İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısı 17 bin 997’ye yükseldi

İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısı 17 bin 997’ye yükseldi

İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısı 17 bin 997’ye yükseldi

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

Kudra, 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 17 bin 997'ye, saldırılarda yaralananların sayısının ise 49 bin 229'a çıktığını belirtti.

  Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde: "10 günde 180'den fazla İsrail askeri aracını imha ettik"

  Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ve güneyinde başarısız olduğunu ve saldırılarına devam edip Gazze Şeridi'nin diğer bölgelerine doğru ilerledikçe daha çok başarısızlığa uğrayacağını belirtti.

  İsrail askerlerinin "insani ara"dan önce ve sonra konuşlandıkları alanları hedef aldıklarını aktaran Ebu Ubeyde, "Gazze Şeridi'ndeki mücahitlerinin, insani aranın sona erdiği 1 Aralık'tan bu yana geçen 10 gün içinde 180'den fazla İsrail aracını tamamen veya kısmen imha etiklerini" kaydetti.

  Kassam Sözcüsü, "İşgalciler, barbarca ve iğrenç bir savaşta sivillerden körü körüne intikam almaya ve altyapıları yok etmeye devam ediyor; bu, işgalci liderlerin övündüğü tek başarıları." ifadelerini kullandı.

  "İnsani ara"nın güvenilirliklerini kanıtladığını, hiçbir esirin kendi şartları dışında serbest bırakılmadığını ve bırakılmayacağını vurgulayan Ebu Ubeyde, İsrail ordusunun "halen darbeler aldığını ve sonraki darbelerin daha da büyük olacağını" söyledi.

  Ebu Ubeyde, İsrail askerlerinin hedef alındığı özel operasyonlar gerçekleştirdiklerini, çok sayıda İsrail askerini öldürdüklerini kaydetti.

  Öte yandan Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki El-Kasasib Mahallesi'nde İsrail güçlerinin roketlerle hedef alındığı, çok sayıda İsrail askerinin öldüğü ve yaralandığı belirtildi.

  Kassam Tugayları ayrıca Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve güneyinde İsrail ordusuna ait 3 tank ve bir askeri buldozeri hedef aldıklarını kaydetti.

  İsrail tarafı kayıplarına ilişkin henüz açıklama yapmadı.


  Filistinli direnişçiler Cibaliya ve Şucaiye'de İsrail'in karadan ilerleyişini engelliyor

  İsrail tankları, 4 günden beri abluka altındaki Cibaliya Mülteci Kampı ve Şucaiye Mahallesi'nde ilerlemesine engel olan ciddi direnişle karşı karşıya bulunuyor.

  İsrail savaş uçakları ve topçu birlikleri de karadan ilerlemenin sağlanması için Cibaliya ve Şucaiye bölgelerine ağır bombardımanını sürdürüyor.

  Filistinli direniş grupları, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bölgelerde ilerlemeye çalışan İsrail askerleriyle çatışmaları artırdı ve askeri araçları hedef aldı.

  Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda 17 bini aşkın sivilin ölümüne yol açan İsrail ordusu, karada Filistinli grupların direnişi karşısında ilerlemekte zorlanıyor.

  Kuzey cephesinde çatışmalar şiddetlendi

  Görgü tanıkları ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail ordusu, tam abluka ve ağır hava saldırıları altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde girdiği her bölgede Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'yla çatışma halinde.

  Ancak İsrail ordusu ile Kassam Tugayları arasındaki çatışmalar, son iki gündür Gazze Şeridi'nin en büyük kampı olan Cibaliya Mülteci Kampı yakınlarında şiddetlendi.

  İsrail kara birlikleri, dün gece boyunca savaş uçaklarının bombardımanından sonra tanklarla Cibaliya Mülteci Kampı'na girmeye teşebbüs etti ancak şiddetli çatışmalar yaşandı.

  Filistinli direniş grupları ile İsrail askerleri arasındaki çatışmalar, Cibaliya Mülteci Kampı çevresinde İsrail ordusunun konuşlandığı Ebu Şereh, El-Faluca, Eş-Şeyh Zayid, Berke Ebu Raşid ve Altı Şehitler bölgelerinde şiddetlendi.

  Kaynak:Haber Kaynağı

  HABERE YORUM KAT
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.