İran televizyonununda İsrail kavgası

İran televizyonununda İsrail kavgası

İngiliz Milletvekili George Galloway'ın İran devlet televizyonu Press TV'de sunduğu programda ateşli bir tartışma yaşandı

Program formatını genellikle izleyicilerinin e-posta, SMS ya da telefon yoluyla gelen sorularını yanıtlaması üzerine kuran İngiliz Hükümeti'nin en sert muhalifi George Galloway, Londra'dan arayan bir izleyicisiyle ateşli bir tartışmaya girdi.

İSRAİL, FİLİSTİNLİLERİ KATLEDİYOR

Londra'dan katılan Daniel isimli izleyicinin Galloway'a 'Neden siz İsrail'i eleştiriyorsunuz? İsrail'e atılan roketlere neden ses çıkarmıyorsunuz? Bu Yahudi karşıtlığı değil mi?" şeklindeki yorumlarına Galloway, "Bakın siz de İsrail'i savunuyorsunuz. Ben anti-Semitizm'i savunmuyorum. Yahudiler ayrı, İsrail ayrı. İsrail, binlerce masum Filistinli'yi katlediyor" şeklindeki sözleriyle karşılık verdi.

ROKETLERDEN DOLAYI KAÇ İSRAİLLİ ÖLDÜ?

İzleyicinin, "Peki ya İsrail'e atılan roketler! İsrail kendisini savunuyor" şeklinde karşılık vermesi üzerine Galloway, "Kaç İsrailli bu roketlerden dolayı öldü. Ama İsrail bunları bahane ederek binlerce Filistinli katletti. Hem o roketler neden atılıyor? Çünkü, İsrail illegal bir işgal gerçekleştiriyor, Gazze'yi abluka altına aldı. 41 yıldır İsrail Filistin topraklarını işgal altında tutuyor. İsrail, emperyal bir güç. Ben Yahudileri ayrı, İsrail'i ayrı tutuyorum. Ama İsrail, kendisini eleştiren herkesi Yahudi karşıtı ilan ediyor" şeklinde karşılık verdi.

GAZZE'YE YARDIM KONVOYUNA ÖNCÜLÜK ETTİ

İran'in İngilizce yayın yapan televizyonu Press TV'de program yapan İngiliz milletvekili George Galloway, geçtiğimiz günlerde Gazze için bir yardım konvoyunun gönderilmesine öncülük etmişti. Galloway'ın öncülük ettiği konvoy, Londra'dan önceki gün yola çıkmıştı.

İŞÇİ PARTİSİ'NDEN ATILMIŞTI

Irak işgali nedeniyle dönemin Başbakanı Tony Blair'e karşı sert muhalefeti nedeniyle İşçi Partisi'nden uzaklaştırılan Galloway, daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Respect Parti'yi kurmuş ve 2005 yılında Londra'dan Müslümanların yaşadığı bölgeden milletvekili seçilmişti. Saddam Hüseyin ile de görüşmüş olan Galloway, seçim kampanyasında camileri de ziyaret etmişti.