İsrail'in Suudi Arabistan ile ilişkileri gelişiyor

İsrail'in Suudi Arabistan ile ilişkileri gelişiyor

İsrail'le Suudi Arabistan arasında güvenlik ve strateji alanlarındaki ilişkinin geliştiği belirtildi.

İsrail'in eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Uzi Arad, İsrail'le Suudi Arabistan arasında son zamanlarda beklenenden daha hızlı bir şekilde işbirliği gerçekleştiğini söyledi.

Arad, bu işbirliğinin güvenlik ve strateji alanlarını kapsadığını söyledi. Arad, İsrail'le Suudi Arabistan'ın, bölgede İran'ın merkezi güç haline gelmesine karşı politikalarda paydaş olduklarını ve kendilerinin bu avantajı kullandığını söyledi.

Arad, İsrail'in Mısır'da şu anki darbe rejimiyle ittifak kurması konusunda da tedirginliklerini dile getirdi ve Mısır'da gelişecek olaylara bağlı olarak, İsrail'in Mısır konusunda niyetlerinin aksiyle karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

ÜRDÜN İÇİN TEHDİTVÂRİ İFADELER

Arad'ın, Ürdün konusunda ise, "Biz şimdi Ürdün konusunda nefesimizi tuttuk bekliyoruz. Kimse önümüzdeki beş yıl içerisinde orada neler olacağını bilemez. Ürdün'de istikrarın sürmesini ummalıyız! Suriye ve Irak'taki dalgaların Ürdün'e de ulaşmayacağını kim söyleyebilir?" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

TÜRKİYE'YLE İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ ZOR

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerle ilgili de konuşan Arad, ilişkilerin yakın zamanda düzelmesini tahmin etmediğini söyledi.

Arad, İsrail'in en önemli araştırma merkezinin açıklamasını aktararak, "Aslına bakılırsa, gelecekte bu ilişkilerin iç açıcı bir hal alacağı ön görülmüyor" dedi. Arad ayrıca, İsrail'in uluslararası alanda ciddi bir yalnızlaşma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Bu durumun böyle devam etmesi halinde, İsrail'in askeri ve ekonomik olarak bu durumdan olumsuz etkileneceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.