İngilizleri şok eden gerçek

İngilizleri şok eden gerçek

Savaş suçu işleyen Siyonist liderlerin yargılanmasını isteyen İngiliz Parlamenterler, Gazze’de Gördükleri Yıkım Karşısında Şok Oldular

Filistin Enformasyon Merkezi

İngiliz milletvekillerinden oluşan bir parlamento heyeti, Siyonist işgal ordusunun Gazze’de yaptığı vahşeti yerinde görmek için Gazze’de incelemelerde bulundu.

Parlamento heyeti Gazze’de birçok yeri gezip incelemelerde bulunduktan sonra dün (17 Şubat Salı) yaptığı basın toplantısında, Siyonist işgal devletinin Gazze’de savaş suçu işlediğini, Gazze üzerindeki ambargonun tamamıyla kalkması, sınır kapılarının açılması ve Filistin halkına karşı savaş suçu işleyen Siyonist liderlerin de yargılanması gerektiğini ifade etti.

Gazze’de Ramattan haber ajansının merkezinde basın toplantısı düzenleyen İngiliz parlamenter heyeti başkanı Richard Borden şöyle dedi: “Bizler, İsrail ordusunun Gazze’ye açtığı savaşın izlerini yerinde görmek için buraya geldik. Burada olup biten yıkımı yerinde görmek istedik. Amacımız, Gazze halkına yardım yollarını anlamaktır.”

Parlamento heyeti başkanı, yerleşim birimleriyle ilgili politikalarına devam eden işgal devletinin herhangi bir anlaşmaya bağlı kalmasına ihtimal vermediklerini de sözlerine ekledi.

Heyet başkanı devamla şöyle dedi: “Buradan ayrıldıktan sonra atacağımız iki adım var. İngiliz parlamentosuna Gazze ziyaretimizle ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlayacak, sınır kapılarının açılması ve buradaki insanlara yardımların artırılmasını isteyeceğiz. İki devletin önemini vurgulayacak, Gazze’de savaş suçu işlemeleri nedeniyle işgal devletinin mahkum edilmesini talep edeceğiz. Aynı şekilde dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ordunun yapmadığını yaparak okul ve hastaneleri vuran İsrail’e bunu niçin yaptığını soracağız. Gazze bölgesinin yaşadığı büyük felaketten dolayı yardımların çoğaltılmasını ve gelen yardımların bölgeye geçmesi için bütün sınır kapılarının açılmasını talep edeceğiz. Sınır kapılarının kapatılması nedeniyle burada gaz, yakıt, ilaç ve gıdada büyük sıkıntılar çekiliyorç”

İsrail için hiçbir tehlike arz etmeyen evlerin, okulların, hastanelerin, sanayi tesisleriyle fabrikaların neden hedef alındığını ve niçin bu kadar tahrip edildiğini anlamakta güçlük çektiklerini belirten Borden, Gazze’ye yaptıkları ziyaretin Filistinlilere fayda sağlayacağını, dönüşlerinde burada yaşananları Batı kamuoyuna sunacaklarını ve bu ziyaretlerinin bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının önemini bir kez daha gündeme getireceğini umduklarını ifade etti.