İkitelli sel felaketinde askeri gölete inceleme

İkitelli sel felaketinde askeri gölete inceleme

İkitelli'de can kaybı ve ciddi maddi zarara yol açan sel felaketine askerî göletin patlamasının yol açtığı iddiaları incelemeye alındı. TIR garajının sahibi faciaya askerî bölgedeki göletin taşmasının sebep olduğunu savundu.

9 Eylül 2009 tarihinde meydana gelen olayda 2 kişinin öldüğü Kamer TIR Garajı'nın işletmecisi İdris Tan Kamer hakkında 15 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında Kamer, yaşananlara askerî bölgede bulunan göletin taşmasının sebep olduğunu ileri sürdü.

İşletmeci Kamer, felaket sonrası garajda yılanlar ve ölü balıklara rastladığını söyledi. "Garajın bekçisi, aşırı yağış nedeniyle normal su akarken, aniden tsunami şeklinde iki katlı binanın üzerine çıkacak kadar su geldiğini anlattı." diyen Kamer, suçunun olmadığını belirterek beraatini istedi. Göletin patladığı iddiaları o dönemde medyada da haber olmuştu.

Mahkeme heyeti, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yazı gönderilerek, 66. Mekanize Tugay Komutanlığı içerisindeki göletin patlaması ile ilgili bir tespit yapılıp yapılmadığının sorulmasına, gölet patlamış ise buradan akan suyun miktarının tespit edilmesine, göletin yeni ve eski çekilmiş fotoğraflarının istenmesine" karar verdi. Gelecek cevaplara göre gölette keşif yapılıp yapılmayacağı netlik kazanacak. Sel felaketinin ardından Vakit Gazetesi askerî bölgedeki göletle ilgili bir haber yayınlamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İSKİ'nin değerlendirmeleri ışığında 80 bin ton su barındıran askerî alandaki göletin su topu gibi patlamasının İkitelli'de seli tetiklediğini açıklamıştı. Ancak Genelkurmay Başkanlığı, bu iddialara itiraz etmişti. Dönemin Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler konuyla ilgili soruya, "Hepinizin bildiği gibi, şiddetli yağmur, felaketin yaşandığı bölgeye olduğu gibi, o bölgeye de düşmüştür. O bölgedeki yağmurun bir kısmının oraya gitmesi olabilir ama göletin belirtildiği şekilde bir hasara neden olduğu şekilde herhangi bir bilgi yoktur." cevabını vermişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :