İran ‘Siyonist Coca Cola'yı vurdu!

İran ‘Siyonist Coca Cola'yı vurdu!

Gazze katliamından sonra Siyonist mallarını boykot çağrısı yapan İran, iç piyasa için üretilen içeceklerin Siyonizm'e destek verip vermediği konusunda sıkı denetime gidiyor.

Gelirinin büyük bir kısmını İsrail'in askeri bütçesine aktardığı bilinen Coca Cola firmasının İran'daki yerli içecek firmalarıyla bağlarını araştırmaya başlayan İran Yer altı Kaynakları ve Endüstri Bakanlığı, Coca Cola üretimi yapan Khoshgovar firması yetkililerini bakanlığa çağırarak, firmanın Amerikan Coca Cola Company ile bir bağının olup olmadığını sordu.

İRLANDALI FİRMAYA YILLIK 1,5 MİLYON DOLAR
Khoshgovar şirketinin, Coca Cola ismini kullanmak için İrlanda'daki bir şirkete yıllık 1,5 milyon Dolar ödediği belirtilirken, İranlı şirket Khoshgovar kendilerinin İsrail'e destek sağlayan Amerikan Coca Cola şirketiyle bir ilgilerinin olmadığını bildirdi.

İRLANDA ÜZERİNDEN İSRAİL'E DESTEK
Khoshgovar'ın bu açıklamalarına rağmen İran Endüstri Bakanlığı, İrlandalı şirketin yıllık gelirinden ortalam 194 bin Doları Amerikan Coca Cola firmasına verdiğini duyurdu. İran'da, Şah'ın devrilmesinden sonra Amerikan Coca Cola şirketi ile işbirliği yapan tüm firmalar devletleştirilirken, Coca Cola'ya alternatif olarak da Mekke Cola üretildi.

SİYONİST FİRMALAR KARA LİSTEYE ALINDI
İranlı yetkililerle göre, Coca Cola'nın yanı sıra Pepsi, Nestle, Benneton gibi firmalarda Gazze'de katliam yapan İsrail'e finansal destek sağlıyor. İran Dışişleri Bakanlığı, iki hafta önce bir komite oluşturarak, Siyonistlere destek firmaların deşifre edilerek kara listeye alınmasını istemişti.

İÇİLMESİ HARAM İÇECEK
Dünyanın en büyük gazlı içecek firması olan Coca Cola, İsrail'e her yıl yüklü miktarda finansal destek sağlıyor. İçerisinde bağımlılık yapan maddeleri açıklamamakta direnen Coca Cola, Gazze katliamıyla birlikte bir çok Müslüman alim tarafından ‘içilmesi haram' diye fetva verilmişti.

HABERVAKTİM.COM/ÖZEL