İsrail ile Hamas anlaştı  iddiası

İsrail ile Hamas anlaştı iddiası

Türkiye’nin serbest bırakılması için yoğun çaba gösterdiği bildirilen, İsrailli er Gilad Şalit konusunda anlaşmaya varıldığı öne sürüldü.

Londra’da Arapça yayınlanan El Hayat gazetesi, söz konusu anlaşma ile, İsrail’in, er Gilad’ın karşılığında aralarında El Fetih lideri Mervan Barguti’in de bulunduğu bin Filistinli’yi iade etmesi öngörülüyor.

El Hayat gazetesi, haberinde Hamas’in ellindeki er Gilad’ın serbest bırakılması amacıyla İsrail, cezaevinde tuttuğu El Fetih lideri Mervan Barguti’nin iadesini de öngören bir anlaşmayı kabul etti.

Anlaşmaya göre, Barguti, İsrail’in Gilad’ın karşılığında serbest bırakacağı bin Filistinli tutuklu arasında bulunuyor. Buna karşın gazete, İsrail'in, Filistin Kurtuluş Cephesi lideri Ahmet Saadat’ı iade etmeyi reddettiğini de yazdı.

El Hayat ayrıca, İsrail’in, Hamas tarafından sunulan listede yer alan 372 tutukludan 350’sini serbest bırakmayı kabul ettiğini de öne sürdü.

Bu arada, İsrail'in büyük gazetelerinden Haaretz, El Hayat'ın haberine dikkat çekerken İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın, erin serbest bırakılmasını sağlamak için büyük bir çaba gösterildiğini doğruladığını da belirtti.

Ancak Gazete, Cumartesi günü üst düzey bir İsrailli siyasi kaynağın, Gilad konusunda henüz bir karar olmadığını belirtirken bunun başlıca nedeninin ise, Hamas’ta bu konuda ortak bir pozisyon sağlanması gerekliliğine işaret ettiğine de dikkat çekti.

(ANKA)

Kaynak:Haber Kaynağı