İnternet Andıcında ŞOK İTİRAFLAR

İnternet Andıcında ŞOK İTİRAFLAR

Mahkeme internet andıcı iddianamesini kabul etti. O iddianamede bir yüzbaşının itirafları herşeyi tüm çıplaklığıyla anlatıyor...

Sitelerin ana çatısını ‘2. Başkan’dan olur aldım’ diyen Albay Çiçek kurdu. Hıfzı Çubuklu değişiklikler yaptı.

13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği ‘internet andıcı’ iddianamesinde çok çarpıcı detaylar yer aldı. Yüzbaşı Murat Uslukılıç savcılık ifadesinde andıçla ilgili şok itiraflarda bulundu. 17 Ağustos 2010’da savcıya her şeyi anlatan Uslukılıç, sitelerin kuruluş ve yönetimini şöyle anlattı:

MÜDÜRÜMÜZ ÇİÇEK’Tİ

“2003 yılı Eylül atamaları ile Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı’na atandım.Orada OBİ Subayı olarak görevliydim ve 2004-2008 yılına kadar müdürümüz Dursun Çiçek’ti... Tamamen teknik işler yapıyorum, sitelerin içeriği ile ilgili müdahale yetkimiz yok. Teknik olarak siteleri kurup, kullanıcı bilgilerini server’a giriyoruz. Her kullanıcı, doğrudan erişim yaparak yayınlanacak haberleri kendi sitesine koyuyor. 2004’ten 2008’e kadar sitelerin içeriklerinin tamamı Dursun Çiçek’in kontrolündeydi. İçeriklerini bizzat Çiçek kendisi kontrol edip belirliyordu. Ana site ‘irtica.org’tu. Bunun içeriğini Ziya Göktaş belirliyor, haberleri de sivil memur Meryem Kurşun ekliyordu. Sitenin içeriğinde hoş olmayan yazı ve mailler gördüm.”

Başbuğ’a Çiçek arz etti

2009’un Şubat ayında Yozgat’ta izindeyken acele şubeye çağırdıklarını söyleyen Uslukılıç, Taraf Gazetesi’nde sitelerle ilgili andıç haberi çıktıktan sonra yaşananları da şöyle aktardı: “Haber çıktıktan sonra siteleri komutanın emri ile kapatmamız söylendi ve ben de siteleri kapattım. Daha sonra mart ayının sonuna doğru Dursun Çiçek odamıza geldi. Çiçek, ‘2. Başkan’dan Olur aldım, yeni internet siteleri için bir andıç hazırlayalım” dedi.

Bunu Şube Müdürü Cemal Albay’a ilettim. O da Dursun Çiçek’le görüşüp kendisine hazırlaması için emir verdiğini söyledi. Andıç hazırlandıktan sonra önümüze geldi. Andıca internetle alakalı kanun maddelerini yazdım. Her şube müdürü andıca kendisini ilgilendiren bölümlere belli şeyler yazdı. Ana çatısını Dursun Çiçek kurdu. Adli Müşavir Hıfzı Çubuklu andıç hazırlandıktan sonra değişiklikler yaptı. Sonra ikinci başkana sunuldu ve o da ‘Komutana arz’ notu yazdı. Genel Kurmay Başkanı’na Dursun Çiçek arz etti.

Andıcı ben Dursun Çiçek’in talimatıyla yazdım. Daha sonra internet siteleri kurduk. 4 adet temel site vardı. Bir tanesi Koruyucu Haber diğerlerini hatırlamıyorum. Önceki sitelerin tamamı Mart 2009’da kapandı. Nisan 2009’da yürürlüğe giren 4 yeni de Haziran 2009’da kapandı.”

Server’ler 7 kez silindi

İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın Taraf’ta 12 Haziran 2009’da yayımlanmasının ardından karargahta yapılan imha işlemleri de Yüzbaşı Murat Uslukılıç tarafından şöyle anlatıldı: “19 Haziran’da N.Albay gece 22.30 sıralarında beni aradı ve acilen Daire Başkanı’nın çağırdığını söyledi. Apar topar iş yerine gittiğimde, bizzat Mustafa Bakıcı ile görüştüm. Şube müdürleri ve sivil memurlara kadar izinli olanlar hariç herkes geldi. 20 Haziran Cumartesi olmasına rağmen mesai başladı. Yukarıda evrak yaptık, öğleden sonra MEBS Başkanlığı’ndan internet bilgisayarlarını silmek için personel geldi. Bilgisayarları bir yere toplamamızı istediler. Bilgi Sistem Odası’nda bilgisayarları topladık.”

MEBS Başkanı’nın serverlar dahil bilgisayarların silme işlemini başlattığını anlatan Uslukılıç, “Ellerinde Harekat Başkanlığı imzalı Mehmet Eröz Paşa’nın emrinin olduğunu söylediler. İnternete giriş çıkış yapan bilgisayarların tamamının, internetle alakalı bütün serverların 7 sefer geri gelmeyecek şekilde silindiğini anlattılar. Biz sadece silme işlerine nezaret ettik. Diğer konuları MEBS Başkanlığı yaptı. İnternet sitelerinin arşivlerinin neden silindiğini bilmiyorum. 8 yıllık internet çalışmalarının tamamı silindi” dedi. 2006’dan sonra sivil memurlara gazeteciler hakkında bilgi çıkarma görevi verildiğini ifade eden Uslukılıç şunları da anlattı:

“Hürriyet, Milliyet vb. gazete yazarlarının isimleri ve mail isimlerinin listesini çıkardık. Okuyucu köşeleri dahil bu bilgiler istendi. İnternet sitelerinde kesinlikle hükümet üyeleri aleyhine yıpratıcı nitelikte yayın ve haber yapmadım böyle bir yetkim de yok. Ancak Genelkurmay’a ait sitelerde benzer haberlerin çıktığını üzülerek gördüm.”

Eröz: Biz emri Başbuğ’dan aldık

Andıç iddianamesinin sanıkları arasında yer alan Korgeneral Mehmet Eröz, sitelerin kurulmasıyla ilgili olarak dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeral İlker Başbuğ’u suçladı. Eröz, 15 Haziran 2011’de savcılığa verdiği ifadede, “İnternet Andıcı” olarak yer alan çalışmanın emrini Genelkurmay Başkanı’ndan aldıklarını söyledi. Bu andıçla karar aldıkları 4 tane internet sitesini faaliyete geçirmediklerini belirten Eröz, 14 Nisan 2009’da internet andıcına onay alırken yaptıkları incelemede bu sitelerin hayali isimlere kayıtlı olduğunu fark ettiklerini anlattı. Eröz, yasaya aykırı olduğunu görüp 5651 sayılı yasa gereğince kurmayı planladıkları 4 siteye şube müdürlerinin gerçek isimleri ile kaydolmasını öngördüklerini ileri sürdü.

TAHLİYE OLUNCA DELİLLERİ YOK ETTİ

İddianamede tanık Cüneyt Alkan ifadesinde Dursun Çiçek’in ilk tutuklamada serbest kaldıktan sonra delilleri imha etmek için karargaha geldiğini belirtiyor. Alkan ifadesinde evrak kırpma ve imha işleminde bizzat görev almadığını, emir astsubayı olan Yakup Astsubay’ın kendisine “Burada yaşadıklarını, Dursun Albay’ın tahliye olduktan sonra buraya geldiğini, sabaha kadar çalışıldığını kimseye anlatma” dediğini belirtti.

Alkan’ın ifadesinin devamında ise şunlar yer alıyor “Dursun Albay’ın olay ortaya çıktıktan sonra sabaha kadar çalıştıklarını, ertesi gün saat 03.00’e kadar çalıştıklarını, her iki gece tüm şube müdürlerinin orada olduğunu, iki gün bu şekilde çalışıldığını, ilk gün 60-65 çuval evrakın araca yüklenip götürüldüğünü, evrak ayıklamasının yapılmadığını, bütün evrakların kırpıldığını, Yakup Astsubay ve Nuri Yıldırım Albay’ın ‘gördüklerini hiç kimseye kesinlikle söyleme” dediğini’ anlattı.

Albay: İmha emrini 2 paşa verdi

Tanık Kıdemli Albay Şükrü Kısadere, savcılık ifadesinde İrticayla Mücadele Eylem Planı ile ilgili delillerin nasıl karartıldığını tek tek anlattı. İddianamenin sanıkları arasında da yer alan Daire Başkanı Tuğgeneral Mustafa Bakıcı’ya ‘belgelerin imhası için yazılı bir emir’ gerektiğini söylediklerini aktardı. Bir süre sonra emrin imzalandığı ve işlemin yapılmasına başlanması konusunda haber verilmesi üzerine Bilgi Destek Dairesi’ne gittiklerini belirtti. Kısadere şöyle devam etti: “Listesi verilen 26 bilgisayar ile 5 adet sunucu bilgisayarın güvenli sil işlemlerini başlattık. Sonra personeli ile birlikte oradan ayrıldık.”

Hıfzı Çubuklu: Keşke silinmeseydi

Andıç iddianamesinde sanık olarak yer alan Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu’nun 15 Haziran 2011’de savcılığa verdiği ifadesinde çarpıcı itiraflarda bulunduğu ortaya çıktı. Suç içeren belgelerin imha edilmesi ile ilgili olarak Çubuklu’nun “Keşke imha edilmemiş olsaydı da gerçekten böyle bir şey yapılmış ise bu soruşturulabilseydi” demesi dikkat çekti.

Andıç belgesinin doğru olduğunu savunan Çubuklu, “Buradaki paraf bana aittir. Parafın yanındaki tarih 16 Şubat 2009’u gösteriyor. Bu belge 1 Nisan 2009’da da İkinci Başkan parafıyla Genelkurmay Başkanı’na arz olundu” diye konuştu. İnternet andıcında yer alan ‘gri’ ve ‘siyah’ propaganda ifadeleri ile ilgili olarak da “Eğer böyle bir şeyin andıç isimli belgede var olduğunu görseydim kesinlikle imzalamazdım” dediği dikkat çekti.

bugün 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.