İngiliz medyasından Erdoğan'a tehdit!

İngiliz medyasından Erdoğan'a tehdit!

İngiliz basını IŞİD'e karşı mücadelede daha büyük rol alması için Türkiye'yi baskı altına almaya çalışıyor.

Bugün İngiliz basın kuruluşları Financial Times ve The Economist yaptığı haberler üzerinden Türkiye'yi tehdit ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı. Financial Times ve The Economist'in benzer haberler yapması dikkat çekti.

Haftalık İngiliz dergisi Economist "Türkiye ve Kürtler" başlığı altında "çözüm süreci artık bitti mi" diye sorarken Financial Times gazetesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafı üzerine "Ateş Altında" yazarak Türkiye ve ABD ilişkilerine dikkat çekti.

Financial Times, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede daha büyük rol alması için ABD'den gelen taleplerin Erdoğan'ı zorladığını yazdı. The Economist ise Barış sürecinin kaderinin Suriye'deki Kobani kentine bağlı olduğunu savunurken Türkiye'nin ABD'den gelen tekliflere olumlu cevap vermemesi halinde ABD'nin bölgede PYD ile ittifak kuracağını iddia etti.

İŞTE O YAZILARDAN SATIRBAŞLARI

THE ECONOMİST

Barış sürecinin kaderi Suriye'deki Kobani kentiyle bağlantılıdır.

IŞİD'e karşı PKK'nın direnişi ve laik olması, Kürt isyancıları Amerika için IŞİD'e karşı potansiyel müttefik haline getirdi.

PKK'nın aksine herhangi bir terörist listesinde olmayan PYD' ye yönelik Amerikan desteği de gelecekteki işbirliğinin göstergesi olabilir. Türkiye de bundan korkuyor. Çözüm süreci çamura saplanıp, PKK'nın bölgesel nüfuzu arttıkça, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çizgi değiştiriyor. Sınırında kargaşa ve AKP'nin seçim performansının zayıflaması halinde yolsuzluk suçlamasıyla olası kovuşturma korkusu nedeniyle, Erdoğan artık Türkiye'nin milliyetçileri arasında yeni dostlar arıyor.

FINACIAL TIMES- DANIEL DOMBEY İMZALI YAZI

İslamcı militanlarla Kürtler arasında yoğunlaşan çatışmalar ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede daha büyük rol alması için ABD'den gelen talepler: Erdoğan bu baskılara daha ne kadar dayanabilir?

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı GültanKışanak gerginliklerin dineceği konusunda hiçbir garanti olmadığını savunarak, uyarıyor: "Öfke ve nefret birikiyor".

"Kobani reaksiyonu devam ediyor."

Şiddet, Suriye'deki tutumu üzerine Erdoğan'ı saran fırtınanın sadece bir parçası oldu.

Güneydoğu'daki şiddetin yoğunluğu, Türk toplumunu hayrete düşürdü.

Diyarbakır Barosu başkanı Tahir Elçi "Kürt siyasetçiler bu konuda daha dikkatli olmalıydı" diyor.

Diyarbakır'daki çatışmalar Türkiye ve anahtar batı müttefiki ABD arasındaki boşluğu da gözler önüne serdi.

Washington'daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden Bülent Ali Rıza Türkiye'nin tutumunun ters tepebileceğini savunuyor.

Bunun sadece iç barış sürecini tehlikeye atmakla kalmayıp, Türk yardımına pratik bir alternatif olarak ABD'yi Suriyeli Kürtlerle daha yakın işbirliğine iteceğini düşünüyor ki bu zaten oluyor gibi şu anda.

 

Washington'daki Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'ndan bir Türkiye analisti Yezid Sayigh "Sonunda Türkiye IŞİD'le mücadelede çok daha saldırgan bir tutum sergilemeye zorlanacaktır" diyor.

"Türkiye sınırlarının hemen ötesinde olanlara bigane kalamaz."

Aynı zamanda Ankara, ABD ile ilişkisine kalıcı hasar verme riski taşıyor.

Erdoğan ile Obama yönetiminin bağları gergin hale gelmiş durumda.

Türk cumhurbaşkanı İsrail'e karşı eleştirel duruşu ve Müslüman Kardeşler'e verdiği destek nedeniyle ABD Kongresi'nde derinden şüphe uyandıran ve sevilmeyen bir lider.

ABD'nin eski Türkiye büyükelçisi Eric Edelman son ihtilafın Ankara ile net iletişim kurmadaki başarısızlığın ürünü olduğunu söylüyor.

"Biz, Türkiye'nin NATO'ya ve batıya ihtiyaç duyduğundan daha fazla, Türkiye'ye ihtiyaç duyulduğu izlenimi verdik" diyor.

"Türkiye'nin koalisyonun bir parçası olması gerektiğini söylemeye devam edersek, o zaman fiyat yukarı gider tabii."

 

Haber 10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.