İşgale karşı olmak anti-semitiklik mi?

İşgale karşı olmak anti-semitiklik mi?

Mahalli anti-semitiklere neden çattı?Ortadoğu'da, Filistin'in İsrail tarafından işgalini karşı olmayı anti-semitik olarak niteleyenlere çatan Mahalli, gerçekleri söylemek ne zamandan beri anti semitizm oldu dedi.

Engin Dinç - Murat Hazine'nin Özel Haberi

Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli, Hukukun Üstünlüğü Derneği'nde konuştu. Ortadoğu üzerine konuşan Hüsnü Mahalli, Türkiye'nin bölgedeki etkisinden yaşanan çatışmaların arkaplanına, Filistin meselesinin tarihi seyrinden Hizbullah-İsrail mücadelesinin gerçek sebebine kadar pek çok hususa açıklık getirdi.

"1915'TEN 2009'A İSRAİL FİLİSTİN'İ NASIL ADIM ADIM İŞGAL ETTİ?"


Konuşmasının başında Filistin'in işgal sürecini gösteren haritayı gösteren Mahalli, 1915'ten bu yana Filistin'in adım adım işgal edildiğini ifade etti. "İşte bu harita herşeyi hatırlıyor. Başka birşey konuşmaya gerek yok. 1915 yılında görüyorsunuz Filistin'in tamamı yeşil. 1915'ten 2008'e kadar Yahudiler Filistin toprağını nasıl ele geçirmişler görüyorsunuz bu haritada. Şimdi bu sorun varken neyi konuşalım ki? Ben geleceğim, evinizin önce bir odasını sonra iki odasını üç odasını işgal edeceğim. Sonra sizi, balkonda yaşamaya zorlayacağım. Aynen yaşanan hadise budur. Hal böyleyken uluslararası hukuk nasıl İsrail'i haklı buluyor? Eğer bu konuda İsrail'i haksız bulmak anti-semitizm ise ben bir anti-semitistim.Eğer bir adam, yahudi olduğu için Leningrad'dan, İzmir'den, Etiyopya'dan Filistin'e göç ettirilen bir Yahudi, Filistinlileri öldürüyorsa ve bunu yahudi olduğu için yaptığını söylüyorsa, buna karşı olduğum için ben mi anti-semitist oluyorum?

Malezya'dan, Rusya'dan ve dünyanın dört bir yanından Filistin'e göç eden yahudiler ile dünyanın gelişmiş ülkelerinden göç eden yahudilerin ortak noktası nedir? Hepsi, Filistin'i kutsal kabul ediyor. Ancak orası Müslümanlar için de hristiyanlar için de kutsal. Şimdi kalkıp 1.5 milyar Müslüman olarak, Filistin'e göç etsek kutsal olduğu için, ne olur? Yahut 1.5 milyar hristiyan kalkıp Filistin'e göç etmeye karar verirse ne olur? Filistin dediğiniz, haritada gördüğünüz tüm alan 27.000 kilometre karedir. Yani Adapazarı kadar.Son 15 yılda, Sovyetler dağıldıktan sonra, Batı Şeria'ya yaklaşık 700.000 yahudi getirilerecek yerleştirildi. O yüzden bu harita bu halde, fare kemirmiş gibi. Haritada gördüğünüz, yeşil alanlardaki beyaz kısımlar hep yahudi yerleşim birimleri. Batı Şeria'da 600 İsrail kontrol noktası vardır. 16 yaşında olan her yahudinin mutlaka silahı vardır. Bundan hariç bir de kontrol noktaları var. Bunlar da ciddi ciddi psikolojik baskı demek aslında.Şimdi birileri çıkıp diyor ki 'Filistin halkı İsrail'i rahatsız ediyor'." şeklinde sözlerini sürdüren Hüsnü Mahalli, bölgedeki dengelerin İsrail tarafından oluşturulduğunu ve bu operasyonun da bu dengenin bir unsuru olduğunu öne sürdü.


Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 8760 defa okunmuştur

Önceki ve Sonraki Haberler