İngiliz bakanın Gazze isyanı

İngiliz bakanın Gazze isyanı

Gordon Brown’ın güvenlik danışmanı olan Lord Alan West, İngiltere'nin Gazze politikasını eleştirerek " hiç şüphesiz bu bize pahalıya mal olacak” yorumunda bulundu.

The Guardian gazetesinin bildirdiğine göre, İngiltere’nin en yüksek güvenlik ve terör karşıtı bakanı, Gazze Şeridi’ndeki öldürücü İsrail savaşının, hükümetin radikalizmi belirlemedeki çabaları açısından bir yenilgi olduğuna inanıyor.

Devlet Bakanı yardımcısı ve Başbakan Gordon Brown’ın güvenlik danışmanı olan Lord Alan West “Gazze’deki işin, bizim radikalizm karşıtı stratejimize hiç yararı olmadı” diye konuştu.

Londra’daki terörizm üzerine düzenlenen bir seminerde konuşan West “Hiç şüphesiz bize pahalıya mal olacak,” yorumunu yaptı.

27 Aralık’ta zincirlerinden kurtulan İsrail’in 22 günlük hava, deniz ve kara saldırılarında 437 çocuğun da içlerinde bulunduğu 1,500’den fazla kişi öldürüldü ve 5,450 kadın yaralandı.

Saldırılar esnasında, İsrail’in yoğun nüfusa sahip şerit üzerindeki vahşetinin sona ermesini isteyen İsrail karşıtı toplantılar İngiltere’de ve bütün dünyada hızla yayıldı.

Bununla birlikte, İngiltere Gazze’de acil bir ateşkes talep eden BM Güvenlik Konseyi çözümünü erteleme konusunda ABD ile ittifak yaptı.

İngiltere’nin terör karşıtı kanunlarıyla ilgili bir çalışma yürüten West “Müslüman toplumunda kendileriyle diyalog halinde bulunduğumuz bazı kilit şahıslar var ve endişelenmemize sebep olan bir mesele olduğunu bildiriyorlar,” uyarısında bulundu.

“Savaşın çok kötü bir şekilde geldiğini söylemişlerdi”

Bu ayın başlarında, İngiltere’nin topluluklar sekreteri Hazel Blears, İsrail’in askeri saldırılarının genç insanları silah altına almak için aşırı görüşlü kimseler tarafından kullanılabileceğiyle ilgili kaygıyı paylaştığını söyledi.

Müslüman terör karşıtı danışmanlar Brown’a yazdıkları bir mektupta, hükümetin kendisini ABD’nin İsrail’e olan utandırıcı eğiliminden uzakta tuttuğunu ileri sürerek, İsrail’in Gazze’deki hava saldırılarının İngiltere’deki ve diğer ülkelerdeki aşırı görüşlü kimselere yardım edeceği uyarısını yaptılar.

“Zırvalar”

Eski bir deniz kuvvetleri subayı olan Lord West, İngiltere’nin İsrail saldırılarına verdiği tepkinin İsrail’le aralarında bağlantılar olan insanlar arasındaki algılamayı sağlamlaştırdığını ifade etti.

West “İnsanların aklına nefreti getiren bu resimleri gördüğünüz zaman, burada ABD, İsrail ve İngiltere arasında bir bağlantı vardır” dedi.

West, İngiltere’nin sakat dış politikasının ülke içinde hasara yol açan bir dalgalanma etkisine sahip olduğu durumlarda, Gazze savaşının bir ilk örnek olmadığını itiraf etti.

Irak’a ABD liderliğindeki saldırının açıksözlü bir eleştirisinde West, önceki başbakan Tony Blair tarafından ortaya konan ve uygulanan dış politikaların İngiltere’de terörizm riskini artırmadığını ifade eden savlara zarar veriyordu.

West, “Blair yönetimi, dış politikamızın radikalleşme üzerine nasıl güçlü bir etkide bulunacağıyla ilgili herhangi bir çekişmeye girmekte çok gönülsüzlerdi" diye konuştu.

10 yıllık görevin sonunda 2007 Haziran’ında yönetimden ayrılan Blair, Avrupalı müttefikler ve içerdeki sert politik saldırılara rağmen, 2003 Irak istilasına verdiği destekle eski başkan George W. Bush’un fino köpeği olarak görülmüştü.

Guardian/ICM (Independent Communications and Marketing) tarafından yapılan bir anketin sonuçlarına göre Britonların büyük çoğunluğu Blair’in dış politikalarının ülkelerini teröristler için daha fazla hedef haline soktuğuna inanıyorlar.

38 İngiliz Müslüman örgütün yazdığı bir açık mektup, Blair’in dış politikalarını teröristlere “cephane” vermekle suçladı.

İçişleri Bakanlığı’nın teröristlerin 7/7 bombalamaları üzerine yaptığı bir araştırma, bunların Londra’nın dış politikaları, özellikle de Irak’ın istilası konuları tarafından harekete geçirildiğini ortaya koymuştur.

Lord West, “kendi dış politikalarımızın terörizm üzerine herhangi bir etkisi olduğunu hiçbir zaman kabul etmemiştik” dedi ve ekledi: “Bu çok açık bir zırvadır.”