İngiliz kanallarında Gazze kavgası

İngiliz kanallarında Gazze kavgası

İngiliz televizyonlarında Gazze yardım kavgası. 200’den fazla bir topluluk Londra’da bulunan BBC binasının önünde “BBC utan, yazıklar olsun” diyerek sloganlar attı.

İngiliz devlet televizyonu BBC, Gazzeyle alakalı yardım kampanyasını yayınlamayı reddedip bugün yüzlerce kişinin kanal binasının önünde protesto eylemlerinde bulunmasına sebep olurken, BBC’nin “rakip kanallar” diye adlandırdığı ITV, Channel 4 ve Five, Gazze’ye yardım kampanyalarını göstermeyi kabul etti.

İngiltere devletinin resmi yayın kuruluşu BBC, tarihi bir ayıba imza attı. Ülke genelinde başlatılan Gazze'ye yardım kampanyasını ekranlarından duyurmayı kabul etmeyen BBC, 46 yıllık bir anlaşmayı da çiğnedi. Oysa anlaşmaya göre yardım çağrıları için kanalın prime-time'da 2 dakika ayırması gerekiyordu.

Bakanların bile devreye girmesi fayda sağlamazken, “büyük insanlık ızdırabı” olarak nitelendirilen Gazze’deki insanlık dramına ilişkin kampanyayı BBC’nin yayınlamayı reddetmesi protestolara sebep oldu. 200’den fazla bir topluluk Londra’da bulunan BBC binasının önünde “BBC utan, yazıklar olsun” diyerek sloganlar attı.

Tecrübeli politikacı Tony Benn, protestocu grup adına bir konuşma yapıp, “İnsanların hayatlarını kurtarma imkanımız varken, diğerlerinin de ölmesine müsaade edemeyiz. BBC’nin tarafsızlık dediği şeylere üzülmeden edemeyiz. Bu gece İngiltere’de güneş batmadan önce BBC boyun eğecektir.” şeklinde konuştu.

Sağduyunun sesi

Daha önce BBC ile aynı hareket şeklini benimsediklerini ilan eden İngiliz ITV, Channel 4 ve Five gibi kanallar da sağduyulu davranıp, bu insanlık ayıbından vazgeçtiler ve Gazze’ye yardım kampanyalarını ekranlarında göstereceklerini duyurdular.BBC’nin “tarafsızlık ilkesi” diye adlandırarak Gazze’ye yardım kampanyasının duyurusunu ekranlara taşımamasına tepkiler artarak devam edecek gibi görünüyor.Kaynak:Haber Kaynağı