IŞİD bahanesiyle Türkiye genelinde izinsiz gösteriler

IŞİD bahanesiyle Türkiye genelinde izinsiz gösteriler

Yurt genelindeki gösterilerde, 1 kişi hayatını kaybetti, beşi polis 8 kişi yaralandı.

Terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle İstanbul başta olmak üzere yurdun çeşitli kentlerinde gösteri düzenleyen gruplar, resmi ve özel araçlar, banka şubeleri, iş yerleri ve siyasi parti binalarına zarar verdi. Gösterilerde, 1 kişi hayatını kaybetti, beşi polis 8 kişi yaralandı.

Esenyurt'ta iki İETT otobüsü bir çöp kamyonu ve bir otomobil yakıldı

KADIKÖY'DE YÜZLERİ MASKELİ EYLEMCİLER

İstanbul'da Kadıköy ve Gazi Mahallesi'nde IŞİD'e tepki bahanesiyle toplanarak izinsiz gösteri yapan gruplara müdahale edildi.

DBP'nin çağrısı üzerine Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplanan bir grup, IŞİD aleyhine sloganlar attı. Söğütlüçeşme'de toplanan başka bir grup da kalabalığa dahil oldu.

Grubun arasındaki yüzleri maskeli eylemcilerin polis ekiplerine saldırması üzerine, güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakiler ile güvenlik güçleri arasındaki kovalamaca yaşandı.

Diyarbakır sokakları harabeye döndü İZLE

SULTANGAZİ'DE KARŞIT GÖRÜŞLÜ GRUPLAR KARŞILAŞTI

Sultangazi DBP İlçe Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, Cebeci Caddesi'nde yürüdükten sonra basın açıklaması yapmak istedi.

Göstericiler, bu sırada "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atan başka bir grupla karşı karşıya geldi. Yaşanan arbedede iki grup birbirlerine taş ve sopalarla saldırdı. Bölgede güvenlik amacıyla bekleyen polis ekipleri, her iki gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

EMNİYET PERSONELİNİN BAYRAM İZİNLERİ İPTAL

Gösteriler nedeniyle emniyet personelinin bayram izinleri iptal edilirken, il genelinde birçok ilçede çıkan olaylarda çok sayıda iş yeri ile resmi ve sivil araca zarar verildiği, bazılarının yakıldığı kaydedildi.

Şırnak'ta dershaneyi böyle ateşe verdiler İZLE

KAFASINA GAZ KAPSÜLÜ İSABET EDEN HAKAN BUKSUR HAYATINI KAYBETTİ

Muş'un Varto ilçesinde çıkan izinsiz gösterilerde kafasına gaz kapsülü isabet eden bir gösterici hayatını kaybetti.

HDP'nin "sokağa çıkma çağrısını" bahane ederek Varto ilçesinde yol kapatıp çevreye molotofkokteyli ve taşlarla saldıran göstericilere, güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Yollara taş ve çöp varilleriyle barikat kuran göstericiler, çok sayıda iş yerine de zarar verdi.

AK Parti ilçe başkanlığı, PTT binası ile bir dershanenin yakıldığı ve çok sayıda iş yerinin zarar gördüğü gösterilerde, kafasına gaz kapsülü isabet eden Hakan Buksur (17), ağır yaralandı.

Varto Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Buksur, buradaki tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Göstericilerin, Buksur'un cenazesini otopsi yaptırmadan hastaneden teslim aldığı öğrenildi.

Malazgirt ve Bulanık ilçelerinde de esnaftan bazıları kepenk kapattı. Bulanık ilçesinde toplanan göstericiler de, slogan atarak oturma eylemi yaptı.

MERSİN

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Demirtaş Köprüsü yakınında yoldan geçen bir belediye otobüsüne taş ve şişelerle saldıran grup, daha sonra olay yerine gelen polis aracına zarar verdi.

Polis ekiplerinin havaya açtığı uyarı ateşinin ardından ara sokaklara kaçan grup, TOMA ve zırhlı araçların müdahalesiyle dağıtıldı. Atılan taş ve cam parçaları yüzünden yol bir süre trafiğe kapatıldı. Grubun attığı taşla ayağından yaralanan bir kişi, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

DENİZLİ

IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Kobani'deki çatışmaları bahane eden bir grup, Esentepe Mahallesinde eylem yaptı. Eylemden sonra Delikliçınar Meydanı'na yürümek isteyen gruba, emniyet güçlerinin izin vermemesi üzerine arbede çıktı. Göstericiler, bazı işyeri ve araçlara zarar verdi.

Emniyet ekiplerinin, TOMA ve biber gazı ile müdahale etmesi üzerine eylemciler, kaldırımlardan topladıkları taşlarla emniyet güçlerine karşılık verdi. Olaylar sırasında eylemcilerin attığı taşla bir vatandaş başından ağır yaralanırken, yaralı vatandaşa olay yerinde basın mensupları ilk müdahaleyi yaptı. Bir polis memuru da başından hafif yaralandı. Olaylarda çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Yaralılar, Denizli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

HAKKARİ

Suriye'de, YPG ile terör örgütü IŞİD mensupları arasında çıkan çatışmada öldürülen YPG'li Sevim Atak'ın cenazesi, Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde toprağa verildi. Cenaze töreni sonrası ilçe merkezindeki Cengiz Topel Caddesi'nde bir araya gelen yüzleri kapalı grup, Eczaneler Sokağı'nda güvenliği sağlayan polis ekiplerine havai fişek ve taşlarla saldırdı. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği gruptakiler, ara sokaklara kaçtı. Bir süre sonra Eski Cezaevi Kavşağı ile Esentepe Mahallesi'nde tekrar bir araya gelen gruptakiler, yolları trafiğe kapatıp ateş yaktı.

AĞRI

Eleşkirt ilçesinde Eğitim-Sen temsilciliği öncülüğünde bir grup, Kobani'de yaşanan olayları protesto etti.

Cumhuriyet Caddesi'nde slogan atarak yürüyüş yapan grup, basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

Öte yandan Doğubayazıt ilçesinde Kobani'de yaşananları protesto eden grup polise taşla saldırdı.

ŞANLIURFA

IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırılarına tepki gösteren bir grup, Mürşitpınar Mahallesi civarında toplandı. Bir süre bekleyen ve sınıra yürümek isteyen kalabalık, güvenlik güçlerince uyarıldı. Gruptakilerin, taş atması üzerine güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Bölgeden uzaklaştırılan ve zaman zaman toplanan grup, güvenlik güçlerince anons yapılarak uyarıldı.

ARTVİN

Hopa Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen çeşitli siyasi parti ve Halkevlerine mensup grup, IŞİD'e tepki göstermek için çeşitli dövizlerle sloganlar atarak, İnönü Caddesi'nde yürüdü. Sloganlar eşliğinde Dumlupınar Caddesi'ndeki AK Parti Hopa İlçe Başkanlığı binası önüne kadar gelen gruptakiler, burada bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra açıklamanın ardından dağıldı.

DİYARBAKIR

Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerindeki toplanan gruplar, yola barikat kurarak izinsiz gösteri yaptı.

Polisin ikazına rağmen dağılmayan göstericilerin taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırması üzerine tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Olaylar sırasında göstericiler park halindeki 2 aracı ateşe verdi.

BATMAN

Batman'da bir grup, Hüda Par il başkanlığına doğru yürüdükten sonra parti binasını taşladı. Bina önünde bekleyen partililerin de karşılık vermesi üzerine kısa süreli yaşanan gerginlik, polisin zamanında müdahalesiyle sona erdi.

Dağılan gruptaki yüzleri maskeli bazı kişiler, Turgut Özal Bulvarı üzerindeki PTT Merkez Şubesi'ni ateşe verdi. Güvenlik güçleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

SİİRT

Siirt Belediyesi önünde DBP ve HDP'lilerin basın açıklaması yapmak için toplandığı sırada bazı kişilerin güvenlik güçlerine taşla saldırması üzerine gruba müdahale edildi. Gruptaki yüzü maskeli kişiler, Mithat Öktüren Caddesi'ndeki Halk Eğitim Müdürlüğü binasına molotofkokteyli attı. Belediye binası önüne kadar gelen itfaiye ekiplerinin can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle yangına müdahale etmemesi üzerine polis ve itfaiye görevlileri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Olayların yaşandığı bölgeye gelen Vali Mustafa Tutulmaz, güvenlik güçlerine vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm tedbirlerin alınması yönünde talimat verdi. Siirt'teki olaylarda göstericilerin taş atması sonucu 3 polisin yaralandığı bildirildi. Kurtalan ilçesinde toplanan göstericiler, kaymakamlık, belediye, öğretmenevi ve AK Parti ilçe başkanlığı binalarına taşlı saldırıda bulundu. Gruptaki bazı kişiler, Kurtalan-Siirt karayolundaki belediye garajında bulunan aralarında itfaiye aracınında yer aldığı 4 aracı ateşe verdi.

Güvenlik güçlerine saldıran gruplara müdahale edilirken, olaylar sırasında yaralanan Yusuf Kuş (13) Kurtalan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İlçede çıkan olaylar nedeniyle esnaftan bazıları kepenk kapattı.

MARDİN

Nusaybin ilçesinde göstericiler kamu kuruluşları ile banka şubelerine taş ve molotofkokteyli attı. İlçe girişi ve çıkışındaki iki farklı noktada yola barikat kuran gruplar, Cizre-Nusaybin karayolunu ulaşıma kapattı. Derik ilçesinde izinsiz yürüyüş düzenleyen grup kaymakamlık binasını taşladı. Bunun üzerine polis ekipleri gruba müdahalede bulundu.

ŞIRNAK

Cizre ilçesinde DBP ilçe başkanlığı önünde toplanan grup, IŞİD aleyhinde sloganlar atarak Suriye sınırına doğru yürüyüşe geçti.

Sınır tellerini aşmak isteyen grubu, jandarma ekipleri havaya ateş açarak uyardı. İlçe merkezindeki ana arterlerde göstericiler, çok sayıda yerde kurdukları barikatla yolları ulaşıma kapattı.

ERZURUM

HDP Erzurum İl Başkanlığı tarafından Mahallebaşı semtinde IŞİD'in Kobani'ye girmesi protesto edildi. Eylem yapan gruptakiler, sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Kısa bir süre oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapatan grup, daha sonra çevredeki binalar ile polise taş ve molotofkokteyli atarak, Gölbaşı semtine ilerledi.

Yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri, gruba biber gazı ile müdahale etti. Gruptan bazılarının çeşitli kesici alet ve taşlarla polise saldırdıkları görüldü. Biber gazından etkilenen 3 kişi kentteki hastanelere kaldırıldı.

POMPALI TÜFEK VE KILIÇLA KARŞILIK VERDİLER

Kobani'de yaşananları protesto etmek için toplanan HDP'lilerin ev ve iş yerlerine zarar vermelerine sinirlenen vatandaşlar pompalı tüfek ve kılıçlarla gruba saldırdı.

BURSA

Kent Meydanı'nda toplanan grup, uzun süre slogan attı. Daha sonra Abdullah Öcalan'ın posteri ve "PKK bayrağı" açmak isteyen göstericilere polis izin vermedi. Bir süre sonra bölgeye Türk bayrağı ile gelen başka bir grup, polis barikatını aşmaya çalışarak göstericilerin üzerine yürüdü. Bu arada göstericiler, yerden buldukları taş ve cisimleri fırlatmaya başladı.

Polisin gruplara, TOMA ve biber gazı ile müdahale etmesi üzerine eylemciler, kaldırımlardan topladıkları taşları atarak güvenlik güçlerine saldırdı. İki grubun arasında kalan polislerden bazıları elinden ve başından yaralanırken, bazı eylemciler gözaltına alındı. Bu arada gözaltına alınan göstericilerden birinin polis aracına bindirildiğini bir grup vatandaş, bu kişiye saldırdı. Olaylar sırasında çevredeki bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi.

TUNCELİ

Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan bir grup, ellerindeki pankartlarla slogan atarak Mameki Köprüsü'ne yürüdü. Burada bir süre oturan kalabalık, Tunceli-Elazığ, Tunceli-Erzincan karayollarını trafiğe kapattı. Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul'un açıklama yapmasının ardından grup dağıldı.

HATAY

Saray Caddesi girişinde toplanan grup, ellerinde dövizlerle slogan atarak yürüyüş yapmak istedi. Emniyet güçleriyle, gruptan bazı kişiler arasındaki görüşmenin ardından, grubun pankartsız ve slogan atmadan yürümesine izin verildi.

Ellerindeki dövizleri indirmeyen ve slogan atarak yürüyen grup emniyet güçleri tarafından sık sık uyarıldı. Grup kendilerine gösterilen Kapalı Çarşı yerine Ulu Cami önünde basın açıklaması yapmak istedi. Yapılan görüşmelerin ardından grup, Ulu Cami önünde basın açıklaması yapıp oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.

KOCAELİ

İzmit ilçesinde Merkez Bankası mevkisinde toplanan grup, ellerindeki pankartlarla Sabri Yalım Parkı'na yürüdü. HDP İl Başkanı Mehmet Akgül'ün yaptığı basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Darıca Nene Hatun Mahallesi'nde düzenlenen yürüyüşte grup üyelerinden bazıları, AK Parti Nene Hatun Mahalle Teşkilatı'na taş attı. Gruptakilerin müdahalesi üzerine taş atmaya son verilirken yürüyüş, HDP ilçe teşkilatında sona erdi.

"KOBANİ BARIŞ SÜRECİNİ ETKİLEYECEK

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise Kobani'de (Ayn el Arab) IŞİD'e karşı savaşırken ölen YPG üyesi Kasım Özal için Ceyhan Belediye Evleri Mahallesi'nde kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Özal'ın yakınlarına başsağlığı dileyen Ayna, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kobani'nin özgürleşmesinin tüm Kürt halkının özgürleşmesi olduğunu belirtti.

Ayna, şunları kaydetti:

"IŞİD, İslam devletine karşı olan hiçbir devletle savaşmıyor. İşin en ilginç yanı İslam devleti adına savaştığını söylüyor, devletsiz tek toplum olan Kürtlerle savaşıyor. Bunlar kesinlikle dinsiz ve imansız olduklarının göstergesidir. Artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne 'kendinize gelin' diyoruz. Biz barış için 2 yıldır her türlü bedeli ödeyerek direniyoruz, barış için uğraşıyoruz. Kobani, barış sürecini etkileyecektir. Türkiye'nin Kobani'ye yaklaşımı, Kobani halkının özgürleşmesi ve statüsünü tanıma şeklinde olursa barış sürecinin çok ilerlemesini sağlayacaktır, barış yolunun kısalmasını sağlayacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.