İsrail çıkarlarını koruyan Axel

İsrail çıkarlarını koruyan Axel

Erdoğan Davos restinden sonra, İsrail yanlısı bir yayın politikası güden Aydın Doğan medyasının ortağı Axel Springer'in yayın ilkelerindeki bu madde kafaları karıştırdı.

Başbakan Erdoğan Davos restinden sonra yayın politikası ile tepki çeken Doğan Grubu medyasının Alman medya devi olan ortağı Axel Springer'in gazetesi Bild'in daha sert söylemlerlede bulunması kafalarda soru işareti bıraktı.

Erdoğan resti Avrupa'da çok da tepki çekmezken, sadece Bild'in İsrail yanlısı bir dille Erdoğan'ı çok sert eleştirmesine değinen Haberturk yazarı Fatih Altaylı, çok ilginç bir noktaya dikkat çekti.

Batı basınında Erdoğan'ı en sert Bild'in eleştiren Bild'in, Erdoğan'ı Yahudi düşmanı gibi gösterdiğini belirten Altaylı, gazetenin bağlı bulunduğu kuruluş olan Axel Springer'in yayın ilkelerinin üçüncü maddesine dikkat çekiyor. Fatih Altaylı, Doğan Grubu’nun en büyük yabancı ortağı olan Axel Springer'in yayın ilkelerinin üçüncü maddesinin “İsrail’in çıkarlarını Dünya üzerinde korumak” olduğunu yazdı.

İşte Fatih Altaylı'nın o yazısı:

Bild'den sert eleştiriler

Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki sözleri ve Gazze yanlısı tavrı sonrasında Batı medyasında “Nispeten” bir hoşgörü hakim.
Beklendiği kadar sert eleştiriler yapılmıyor.
İsrail’in Gazze’deki aşırı sert tutumu, Başbakan Erdoğan’ın üslubunu değilse bile çıkışını haklı bulanların oranını arttırıyor.
Tek istisna Almanya’nın yüksek tirajlı ama kalitesiz gazetesi Bild.
Bild, Batı basınında Başbakan Erdoğan’a en sert şekilde yüklenen gazete.
Bild, Başbakan’ın yerel seçimler öncesi anti semitizmi yükselterek bundan oy toplamayı planladığını, açık bir Yahudi düşmanlığı sergilediğini yazıyor ve ağır sözlerle Başbakan Erdoğan’ı eleştiriyor.
Bild’in kullandığı ton, ABD’deki Yahudi kuruluşlarından ve pek çok Yahudi gazeteciden daha sert.
Bunun nedeni açık.
Bild’in bağlı olduğu grup Almanya’nın en büyük medya gruplarından Axel Springer.
Axel Springer Türk kamuoyu için bilinmedik bir isim değil.
Doğan Grubu’nun en büyük yabancı ortağı.
Doğan Grubu Almana’da televizyon satın almaya kalkıştığı zaman, Doğan’ın bu işi Axel Springer adına yapmak istediği, Alman rekabet hukuku nedeniyle Springer tarafından satın alınması imkansız olan bu televizyonu Springer adına Doğan’ın alacağı konuşulmuştu.
Bild bu grubun gazetesi.
Ve grubun yayın ilkelerinin üçüncü maddesi “İsrail’in çıkarlarını Dünya üzerinde korumak” olarak yazılı.
Bild, grubun ilkelerine uygun hareket ediyor ve Erdoğan’a İsrail’den bile daha sert tepki koyuyor.
Yine işin garip taraflarından biri Bild’in genel yayın yönetmeni Kai Dikmann Hürriyet gazetesinin yönetim kurulu üyesi.
Doğan Gubu ve Hürriyet açısından oldukça karmaşık bir durum.
Bir yanda Türkiye’de halkın büyük bölümünün hoşuna giden sözler söyleyen Başbakan, diğer yanda Başbakan’ı bu sözlerini en sert şekide eleştiren uluslararası bir medya grubu.
Hürriyet’in Davos’ta olanlarla ilgili bir tavır alamamasının ve Genel Yayın Yönetminin bir tepki vermek için 24 saat beklemesinin arkasında acaba bu garip durum mu yatıyor.
Bir medya yöneticisi olarak gördüğüm o ki, basın kuruluşları ortaklık yaparken çok dikkat etmek zorunda.

Kaynak:Haber Kaynağı