İnönü, Beşiktaş'ın elinden alınabilir

İnönü, Beşiktaş'ın elinden alınabilir

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yapılıp yapılmaması üzerine büyük tartışmaların yaşandığı Fi-Yapı İnönü Stadı ile ilgili önemli bir açıklama daha yaptı.

Bakan Günay, Anıtlar Kurulu'nun Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün yeni stat projesini yapabilir onayına karşı çıkarken, tepkilere neden olmuştu.

Kanal a'daki "Görüş Farkı" programınakatılanKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İnönü Stadı'nın yıkılarak aynı yere yapılmasına karşı çıkarken Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nü koruduğunu, stadın yıkılması durumunda Beşiktaş'ın elinden alınabileceğini söyledi.

SİLÜETİ BOZAN BİNALARA "YIK" EMRİ

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal a daki "Görüş Farkı" programınakatılanKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un siluetini bozan yapıların gerekirse yıkılması için talimat verdiğini açıkladı. Başbakan’ın bu konudaki talimatını ilk kez açıklayan Günay, "Hepimizi rahatsız eden siluet tartışmasıyla ilgili Sayın Başbakan belediyelere yeni plan yapmaları,rahatsız edici görüntüleri düzeltmeleri talimatını verdi. Mevcut yapılar düzeltilecek.Tabiki yıkım da gündeme gelecek. Sözen döneminde Park Otel’in birkaç katı yıkıldıysa, İstanbul’da yıkılmayacak hiçbir yapı tanımıyorum.Bundan sonra rahatsız edici yapılar katiyen olmayacak.

PİNOCHE GİBİ "BUNAK" ROLÜ MÜ YAPACAK ?

12 Eylül’de cezaevinde yatan Ertuğrul Günay, Kenan Evren’in yargılanacak olmasını ,"90 yaşında değil, 70 yaşında yargılanmasını isterdim. Hakimin karşısına da çıkmasını isterim" sözleriyle değerlendirdi.

12 Eylül ile helalleşmediğini de söyleyen Günay, Evren’in Şili diktatörü Pinoche gibi cezadan kurtulmak için "bunak"rolü oynayabileceğini ima etti:" Pinoche yargıdan kurtulmak için bunak rolüne soyundu, hastaneleri dolaştı. Bakalım şimdi ne olacak" diyen Ertuğrul Günay, Kenan Evren’in rütbelerinin sökülmesi ve ünvanlarının da elinden alınması gerektiğini savundu.

EVREN AYAKTA BEKLETİLMELİYDİ

Günay, Kenan Evren’in ifadesinin evinde alan Savcıyı da eleştirirken, "Ben anlamam ‘yaşlı başlı adam’ı. O yaşı tutmayan çocukları astı, sorulduğunda da "üzülmedim, elim titremedi" dedi. Bunu söyleyen insanı Savcılığa çağrılıp birkaç dakika ayakta bekletilmeli, ’oturabilir miyim?" dedikten sonra oturtulmalıydı"

KOMUTANLARI "DARBE"YE SİYASETÇİLER TAHRİK ETTİ

Bakan Günay, "darbe" ve hükümeti devirmekle suçlayan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını bazı siyasetçilerin tahrik ettiğini öne sürdü. Günay, "Bugün bazı komutanlar darbe töhmeti altında iseler bazı siyasilerin kışkırtmasının ve ‘neden yapmıyorsunuz?" diye yol gösterme gayretinin etkisi olmuştur.Bunlar halk oyundan umudu kesip,ara formüllere umut bağladılar.Türkiye darbe tartışmasına muhalefetin çapsızlığı yüzünden gelmiştir. Muhalefet umut verse kimse buna tevessül etmezdi"

YARGI, AK PARTİ'Yİ DE ZORA SOKUYOR

Yargının Hükümet’in emrinde hareket ettiği iddialarını yalanlayan Ertuğrul Günay, bazı yargı kararlarından zarar gördüklerini söyledi. Günay, "Yargı zaman zaman bizi zora koyuyor. Çok fikir birliği olduğunu düşünmüyorum. 1960’dan sonra ciddi bir yargı devleti kurulmuştur. Hala da o devletin izleri var. Yargı eline erk geçince "birinci güç benim" demek ister.Şimdi onların izleri ortadan kalkmış değil Siz zannediyor musunuz tüm tutuklamaları sevinçle karşılıyoruz? 12 Eylül’den kalan bir yığın insan var.Bu arkadaşlar 28 Şubat’ta brifinge gidip ayakta alkış tuttular. Biz yasaları değiştirdik ama henüz zihniyeti değiştiremedik.20-30 yılın tortusunu değiştirmek o kadar kolay değil"

İLKER BAŞBUĞ YÜCE DİVAN'DA YARGILANMALI

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının tutuksuz yargılanmaları gerektiğini savunan Bakan Ertuğrul Günay, Başbuğ’un nerede yargılanması gerektiği konusunda ise adliye mahkemelerini işaret etti: " 145 ve 148’nci maddeleri birlikte okuduğunuzda darbeyle ilgili suçlar adliye mahkemelerinde yargılanır deniyor.Açık Anayasa hükmü var"

BDP KONUSUNDA CHP VE AK PARTİ'Yİ ELEŞTİRDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekenin abartıldığıın düşünen Ertuğrul Günay, ilke olarak şiddet çağrısı olmayan sınırsız ifade özgürlüğünden yana olduğunu vurgularken BDP konusunda AK Parti’yi de eleştirdi: "Türkiye’de günah keçileri var. Bir partinin her yaptığına fezleke geliyor. Ne anamuhalefet, ne basın ne de biz sesimizi çıkarmıyoruz. Oradaki her fezleke doğru mu acaba?Demokrasi herkesin hakkını savunmaktır"

İNÖNÜ, BJK'IN ELİNDEN ALINABİLİR!!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, BJK İnönü Stadı’nın geleceğine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Günay, stadın yeniden yapılmak istenmesi durumunda BJK’ın elinden alınabileceğine işaret etti: "Yıkalım yeniden yapalım derseniz zor durumda kalırsınız. Stadın altında araba geçecek kadar sarayın tünelleri var. Altına otopark yapamazsınız. Tarihi varlıklar çıkar. Korkarım o zaman üstüne de stadyum yapamazsınız. Mevcut stad tehlikeye girer. 1939’da tek parti dönemi var. "yapın" demişler yapılmış. Şimdi ise sivil toplum var, tarih duyarlılığı var.Korkarım mevcut staddan da olursunuz. Aslında ben BJK’ı koruyorum". Günay, İnönü stadının ilk haliyle kalması ve ya kültür vahası haline dönüştürülerek BJK Külübü tarafından işletilmesinden yana olduğunu yineledi.

İNÖNÜ STADI, "OSMANLI-CUMHURİYET" HESAPLAŞMASI MI?

Ertuğrul Günay, İnönü Stadı’nın Dolmabahçe Sarayı’nın hemen arkasına yapılmasının altında "Osmanlı-Cumhuriyet hesaplaşması" yattığını ima etti. İstanbul’un her yerinin meydan olduğu 1939 yılında Taksim Kışlasının yıkılarak stadın yapıldığını hatırlatan Günay, "Bunun iyi niyetli bir davranış olmadığını düşünüyorum.Simgesel olarak Sarayın arkasına top sahası yapmak ne anlama gelirse...Bir küçümseme gibi. Orası mücevher gibi yapıların olduğu kentsel sit alanı.Buraya 20 bin kişilik Cumhuriyet döneminin ilk spor kompleksi yapılıyor"

Takım fanatizmi olmadığını Göztepe’ye üye olduğunu söyleyen Ertuğrul Günay, "BJK’a da sempatim vardır. halkçılığı önemseyen bir insanım. GS ve FB daha aristokrat olarak anlatılırdı" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.