İşkenceci İle Mağdur Helalleşti

İşkenceci İle Mağdur Helalleşti

Askeri darbenin ardından vatanî görevini Mamak Cezaevi'nde yapan Doğan Eşlik, Mamak Cezaevinde işkence gören Doğunun Başbuğu olarak anılan Yılma Durak ile buluştu.

Durak`tan, elini öperek helallik dileyen Eşlik, aldığı cevaptan memnun kaldığını söyledi, vicdanının bir nebze rahatladığını dile getirdi. Doğan Eşlik`in bir kahraman olduğunu vurgulayan Yılma Durak ise 'Vicdanında yaptığı muhasebe sonucu çektiği ızdırapları dile getirmesinden dolayı Doğan kardeşime hakkımı helal ediyorum. Allah, ondan razı olsun. 'dedi. Bir dönemin darbe mağdurları, daha sonra birbirlerine sarılarak poz verdiler. Duygulu anların yaşandığı buluşmada ikili, darbelerin Türk milletine yapılan en büyük ihanet olduğu mesajını verdi.

Doğan Eşlik, uçakla geldiği Ankara 'da Yılma Durak 'la görüştü. Darbe döneminde yaşadıklarından ötürü helalleşen ikili, duygularını Cihan Haber Ajansı 'na anlattı.

YILMA DURAK: O BİR KAHRAMAN

Yılma Durak, Mamak 'ta hem devrimciler hem sağcılara toplu olarak işkence yapıldığını belirterek, “Doğan Kardeşimizden Allah razı olsun o kahramanlık ediyor. Niye kahramanlık ediyor? Vicdan azabına düşüp içindeki acıyı daha fazla taşıyamadığı ve buralara kadar geldiği için. Bu vatan evlatlarına da zulmettirerek bize zulmettiler. Bunlara yapılan zulümlerde bize yapılan zulümdür.” dedi.

Durak, Mamak 'ta askerlik yapanların hakikaten istemeyerek kendilerine işkence yaptıklarını ifade etti. Durak, şunları anlattı: “Bizi copladılar, falakaya yatırdılar. Emin olunuz ki bunlar da bizim kadar zulüm gördüler. Şunu söylemek istiyoruz; Mamak Cezaevi bir işkence haneydi. O işkenceyi yaşayanlar huzur içinde değillerdir. Doğan Kardeşim 'in ifadelerini okudum. Şimdi tanıştık. Büyük bir acı çekmiş. Bu kardeşime işkence yaptıranların hali ne? Onu gerçekten merak ediyorum.”
Yılma Durak, Doğan Eşlik 'in yaptığı bu davranışın çok olgunca olduğunu sözlerine ekledi. 12 Eylül 1980 Darbesi 'ni yapan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın sonuçlanmasında da Eşlik 'in ifadelerinin büyük katkısı olduğunu ifade eden Durak, şöyle devam etti: Onun için kardeşime ayrıca teşekkür ediyorum. O bana hakkını helal etsin. Bu Anadolu 'nun bir evladı. Bu acı duymuş, ızdırap duymuş buralara gelmiş. Onu bağrımıza basacağız biz.”

'KEŞKE MAMAK 'TA DEĞİL BAŞKA YERDE VATANİ GÖREVİMİ YAPSAYDIM'

Doğan Eşlik de Yılma Durak 'ı, Mamak Cezaevi Tecrit 210 'da betonda zeminde yatarken hatırladığını ifade etti. Durak 'ın, şu andaki halinden daha zayıf olduğunu ifade eden Eşlik, “Eti kemiklerine yapışmıştı. Dişleri yoktu. Yatıyordu. Ben volta atıyordum. Bakıyordum bir göz sürekli bana bakıyor. Bu göz yıllarca benim zihnimden çıkmadı. Yılma Bey`i ve diğer isimleri, sayımlarda ve kargaşada dövmüş olabilirim. Vallahi kendi irademle değil. Komutanlarımızın zorlaması ile yaptım. Yapmasaydık dayaktan içimizi sızlatırlardı. Orada bir zulüm vardı. Askere de aynıydı. Bizim farkımızı sadece A Blok 'tan dışarı çıkarmalarıydı.” diye konuştu.

Eşlik, farkın, Mamak A Blok 'tan dışarı açılan kapıdan çıkmak olduğunu yineledi. Dışarı çıktıklarında yorgunluktan uyumaya çalıştıklarının altını çizen Eşlik, “Ancak, ona da fırsat vermezlerdi. Bize, sizi rahat bırakırsak mahkûmları kaçırırsınız. 'derlerdi. Bizi böyle oyalarlardı. Keşke vatani görevimi Mamak 'ta değil başka yerde yapsaydım. Sarıkamış 'ta olduğu gibi cephede savaşmayı terci ederdim.” dedi.

Doğan Eşlik 'in avukatı Hasan İlter ise buluşmanın kendisini duygulandırdığını ve gördüğü işkenceleri tekrar hatırladığını belirterek, “Umarım bu buluşma, o dönem, işkence yapanlara da örnek olur. Onlar da inşallah çıkıp 12 Eylül 'ün zulmünü anlatırlar.” ifadelerini kullandı.
 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.