İnternet 40 Kat Hızlanıyor

İnternet 40 Kat Hızlanıyor

Pantel’i alarak iletişim altyapısını Avrupa’ya yayan Telekom yurtdışı çıkış hızında vites yükseltti. Türk Telekom, Türkiye'nin internet yurtdışı çıkış kapasitesini rekor bir artışla 650 gigabit'ten 1.2 terabit'e çıkarıyor.

TÜRK Telekom, 2010 yılında Türk Telekom Grubu’na katılan, Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite sağlayıcılarından Macaristan merkezli Pantel’in desteğiyle Türkiye’nin yurtdışı çıkış kapasitesini 40 kat artırıyor. 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitesi, yapılan yatırımların sonucunda bugün itibariyle 650 gigabit seviyesinde bulunuyor. Yapılan son artışla birlikte 1.2 terabite yükselecek hızla, 2005 yılına göre 40 kat artış sağlanacak. Böylece, erişim kapasitesi artarken, sağlanan kapasite artışıyla yurtdışında bulunan, aralarında Google, Youtube, Facebook, Twitter gibi platformların da yer aldığı pek çok siteye Türkiye’den erişim daha hızlı hale gelecek. Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hakam Kanafani, Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt ve Pantel CEO’su Gregg Betz’in katılımıyla düzenlenen toplantıda, Türk Telekom Grubu’nun vizyonu, Telekom’un uluslararası ses ve data taşımacılığı alanında attığı adımlar, Pantel altyapısının Telekom’a sağladığı katkı ile Cem Yılmaz’ın rol aldığı yeni reklam filmi paylaşıldı.

Google ve Youtube gelmek istiyor

Hakam Kanafani, Pantel’in Avrupa’ya, Ortadoğu’ya omurga ve kapasite sunduğunu, bağlanırlığın yanı sıra kurumsal müşterilere de hizmet sağladığını anlatırken, Avrupa’da varlık göstermek isteyen büyük şirketlerin Pantel’den servis almayı tercih ettiğini dile getirdi. Soruları yanıtlarken Pantel satınalmasının katkısına değinen Kanafani “Büyük potansiyel görüyoruz genişleme açısından. Kısa zamanda Ortadoğu ve doğuyu, Avrupa’ya bağlayacak, Çin’e kadar uzanan bir altyapıdan bahsedeceğiz” diye konuştu. Kanafani, Google ve Youtube’un aralarında yer aldığı yüzlerce şirketin Türkiye’ye gelmek istediğini kaydederek “Biz büyük şirketler Türkiye’ye gelene kadar asla rahat hissetmeyeceğiz ve çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Onlar Türkiye’deki potansiyelin farkındalar ama diğer şirketler gibi ülkenin kurallarına, kanunlarına uygun davranmak zorundalar” değerlendirmesinde bulundu.

Gigabit liginden terabit ligine çıktık

Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt da, Türk Telekom’un Türkiye’de ve bölgede ‘erişim kolaylığı’, ‘hız ve kapasite alanlarında kesintisiz gelişim’ için yatırımlarını sürdürdüğünü ifade ederek, şunları söyledi: “Pantel’in altyapısının sağladığı destekle, Türkiye’nin yurt dışı çıkış hızını gigabit liginden terabit ligine taşıyor, yurtdışı çıkış kapasitemizi 1.2 terabite çıkarıyoruz. Böylece artık, yurtdışı internet çıkışlarında Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitemizi, 2011 yılında 40 kat artırarak 1.200 gigabite yükseltmiş oluyoruz. Grup şirketimiz Pantel ile aramızdaki sinerjinin Türkiye’ye sağladığı değeri paylaşıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Pantel CEO’su Gregg Betz ise Türk Telekom’un parçası olmanın Pantel için fırsat yarattığını belirterek “Türk Telekom ile birlikte Orta ve Doğu Avrupa’da yeni ülkelere ulaşma hedefimiz var” dedi. Cem Yılmaz da, 2007 yılından bu yana Türk Telekom ile birlikte çalıştığını hatırlatarak “Reklam filminde operasyonun gerçekliğiyle titiz davranmaya çalıştık. Karakterler, komedi karakterleri olduğu için operasyonun büyüklüğünü anlatabilecek bir film yapmaya çalıştık. İşin gerçeğinde, herkesin gurur duyacağı bir espri olacağı için ‘bütün Türkiye arkamızda’ esprisini koyduk” diye konuştu. 8EKONOMİ SERVİSİ

‘DÜNYAYI KONUŞTURAN TÜRK’

Türk Telekom’un Avrupa’da Fiber optik altyapı satınalmasını konu alan yeni reklam filminde Cem Yılmaz ‘Taşkın’ rolüyle izleyicinin karşısına çıkıyor. Adriyatik Denizi, Alpler gibi Avrupa’nın farklı yerlerinde fiber optik kablo döşeyen Taşkın reklam filminde masal kahramanı Heidi’yle de buluşuyor. Kelime oyunlarıyla izleyicileri güldüren reklam filmi 3 dakikadan uzun sürüyor. Avrupa’da Türk Telekom’un 27 bin kilometrelik fiberoptik altyapısının ‘şaka değil gerçek olduğunu’ belirterek biten reklam “Dünyayı konuşturan Türk” sloganını kullanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.