İngiltere, Hizbullah ile Diyalağa hazırlanıyor

İngiltere, Hizbullah ile Diyalağa hazırlanıyor

İngiltere, Hizbullah'ın siyasi kanadıyla ilişki kurulmasına yönelik yasağı kaldırmaya ve 2005 'ten bu yana hiçbir resmi temasın bulunmadığı grupla ilişki kurmaya hazırlanıyor.

İngiliz hükümetinin geçen yıl Irak'taki direnişçileri eğittiği yolundaki iddiaları gerekçe göstererek yasaklanmış örgütler listesine aldığı Hizbullah'ın siyasi kanadıyla ilgili olarak, Avam Kamarası Dış İlişkiler Komisyonunda konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Bill Rammell'in, Hizbullah'ın siyasi kanadıyla diyalog kanallarını açmanın yolları üzerinde çalıştığını doğruladığı bildirildi.

İngiltere'nin Beyrut'taki Büyükelçisinin geçen Haziran'da kurulan hükümette temsil edilen Hizbullah'ın en az bir üyesiyle görüşmüş olabileceğine dikkati çeken BBC yayın kuruluşu da konuyla ilgili haberinde, hükümet yetkililerinin Hizbullah ile ilişki kurulmasından kaçınmanın yarattığı zorluğa işaret ettiğini bildirdi.

BBC'nin haberinde, kabine üyelerinin, benzeri bir diyalog sürecinin Filistin'deki Hamas için geçerli olmadığını vurguladıkları da kaydedildi.

Haberde, hükümet üyelerinin Hamas ile diyalog kanallarının açılması konusunda bir plan bulunmadığına dikkati çektikleri bildirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Rammell'in de "Hamas'la da doğrudan ilişki kurma noktasına gelebilmeyi isterdik, ama bunun için Hamas'ın, üzerinde uluslararası düzeyde uzlaşılmış şiddetin reddedilmesi ve İsrail'in var olma hakkını tanımak gibi ilkeleri benimsemesi gerekir" değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.