İHH'dan İstanbul'da dev Gazze yürüyüşü

İHH'dan İstanbul'da dev Gazze yürüyüşü

Sivil toplum örgütlerince Beyoğlu'nda toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Memur-Sen Genel Başkanlığı ve Genç Memur-Sen İstanbul İl Başkanlığı organizasyonuyla toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti. Protesto için yaklaşık iki bin kişi, İstiklal Caddesi Tünel çıkışında toplandı. Topluluk, "İsrail sanık sandalyesinde", "Kahrolsun İsrail", "Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz", "İsrail ölüm kusuyor, insanlık neden susuyor" pankartları açtı.

FİLİSTİN YALNIZ DEĞİL

Tünel çıkışından yürüyüşe başlayan aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı topluluk, "Katil İsrail hesap verecek", "İsrail yıkılsın, Filistin'e özgürlük", "Hamas'a selam, direnişe devam", "Filistin halkı yalnız değildir" ve "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganları atıp, tekbirler getirerek Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü. Yürüyüş öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'i protesto için toplandıklarını, bu protestonun İsrail'e cevap niteliğinde olduğunu söyledi.

İSRAİL MALLARINI BOYKOT EDİN

İlerleyen günlerde İsrail'i çok daha büyük kalabalıklarla protesto edeceklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"İsrail, dünyanın her yerinde protesto ediliyor. İsrail, her geçen gün yalnızlaşıyor. Filistin'de kadın ve çocukları vurmakla kendi sonunu hazırladı. İsrail'i protesto eden kalabalıklar her geçen gün artacak, malları boykot edilecek. Cumartesi günü de İsrail Başkonsolosluğu önünde bir eylem yapacağız."

Kalabalığa bir müjde vereceğini söyleyen Yıldırım, İsrail'in ikide bir kara harekatı yapacağını açıkladığını, ancak İsrail'den önce bugün Hamas'ın bir kara harekatı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Filistin'e gerçekleştirdiği saldırılara rağmen İsrail'in dünyanın birçok ülkesi tarafından desteklendiğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bugün bir ahlaksızlığa daha şahit olduk. ABD, 'İsrail'e 620 milyar dolar veriyoruz' dedi. Ey ABD, gerçek yüzünü göstermek için bu kadarını yapmana gerek yok. Zaten katil olduğunu biliyorduk. Şimdi Türk halkına, siyasetçilere, iktidara, siyasi partilere, bütün dünyaya sesleniyorum; İsrail ile bütün ilişkileri kesin. Sayın Başbakanımızın dediği gibi bunlarla normalleşme değil, bunlara selam bile verilmez.

Mavi Marmara'dan sonra İsrail'le yapılan ticaret artmış. Ey tüccarlar, hangi yüzle İsrail ile ticaret yapıyorsunuz? Türkiye'ye sesleniyorum; Bütün İsrail mallarını protesto edin, satın almayın. İsrail'e destek veren bütün şirketleri, protesto edin. Bu İsrail, Filistin'i vurdukça sevinç çığlıkları atıyor. Sonra da İsrailliler, turist olarak Türkiye'ye geliyor. İsrailliler Türkiye'ye gelmeyin, istemiyoruz.''

İsrail'in tüm dünyada yalnızlığa mahkum olacağını vurgulayan Bülent Yıldırım, Türkiye'de birbiriyle kavga eden tüm siyasi partilerin bir konuda birleştiğini, hepsinin İsrail'i kınadığını, bunun da sevindirici olduğunu dile getirdi.

Yürüyüşe, Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Durali Baki, Genç Memur-Sen İstanbul İl Başkan Vekili Furkan Kayaduman ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Muğla'da protesto

Bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri Muğla'da İsrail'i protesto etti.

Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan grup, dua ederek, "İsrail zulmüne boyun eğme", "Tarafım Gazzeliyim", "Gazze, Muğla hep beraber", "Kahrolsun İsrail", "İsrail katliamını lanetliyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak slogan attı.

Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Ekrem Şebapoğlu, İslam dünyasının kanayan yarası Filistin topraklarında yükselen acı, feryat ve gözyaşının bir kez daha yürekleri dağladığını söyledi.

Gazze'nin ateş altındayken uluslararası camianın tepkisiz kalmasının her yönüyle utanç verici olduğunu vurgulayan Şebapoğlu, "Mahzun ve masum Gazzeli kardeşlerimize vahşice bomba yağdıran İsrail, zulme maruz bırakılan da Müslüman olunca sessiz kalan batı, ikiyüzlü olduğunu bir kez daha belgelemiştir. 20'nci yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Müslüman kanı akıtmaya başlayan, insanlık onurunu ayaklar altına alan katil İsrail'i, destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz" diye konuştu.

Gruptakiler, açıklamanın ardından İsrail aleyhine sloganlar atarak dağıldı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.