IMF Başkanı yardımı koparana kadar aramış

IMF Başkanı yardımı koparana kadar aramış

Türkiye’nin IMF’ye yapacağı 5 milyar dolarlık krediyi ihtiyaç olduğunda hemen alabilmek şartıyla verdiği ortaya çıktı. Şartı kabul eden IMF Başkanı Lagarde da her gün Ankara’yı arayarak parayı sormuş.

IMF Başkanı Lagarde'nin Türkiye’den alacağı yardımıtelefonda başında beklediği öğrenildi.

UluslararasıPara Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’ın Türkiye’den gelecek 5 milyar dolarlıkyardım için her gün Ankara’yı aradığı ortaya çıktı. Merkez Bankası’nın dün açıkladığı IMF’ye yardımın perde arkasında Türkiye’nin IMF ile sıkı pazarlık yaptığı belirtildi.
 
Edinilen bilgiye göre IMF Başkanı Lagarde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı arayarakdestek istiyor. Bunun üzerine Merkez Bankası, IMF’ye verilecek kredi üzerinde çalışmaya başlıyor. Merkez Bankası, IMF’nin AAA notuna sahip olması nedeniyle kredi verilebileceği sonucuna varıyor. Ancak verilecek kredinin ileride ihtiyaç duyulması anında Türkiye’nin geri alabilme şartı IMF yetkililerineiletiliyor. IMF yönetimi de Türkiye’nin bu şartını kabul ederek durumu Türkiye’ye bildiriyor. Geçen hafta cuma gününden itibaren de IMF Başkanı Lagarde, her gün Başbakan Yardımcısı Babacan’ı arayarak ‘Para nerde kaldı’ diye soruyor.
 
Ekonomiye yük getirmeyecek
 
Öte yandan Türkiye’nin, IMF’ye yapacağı yardım, ekonomiye ek yük getirmeyecek. Halen Merkez Bankası’nın ABD ve Avrupa ülkelerinde tuttuğu yaklaşık 100 milyar liralık bir rezerv bulunuyor. Söz konusu rezervler, ülkelerin devlet kağıtlarında tutuluyor. Vadesi dolan kağıtlardan, 5 milyar dolarlık kısmı IMF’nin kullanımına sunulacak. Dolaysıyla Türkiye, ABD, Almanya veya Fransa kağıtları yerine, rezervini IMF’nin kullanımına sunmuş olacak. Türkiye’nin IMF’ye açacağı 5 milyar dolarlık krediye düşük miktarda faiz uygulanacak. Faiz oranı ise kredinin vadesinin ve takviminin belli olması ile birlikte netleşecek. Türkiye ayrıca, olası bir kriz anında ise kullandırdığı kredinin tamamını geri çekebilecek. star

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.