İranlılara toprak dağıtıyor

İranlılara toprak dağıtıyor

ÖSO, Suriye'nin başkenti Şam'da stratejik bir konumdaki Doğu Guta Nüfus Müdürlüğü'nü ele geçirdi. Nüfus idaresindeki bilgilere göre Esed rejimi, kontrolündeki bölgelerde Sünni Arap ve Türkmenlerin topraklarını İranlılara dağıttı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Şam'ın Doğu Guta bölgesinde yer alan, stratejik konuma sahip Doğu Guta Nüfus Müdürlüğü'nü ele geçirdi. Ummu'l Kur'a Tugayı Basın Sorumlusu Ammar el-Buşi, rejim için önemli konuma sahip nüfus idaresinin ÖSO'ya bağlı Ummu'l Kur'a Tugayı ile Nusra Cephesi'nin ortak operasyonuyla muhaliflerin kontrolüne geçtiğini söyledi. Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre Buşi, Esed rejiminin kendi denetiminde tuttuğu bölgelerde Sünni ve Türkmenlerin boşalttığı toprakları İranlılara dağıttığını öğrendiklerini aktardı.

EVRAKLARI YAKTILAR

Doğu Guta Nüfus Müdürlüğü'ndeki siyasi tutuklularla ilgili tüm önemli belgelerin Esed güçleri tarafından yakıldığını belirten el-Buşi 'Doğu Guta bölgesinde Şebbihaların tutukladığı ya da gözaltına aldığı kişilerin tüm evrakları bu binalarda yer alıyordu. Şimdi tutuklularla ilgili hiçbir bilgi ve kayıt bulunmuyor' diye konuştu. El-Buşi, başkent Şam'ın bir kısmı ile ilçeler ve beldelerin tüm kayıtlarının bu binalarda tutulduğunu ve arşivlendiğini söyledi.

ASKERİ KARARGAH OLARAK KULLANILDI

Tutukluların yanısıra, yeni doğan ve ölenlerin kayıtlarının tutulduğu nüfus idaresinin rejim tarafından kendi amacı dışında askeri karargah olarak kullandığı öğrenildi. Ülkenin hafızası sayılabilecek arşivlerin ise yakıldığı görüldü. Esed rejiminin nüfus müdürlüğünde Suriyeli Sünni vatandaşların dosyalarını yakarken vatandaşlık verdiği İranlılara ait dosyaları ise özenle koruduğu görüldü. Buşi, rejimin amacının Sünni vatandaşların vatandaşlığını yok etmek olduğunu belirtti.

SÜNNİ ARAP VE TÜRKMENLER EVLERİNE DÖNEMİYOR

Halep, Hama, Humus gibi rejim güçlerinin denetimi kısmen ele geçirdiği yerlerde diğer kesimlerin evlerine döndüğü, ama Sünni Arap ve Türkmenlerin dönmesini rejimin engellediği bildirildi. Nüfus müdürlüğünde Esed rejiminin binlerce İranlıya vatandaşlık verdiğini ispat eden belgelere ulaştıklarına da değinen el-Buşi, İranlıların Şam ve birçok yerde rejimin denetiminde olan yerlerde gayrimenkul aldığını gördüklerini söyledi.

ÖSO güçlerinin ele geçirdiği nüfüs idaresinde Esed rejiminin Sünii Arap ve Türkmenlere ait belgeleri yaktığı, İranlılara ise Sünnilerden boşalan toprakları sattığı belgelerle ispatlandı.

TÜNEL KAZACAKLAR

ÖSO'ya bağlı Ummu'l Kur'a Tugayı Basın Sorumlusu Ammar el-Buşi, Şam'ın banliyölerindeki Haresta, Arbin ve Kabun'da nüfus idaresi binalarının denetimini geri almak isteyen rejim güçlerinin bölgedeki muhaliflere karşı ağır silahlarla saldırdığını bildirdi. Rejimin Halep'te de nüfus idaresini muhaliflerin eline geçmeden yaktığı öğrenildi. Doğu Guta bölgesinde yer alan nüfus müdürlüğündeki evrakların güvenli bir bölgeye taşımak istediklerini fakat güvenlik nedeniyle bunu başaramadıklarını vurgulayan El Bushi, bölgede keskin nişancılar olduğunu, söz konusu evrakları ancak yer altında tüneller kazarak taşınabileceğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.