İstanbul Barosu'ndan yalanlama

İstanbul Barosu'ndan yalanlama

Şener Eruygur'un tahliyesi ile ilgili bazı baroların Eruygur'un eşiyle görüşerek "yardıma hazırız'' dedikleri yönünde haberlere İstanbul Barosundan cevap geldi.

İstanbul Barosundan, ''hiçbir şekilde kimseyle görüşme ve dayanışma içinde olunmadığı ve özelde de kimseye destek olacağına dair söz verilmediğini'' bildirdi.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, dün bazı basın organlarında ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un tahliyesi ile ilgili olarak Ankara, İzmir ve İstanbul Barosu'nun da aralarında bulunduğu baroların Eruygur'un eşiyle görüşerek ''Bu konuda yardıma hazırız'' dedikleri yönünde haberlerin yer aldığı ifade edildi.

Bu haberlerin ''gerçek dışı olduğu''na yer verilen açıklamada, ''İstanbul Barosu, hiçbir şekilde açıklamada belirtildiği gibi kimseyle görüşme ve dayanışma içinde olmamış ve özelde kimseye destek olacağına dair söz vermemiştir'' denildi.

Açıklamada, ''genelde baroların, özelde İstanbul Barosu'nun hiçbir kişi ya da kurumun avukatlığına soyunmasının da düşünülmediği'' belirtilerek, 130 yılı aşkın süredir hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığını savunan saygın bir hukuk kurumunun ''Avukatlık bürosu'' olmadığına dikkat ekmek istendiği kaydedildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Diğer yandan doğruluğu da tartışmalı olan ortam dinlemesi ile ele geçirildiği söylenen bilgilerin özel hayatın gizliliğini ihlal etmesi bir yana hukuka aykırı olarak elde edildiği de izahtan varestedir. Bu anlamda soruşturmalardaki yöntemlerle toplumda yaratılan korku ve yılgınlık yanında oluşturulan her konudaki kafa karışıklığına yenilerini eklemek ve baroları yıpratmaya yönelik haber ve benzeri girişimler hukukun üstünlüğüne inanan, yargının tam bağımsızlığını savunan baroları susturmaya yetmeyecektir. Her türlü hukuksuzluğa karşı duran güncel soruşturmalardaki hukuka aykırılıkları, insan hakları ihlallerini hukuki gerekçeler ve yasalar çerçevesinde cesaretle dile getiren, yargısız infazlara karşı duran barolara gözdağı vermeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini düşünüyoruz.''

Açıklamada, İstanbul Barosu'nun, yasaların kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda yargı bağımsızlığı, adil yargılama hakkı ve hukukun üstünlüğü yönündeki çaba ve çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini bildirdi

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 470 defa okunmuştur