İl sağlık müdürlüğünden uyarı

İl sağlık müdürlüğünden uyarı

Devam eden hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde mevsim normallerinin üzerine çıkması bekleniyor. "Kavrulacağız" yorumunun yapılması bu durumda doğru bir tabir.

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte pek çok sağlık önleminin alınması gerekiyor. Yetkililer özellikle de İstanbul  için alarm veriyor...

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, "Hava sıcaklığında olabilecek artışın, nemdeki artışla birlikte daha fazla etkili olacağı, gerekli önlemler alınmadığı taktirde insan sağlığını olumsuz etkileyebileceği, bu durumdan özellikle çocukların, hamilelerin, yaşlıların, kalp ve akciğer hastalarının daha fazla etkilenebileceği bilinmelidir" diyerek vatandaşları uyardı.

Prof. Dr. Dokucu, güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11-16 saatleri arasında güneş
ışınlarından kaçınılması ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmaması gerektiğini söyledi.

İşte İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden madde madde sıcak uyarısı:

* Sıcak havalarda güneş yanıkların yanı sıra sıcak çarpması için dikkatli olunmalı, bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır.

* Kanser hastaları, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerekir.

KALP HASTALARI EFOR HARCAMAKTAN KAÇINSIN

* Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalıdırlar. Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Havasız ve kaplı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve bulunulan ortamda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

* Açık renkli, pamuklu bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır.Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılmalıdır.

* Güneşlenmeden ve/veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş
kremi sürülmelidir.

YANIKLARA YOĞURT SÜRMEYİN

* Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılmalıdır.

* Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılmalı ve bir hekime başvurulmalıdır.

OLUMSUZ DURUMDA SAĞLIK KURULUŞLARINA GİDİN

* Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudunda ki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak sureti ile serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan sıcak çarpması durumlarında 112 Acil Sağlık Hizmeti hemen aranmalı veya güneş çarpmasına maruz kalındığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.