İş güvenliğinde ödül ve ceza devri

İş güvenliğinde ödül ve ceza devri

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten iş güvenliği ve çalışma hayatıyla ilgili bilgi aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleşen brifinge, Başbakan Davutoğlu'nun ardından Başbakan Davutoğlu, daha sonra TOBB, Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen ve KESK ile diğer STK temsilcilerinden oluşan sosyal taraflarla biraraya geldi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, iş güvenliği konusunda Mesleki Yeterlilik Kurumunun en etkin şekilde devreye sokulacağını belirterek, '1 Ocak 2015 itibarıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu hazırlıklarını tamamlayıp, sertifikalandırma, belgelendirme aşamasına gelecek' dedi.

Yaptırımları artıracaklarını anlatan Davutoğlu, 'Ama ödülü de artıracağız. Eğer işverenin işyerinde hiç kaza olmamışsa onlardan alınan kesintiler alınmayacak. Bir ödül mekanizması kuracağız. Eğer ölümcül bir kaza olmuşsa şimdiki cezalardan çok daha ağır cezalar gündeme gelecek. Dolayısıyla ödül-ceza dengesini bir arada tutarak işverenlerimizi teşvik etmek istiyoruz' diye konuştu. Davutoğlu, öncelikli olarak, 'süreç yönetimi', 'insan faktörü ve eğitim', 'toplumsal duyarlılık-bilinçlenme ve kültür' ve 'yasal düzenleme' başlıkları üzerinde çalışacaklarını vurguladı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.