu ile ilgili İnegöl Müftüsü Bayram Canbey açıklama yaptı.

Müftü Bayram Canbey, caminin imamına izin verildiğini ancak yerine görevlendirilen kişiye tebligatın ulaştırılmaması nedeniyle hata yapıldığını vurguladı.

İmam olmadığı için cemaatten birinin sadece cuma namazının farzını kıldırdığının anlaşıldığını belirten Müftü Canbey, şunları söyledi: "Cuma namazı hutbesiyle ve farzıyla beraber bir bütün halindedir. Dolayısıyla ikisinin beraber oluşması cuma namazının edasının şartlarındandır. O şartlarından biri yerine gelmemiş bundan dolayı cuma namazı olmamıştır. Cuma namazının telafisi olmaz, kazası da olmaz. Gelmiş, geçmiştir. Yapılacak fazla bir şey yok. Sadece o gün orada bulunan cemaatimiz cuma namazı sevabı alırlar mı, almazlar mı ameller niyetlere göredir. Cuma namazı kılmak için oraya gelmiş ise Allah onun o niyetine göre cuma namazı eda etmiş gibi sevap alır inşallah."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.