İngiliz hükümeti: Yunanistan sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyuyoruz

İngiliz hükümeti: Yunanistan sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyuyoruz

İngiltere'nin Uluslararası Gelişmelerden Sorumlu Devlet Bakanı Nigel Adams, Yunanistan-Türkiye sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyduklarını...

LONDRA (AA) - İngiltere'nin Uluslararası Gelişmelerden Sorumlu Devlet Bakanı Nigel Adams, Yunanistan-Türkiye sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyduklarını ve son mülteci krizine Suriye rejimi ve Rusya'nın özellikle İdlib'deki saldırılarının neden olduğunu bildirdi.

Adams, Avam Kamarası'ndaki oturumda yaptığı konuşmada, "bölgedeki son şiddet olaylarının milyonlarca sığınmacıyı Türkiye'ye ve ötesine sürüklediğini" vurguladı.

Türkiye ve AB arasında 2016'da yapılan anlaşmaya dikkati çeken Adams, "Bu durumda önemli olan husus, diyalogdur. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü görüşmelerini memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Anlaşmanın göç akışını yönetmede ve insanların Ege Denizi'nde yaşamlarını riske atmasını önlemede önemli olduğu kaydeden Adams, "Aynı zamanda Türkiye'nin gösterdiği cömertliği ve Suriye'deki iç savaştan kaçan milyonlarca sığınmacıyı destekleme noktasındaki yükünü de kabul ediyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Göçün temel nedeni, rejimin ve Rusya'nın saldırıları"

Yunanistan-Türkiye sınırındaki durumdan çok büyük endişe duyduklarına işaret eden Bakan, "Göçün temel nedeni, Suriye rejiminin pervasız ve acımasız doğası ve İdlib'deki Rus saldırılarıdır." diye konuştu.

Türkiye ve Rusya arasındaki son ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Adams, İngiltere'nin Suriye'deki savaşa kalıcı bir şekilde son verilmesi için siyasi bir diyaloğu desteklediğini vurguladı.

Adams, ayrıca Suriye rejimini ve destekçilerini Cenevre'deki Anayasa Komitesi toplantılarına iyi niyetle katılarak ülkedeki barış sürecini desteklemeye çağırdı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.