IŞİD'i cehennemin kapılarına kadar takip edeceğiz

IŞİD'i cehennemin kapılarına kadar takip edeceğiz

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD'nin IŞİD terör örgütünü "cehennemin kapılarına" kadar takip edeceğini söyledi.

Biden, Maine eyaletinde katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Amerikalı bir gazeteciyi daha infaz eden IŞİD militanlarını hedef alarak "Amerikan halkının gözünü korkutacaklarını sanıyorlarsa bizi çok iyi tanımıyorlar demektir" dedi.

Ülke olarak birlik halinde olduklarını belirten Biden, Amerikan halkının, "herhangi bir düşmanın anlayabileceğinden çok daha güçlü ve kararlı olduğunu" vurguladı.

Biden, "İnsanlar Amerikalılara zarar verdiğinde, geri çekilmeyiz, unutmayız. (IŞİD militanları) Şunu bilmeliler ki adalet yerini bulana dek, onları cehennemin kapılarına kadar takip edeceğiz çünkü ikamet edecekleri yer cehennem olacak" diye konuştu.

IŞİD, dün Amerikagazeteci Steven Sotloff'un öldürüldüğünü gösteren bir video yayımlamıştı. IŞİDmilitanları geçen ay da Amerikagazeteci James Foley'yi aynı biçimde katletmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: ABD hesap soracaktır

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikagazeteciler James Foley ve Steven Sotloff'u öldürenlerden, "ne kadar zaman alırsa alsın" mutlaka hesap soracaklarını söyledi.

Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Müslüman Toplumlar Özel Temsilcisi olarak atanan Şerik Zafer'in onuruna bakanlık binasında düzenlenen törende konuştu.

Konuşmasına "selamünaleyküm" diyerek başlayan Kerry, Amerikalı serbest gazeteci Steven Sotloff'un Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından infaz edilmesini gösteren görüntüye atıfta bulunarak bu görüntülerin "İslam'ın gerçek yüzünü" temsil etmediğini vurguladı.

Kerry, "İslam'ın gerçek yüzü, IŞİD'in, terörist katillerin ölçülemez vahşetine dünyanın bir kez daha tanıklık ettiği dün gördüklerimiz değil. Ortadoğu'daki cesur insanların hikayelerini anlatmak için Florida'daki evini terk eden Amerikagazeteci Steven Sotloff, bir maskenin arkasında saklanan bir korkağın ortaçağa özgü vahşet eylemiyle aramızdan alındı" dedi.

"Bu savaşı tekrar vereceğiz"

"Bu barbarlığın ve kötülüğün maalesef dünyada yeni olmadığını" ifade eden Kerry, "Dün tanık olduğumuzdan, ondan önce de James Foley ve din ya da mezheplerinden dolayı insanların toplu olarak inanılmaz düzeyde vahşetle öldürülmesinden daha net bir kötülük tanımı düşünemiyorum. Bu türden vahşet ve kötülüğe karşı daha önce savaş verdik. Bana inanın, bu savaşı tekrar vereceğiz. Suriye'de James Foley ve Steven Sotloff'u öldürenler şunu bilmeli ki ABD ne kadar zaman alırsa alsın onlardan hesap soracaktır" diye konuştu,

Kerry, sözlerine şöyle devam etti:

"Şunu vurgulamak istiyorum: İslam'ın yüzü Steven Sotloff'u öldüren caniler değil. İslam'ın yüzü, inşa etmek yerine sadece yok etmeyi bilen nihilistler değil. Barbarca eylemleriyle barış dinine çirkince hakaret eden maskeli korkaklar da değil. İslam'ın gerçek yüzü, tüm insanoğlunun haysiyetini temel alan bir barış dini olması, Müslüman toplumların yoksulluğa karşı mücadelede liderlik yaptığı, en yıkıcı insani krizlerde ön cephelerde temel sağlık hizmetleri ve acil yardımlar sağladığı, evrensel insan hakları ve temel özgürlüklerin savunuculuğunu yaptığı bir din."

Kerry, Amerikalı Müslümanlar da dahil ABD'deki inanç toplumlarının, herkes için bir güç kaynağı olduğunu belirterek "Onlar bizim ulusal dokumuzun mühim bir parçası ve onlarla ortaklıklarımızı derinleştirmeye bağlılık gösteriyoruz" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.