Irak'tan Türkiye'yi uçuracak teklif!

Irak'tan Türkiye'yi uçuracak teklif!

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Irak Başbakanı İbadi, Irak petrolünü Türkiye üzerinden ihraç etmek istediklerini söyledi.

Türkiye, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi ağırlıyor. Başbakanlık'taki kabülden sonra konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, törör örgütü IŞİD'in sadece Irak'ı değil bütün bölgeyi etkilediğini söyledi. Örgütün Türkiye için de tehdit olduğunu ifade eder Davutoğlu, Irak'ın toprak bütünlüğü ve güvenliğine, Türkiye'nin güvenliği ve istikrarı gibi baktıklarını söyledi. Ortak basın toplantısında Irak Başbakanı İbadi, Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünya pazarına ihraç edilmesini istediklerini açıkladı.
 
Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar el- İbadi ile gerçekleştirdiği baş başa görüşme ve Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
İki ülke arasında gerçekleşen karşılıklı üst düzey ziyaretlerin, ülkelerin derin tarihi dostluğunu yansıtan güzel bir işaret olduğunu belirten Davutoğlu, başbakanlık görevini üstlendikten sonra ilk ziyaretlerinden birini Irak'a yaptığını, Abadi'nin de Türkiye'yi ziyaret etme isteğini gündeme getirince, bundan memnun olduklarını ve hemen davet ettiklerini söyledi. "Şu anda birinci gündem maddemiz güvenlik konusudur" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Irak'ta yaz aylarından itibaren yaşanan ve bir terör örgütü olan DEAŞ'ın yaptığı saldırılarla ortaya çıkan güvenlik riski sadece Irak'ı değil, bütün bölgeyi etkilemektedir ve sadece Irak'a değil, bütün bölgeye ve Türkiye'ye de bir tehdit mahiyeti, bir risk mahiyeti taşımaktadır. Bu çerçevede Irak'ın toprak bütünlüğüne, Irak'ın güvenliğine ve istikrarına, Türkiye'nin güvenliği ve istikrarı gibi bakıyoruz. Irak'a bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız."
 
IRAK PETROLLERİ TÜRKİYE ÜZERİNDEN İHRAÇ EDİLSİN
 
Irak Başbakanı İbadi ise Irak petrollerinin Türk topraklarından geçerek dünya pazarına ihraç edilmesini istediklerini söyledi. Irak Başbakanı İbadi, Türkiye ve Irak'ın egemenliği bağlamında ilişkileri ekonomik, siyasi, ticari, güvenlik ve askeri bütün alanlarda geliştirme arzusu içinde olduklarını söyledi.
 
"ENERJİ KONUSU İŞBİRLİĞİ İMKANIDIR"
 
Başbakan Davutoğlu, görüşmelerde başta enerji olmak üzere ekonomik ilişkilerin de gözden geçirildiğini vurgulayarak, "Enerji konusu Türkiye ile Irak arasında büyük bir işbirliği imkanıdır. Biz, Irak'ın zengin kaynaklarının dünya piyasalarına yönlendirilmesi bakımından Irak ile her türlü işbirliğine hazırız. Bugün de çok verimli görüşmeler yaptık. Irak anayasasına dayalı olarak bu enerji işbirliği yürüyecektir, Irak anayasasının öngördüğü prensipler etrafında yine bu işbirliğini geliştirerek sürdürme konusunda da kararlıyız" dedi.
 
Türkiye ve Irak'ın önemli dış ticaret ortakları olduğunu belirten Davutoğlu, dış ticaretin 2013'te 12 milyar doları, 2014 yılının 9 ayında da 8-9 milyar doları aştığını, güvenlik şartlarının etkilediği ticaretin, güvenlik şartları iyileştikçe ivme kazanacağına inandığını kaydetti.
 
Türk firmalarının Irak'ta üstlendiği işlerin maliyetinin 21 milyar doları bulduğunu, Türk firmalarının Irak'ın yeniden yapılanmasında rol aldığını ve almaya devam edeceğini dile getiren Davutoğlu, Türk firmalarına yönelik engellemelerin kaldırılması konusundaki tutumu dolayısıyla da Irak Başbakanı Abadi'ye teşekkür etti. Başbakan Davutoğlu, Irak ve Türkiye ekonomilerinin birbirini tamamlayan ekonomiler olduğunu, ekonomi işbirliğinden hem iki ülkenin hem de bölgenin kazanacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.