İran'la ekonomik ortak alan planı

İran'la ekonomik ortak alan planı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İran’la karşılıklı ticaretin artırılmasına büyük önem verdiklerini belirterek, "Biz İran'la bir ekonomik ortak alan oluşturmak istiyoruz" dedi.

Devlet Bakanı Tüzmen, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Tahran’da, İran Ticaret Bakanı Mesud Mir Kazımi ile bir araya geldi. Tüzmen daha sonra, Türkiye-İran Ekonomik ve Ticari İşbirliği seminerine katıldı.
Tüzmen, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, ticaretin artırılabilmesi için karşılıklı olarak gümrük tarifelerinin düşürülmesi gerektiğini belirterek, bu konuda İranlı bakandan destek istedi. Gerekli anlaşmaların yapıldığını da hatırlatan Bakan Tüzmen, "Artık bu işi bitirelim" dedi.
Sınır ticareti konusunda hazırlanan kararnamenin de tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde devreye gireceğini söyleyen Tüzmen, akaryakıtta fiyat farkının kaldırılmasıyla ulaştırmadaki sorunların da giderileceğine işaret etti. Böylece Türk TIR'larının İran, İran TIR'larının da Türkiye üzerinden diğer ülkelere rahat ulaşmasını istediklerini dile getiren Tüzmen, esprili bir şekilde "Bu iş halledilene kadar da buradan gitmem" ifadelerini kullandı.
Sınır ticareti konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlatan Bakan Tüzmen, Türkiye ile İran arasında 10 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu ancak, bunun dengesiz geliştiğini kaydetti. Tüzmen, "Biz 2 milyar dolar satıyoruz, siz 2 milyar dolar satıyorsunuz. Diyorsunuz ki 8 milyar doların çoğu doğal gaz. Petrol ve doğal gaz da Allah vergisi diyorsunuz. O zaman Allah vergisiyse niye bedava vermiyorsunuz? O zaman biz de karşılığında bir şeyler satacağız" diye konuştu.
"İranla bir ekonomik ortak alan gerçekleştirmek istiyoruz" diyen Tüzmen, bunun için gerekli çalışmaları yaptıklarını ve altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

KRİZDE BÖLGESEL İŞBİRLİKLERİ
İran Ticaret Bakanı Mesud Mir Kazımi de, Türk heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunması temennisinde bulundu.
İki ülke halkları arasında hem kültürel hem de tarihi bağlar bulunduğunu, ticaretin de uzun bir geçmişe dayandığını belirten Kazımi, dünyada yaşanan global krizde bölgesel ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı.
Global krizi en az zararla kapattıklarını belirten Kazımi, bölgesel bazda yapılacak işbirliğinin hem ekonomik krizde yardımcı olacağını hem de iki ülkeye katkıda bulunacağını kaydetti.
Kazımi, "Ekonomik ilişkilerin bölgesel bazda geliştirilmesi gerekiyor'' dedi.

"THY MEŞHED’E DE UÇACAK
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, seminerde yaptığı konuşmada da, küresel krize değinirken, "Global krizde bölgesel işbirliği büyük önem kazanıyor'' diye konuştu.
Bu seferki İran ziyaretine Meşhed kentini de eklediklerini kaydeden Tüzmen, THY’nin yakın bir zamanda bu kente tarifeli seferlere başlayacağını bildirdi.
Tüzmen, krize rağmen İran'la ticarette orta vadeli hedeflerde bir değişiklik olmadığını belirterek, ancak çalışmalara rağmen, tercihli ticaret sisteminin oluşturulması amacına yönelik müzakerelerde hala bir netice alınamadığına dikkati çekti.
Tüzmen, "İslam ülkeleri arasında ortak helal gıda standardı oluşturarak gıda ürünleri ticaretinin teşvik edilmesi projesinde de birlikte hareket etmeliyiz'' diye konuşurken, karşılıklı yatırımların önemine de değindi.
İranlı Bakan Kazımi de, her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini, Türkiye’nin İran'da özel bir yeri bulunduğunu belirterek, iki ülke arasında kayda değer gelişmeler olduğunu, ticaret hacminin yüzde 30'un üzerinde arttığını anlattı.
Kazımi, bankacılık alanında da daha somut adımlar atılabileceğine işaret ederek, İran'ın Türk yatırımcıları için uygun olduğunun altını çizdi.

Kaynak:Haber Kaynağı