İngiliz istihbaratçıdan IŞİD itirafı

İngiliz istihbaratçıdan IŞİD itirafı

İngiliz istihbaratının bir numaralı ismi, IŞİD'in bu kadar güçlenmesinden Batı'nın sorumlu olduğunu söyledi.

İngiltere’nin dış istihbarat örgütü MI6’in başındaki John Sawers, IŞİD'in Irak ve Suriye'de güçlenmesinden batılı ülkelerin sorumlu olduğunu söyledi.

Sawers, İngiltere'nin Financial Times isimli gazetesine verdiği demecinde, batının Suriye'ye zamanında müdahale edilmemesi dahil yürüttüğü yanlış politikaların, IŞİD'in güçlenmesine zemin hazırladığını söyledi.

“FT’yle yemek” adı verilen gazete geleneği için Financial Times’ın genel yayın yönetmeni Lionel Barber’le Londra’nın merkezinde bir İtalyan lokantasında yemek yiyen 59 yaşındaki Sawers, MI6’nın gelecekteki tehditlere karşı daha ‘çevik’ olacağını öne sürdü.

2014 yılı sonunda görevinden ayrılacak olan Sawers, Edward Snowden’ın ifşaatlarından sonra istihbarat kurumlarının daha şeffaf çalışması gerektiğini belirtti.

DEVRİMLERİN SONU İYİ BİTMİYOR

MI6’dan önce İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan, ülkesinin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ni üstlenmiş Sawers, “Libya’da yaptığımız gibi, (siyasi sistemi) yeniden inşa etmemeyi seçerseniz; hükümeti devirip yerine bir boşlukla kalırsınız.

Bunun nedeni Irak’tan kalan yaralardı. Eğer hiç müdahale etmezsiniz, şu an Suriye’de gördüğümüz gibi bir sonuç ellerinizde kalır. Bunlar gerçek açmazlar” dedi. Mısır, Yemen ve Suriye’de görev yapmış bir diplomat olarak Sawers, devrimci süreçlerin yönetilmesinin imkansız olduğunu söyleyerek toplumsal hareketlenmelerin Batılı çıkarlar ve değerler için ‘daha da kötü bir halde sonlandığını’ belirtti. Sawers “Bunu 1979’da Tahran’da ve son birkaç yılda Mısır’da gördük” açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.