İnan Kıraç Yine Erdoğan'a Yanaştı

İnan Kıraç Yine Erdoğan'a Yanaştı

AKP aleyhinde seçim öncesi yaptığı açıklamalar nedeniyle Erdoğan'ın tepkisini çeken Kıraç, seçimlerden istediği sonucu bulamayınca yine Erdoğan'a yanaştı...!

Seçim öncesi Başbakan Erdoğan'ın "Bazı riskler üstleniyor. Bundan sonra hiçbir davetine gitmem" sözleriyle eleştirdiği Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, seçimlerden umduğu sonucu bulamayınca çareyi yine yine Başbakan Erdoğan'a yanaşmakta buldu. Kıraç'ın ABD tarafından geri çevrilen ticari taksilerini pazarlama ve Kıraç ile Erdoğan'ın arasını düzeltme işi ise Vatan gazetesine düştü.

Vatan 'Duayen işadamı' olarak pazarladığı İnan Kıraç ile Başbakan Erdoğan'ın arasını düzeltme işini de Başbakan Erdoğan'ın balkon konuşmasındaki 'helalleşmesi' üzerinden yaptı.

5 MİLYAR DOLARLIK YANAŞMA!

Seçim öncesinde AKP aleyhinde açıklamalar yapan İnan Kıraç, Başbakan Erdoğan'ın 'risk alıyor' açıklaması üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği ve uzun vadede Türkiye'ye yayılacak 5 milyar dolarlık taksi ihalesini düşünerek ortamı yumuşatmaya çalışmıştı.

ERDOĞAN 'RİSK ALIYOR' DEDİ, KIRAÇ ÇARK ETTİ

Baykal'a düzenlenen kaset komplosunun içinde yer aldığı Taraf'ın haberiyle ortaya çıkan ve son olarak da 'bazı yerlere dayanarak' CHP'nin seçimlerden birinci parti olarak çıkacağını ileri süren Koç'un damadı İnan Kıraç, sürpriz bir şekilde bu sözlerinden geri adım atmıştı.

Cüneyt Arcayürek'in 26 Mayıs'ta kaleme aldığı yazısındaki kendisiyle ilgili ifadelere 1 hafta boyunca sessiz kalan Kıraç, Başbakan Erdoğan'ın 'Eğer söylenenler doğruysa risk alıyor' şeklindeki sözleri üzerine dün "Adımın bir süredir siyasete karıştırıldığı, şaşırarak izlediğim ve hakikati yansıtmayan haberlerden samimi olarak rahatsızlık duyuyorum." demişti.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'İN TAKSİ İHALESİNE GİRECEK

taksi.jpg

İnan Kıraç'ın bu ani çarkının arkasında yatan neden ise sahibi olduğu Karsan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açacağı taksi ihalesine girecek olması.

ABD TAKSİLERİ BEĞENMEMİŞTİ

İnan Kıraç, New York Belediyesi'nin açtığı taksi ihalesine girmiş ancak bu ihaleyi kaybetmişti. Kıraç'ın sahibi olduğu Karsan, 5 milyar dolarlık hacme sahip taksi ihalesine katılacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Kadir Topbaş'ın New York gibi taksi ihalesi açacaklarını belirtmesi üzerine Karsan İstanbul'a uygun taksi projesi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum da,ABD'deki taksi ihalesinin kaybedilmesi üzerine İstanbul'daki ihaleye hazırlandıklarını belirtmişti.

İŞTE VATAN GAZETESİNİN KIRAÇ'IN TAKSİLERİNİ PAZARLAMAYA ÇALIŞTIĞI O HABERİ

Buzları yüzde 100 Türk malı taksiyle eritecek.

Vatan Gazetesi'nden Mete Tansu'nun haberine göre: Karsan, taksinin prototipini Temmuz sonuna kadar bitirmek için geceli gündüzlü çalışıyor. Kıraç, aracı ilk kez Başbakan'ın test etmesi için Ankara'ya gidip davette bulunacak.

ERDOĞAN'A TEST ETTİRMEK İSTİYOR

Karsan, V1 isimli 'Geleceğin Taksisi'nin prototipini Temmuz ayı sonuna yetiştirebilmek için harıl harıl çalışıyor. Hedef taksinin yürüyen halini, yerli sanayicilerden 'yüzde 100 Türk markası' isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a test ettirmek... Ancak esas önemli konu, bu test sürüşü Başbakan ile Kıraça Holding ve Karsan'ın Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç arasındaki buzları eritebilecek mi? Duayen işadamı İnan Kıraç'ın en yakınındaki ismi, çalışma arkadaşı Karsan Muharras Azası Jan Nahum Geleceğin Taksisi V1 için geceli gündüzlü çalıştıklarını belirterek, "Prototipi 28-29 Temmuz tarihlerine kadar bitirmek istiyoruz. Şu an yan sanayi parçaları üretiyor. Cam, süspansiyon, bilgi ekranı gibi parçalar üzerinde çalışılıyor. 15 Temmuz'dan itibaren parçalar birleştirilecek ve taksimizin yürüyen hali ortaya çıkmış olacak" diye konuştu.

Nahum, V1 projesini ilk olarak Başbakan Erdoğan'ın denemesini istediklerini belirterek, şöyle devam etti: "Sayın Erdoğan 'Nihai ürünü ortaya çıkarın, istediğiniz desteği vereceğiz' sözleriyle bizim daha fazla motive olmamızı sağlamıştı. O yüzden prototipin yollara çıkış tarihini öne çektik. Taksiyi Temmuz sonuna yetiştirmek harıl harıl için çabalıyoruz. Sayın Başbakan'ı davet etmek için zevkle Karsan Yönetim Kurulu Başkanımız İnan Kıraç'la birlikte Ankara'ya gideceğiz. Sayın Başbakanımız bu daveti kabul edecektir."

'HİÇBİR DAVETİNE GİTMEM' RESTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel seçimler öncesinde Türkiye'nin duayen işadamlarından Kıraça Holding ve Karsan'ın Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç'ı eleştiren sözleri, Türk malı taksinin test sürüşünün önemini bir kat daha artırıyor. Hatırlanacağı üzere Erdoğan, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Cüneyt Arcayürek'in "İnan Kıraç CHP'nin birinci parti çıkacağı yönünde bahse girdi" iddiası üzerine ünlü işadamını eleştirmişti. Başbakan, "Ben doğrusu İnan Kıraç'ı bu işlerin içinde görmek istemem. Bu işlere bulaştığını duymak da istemem. Bu beni ciddi anlamda rahatsız eder ve yakıştıramam da. Ama hakikaten, yazılanlar söylenenler doğruysa, bu tabii geleceğe yönelik herhalde kendisi de bazı riskleri üstlenmiş demektir" açıklaması yapmıştı. Erdoğan, İnan Kıraç'la ilgili olarak "Bundan önce ben davetlerine katıldım. Ama şimdi aksini beyan etmedikçe ben bundan sonra açılışına gitmem" diye eklemişti.

İnan Kıraç ise Emre Kongar ile seçimlerin muhtemel sonuçlarını konuştuğu ve yemeğine bahse girdiği sohbetin güvenilir bir kaynağa dayalı değil, kişisel izlenimlere ilişkin olduğunu belirterek, "Adımın bir süredir siyasete karıştırıldığı, şaşırarak izlediğim ve hakikati yansıtmayan haberlerden samimi olarak rahatsızlık duyuyorum" sözleriyle iddiaları yalanlamıştı. Gözler şimdi seçim gecesi balkon konuşmasında herkesten helallik isteyen Başbakan'ın Kıraç'ın davetine icabet edip etmeyeceği...

Rotahaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.