İdam sehpasından Türkiye'ye...

İdam sehpasından Türkiye'ye...

Suudi Arabistan'da idam cezasına çarptırılan ancak ocak ayı başlarında serbest bırakılmasına karar verilen Türk vatandaşı Sabri Boğday Türkiye'ye geldi.

Suudi makamlarınca serbest bırakılan Boğday, Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla saat 05.40'ta Cidde'den İstanbul'a geldi. Boğday, Atatürk Havalimanı'nda uçaktan alınarak VIP Salonu'na götürüldü. Sabri Boğday, burada kendisini bekleyen eşi Muazzez, oğlu 2 yaşındaki Süleyman ve annesi Hadra'nın beklediği odaya alınarak, Ankara'ya gidecekleri saate kadar odada bekledi.

Sabri Boğday ve aile fertleri, serbest bırakılması için Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile görüşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etmek için THY'nin tarifeli uçağıyla saat 07.05'te Ankara'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cidde'de Mısırlı bir terziyle tartıştığı sırada ''Allah'a ve Peygambere küfrettiği'' gerekçesiyle suçlanan ve çıkarıldığı mahkemede idam cezasına çarptırılan Boğday'ın affedilmesi için Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile görüşmüştü. Görüşmelerin ardından Cidde mahkemesinde ocak ayı başlarında yapılan duruşmada Boğday'ın ''tövbesi'' kabul edilmiş ve serbest bırakılmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 528 defa okunmuştur