İstanbul'da "Dünya Vegan Günü" etkinliği düzenledi

İstanbul'da "Dünya Vegan Günü" etkinliği düzenledi

Türkiye Vegan Derneği (TVD) tarafından V-Label ana sponsorluğunda "Dünya Vegan Günü" etkinliği gerçekleştirildi.İstanbul'da bir otelde...

İSTANBUL (AA) - Türkiye Vegan Derneği (TVD) tarafından V-Label ana sponsorluğunda "Dünya Vegan Günü" etkinliği gerçekleştirildi.

İstanbul'da bir otelde düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan TVD Kurucu Başkanı Ebru Arıman, başa gelen küresel salgının kendilerini bir kere daha haklı çıkarttığını dile getirerek, bu felaketin sebebinin herkesin bildiği gibi insanın kendi sınırlarını bilmemesi olduğunu kaydetti.

Bunun son olmayacağını ve bundan sonra da benzer felaketlerin yaşanacağını düşündüklerini anlatan Arıman, "Biz yine doğru bildiğimizi söylemekten geri durdurmayacağız, yorulmadan, usanmadan tekrar edeceğiz. Bu yılki etkinliğimiz diğer Dünya Vegan Günü etkinliklerinden farklı olarak derneğimizi de konu aldı. Çünkü başladığımız günün heyecanıyla Vegan Derneği olarak bu yıl 10. yılımızı bitiriyoruz." dedi.

Arıman, derneklerinin kuruluş yılından itibaren çok sayıda insana, sayısız mücadeleye tanıklık ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Tam 10 yıldır dernek olarak hayvan hakları savunuculuğu misyonumuzla yalnızca kendimizle yarışıyoruz. Daha fazlasını, daha iyisini yapabilmek için de daha çok yaşama dokunabilmek istiyoruz. Biz iletişim gücüne inandık. Eğitim ve bilginin, itici bir güç olduğuna hep inandık. Eğitim ve bilgi güçtür. Birbirimize bildiklerimizi anlatmakla yükümlüyüz. Birbirinden farklı etkinlik ve organizasyonlarla iletişim gücünü kullanarak bu ülkede var olmayan bir alanda farkındalık yaratmaya çalıştık. Küçücük bir tohum ektik. Bugün buradaki kalabalıktan görüyoruz ki doğru yoldayız."

Türkiye'nin ilk Vegan Derneğini kurduklarına dikkati çeken Arıman, Uluslararası birçok organizasyonda Türkiye'yi temsilen çalışmalar yaptıklarını ve yapacaklarını söyledi.

Arıman, ülkede ilk kez kozmetikte hayvan deneylerinin yasaklanmasına vesile olduklarına işaret ederek, Türkiye'nin ilk Vegan Festivali'ni ve ilk Uluslararası Vegan Festivali'ni organize ettiklerini, ilk Vegan Akademiyi açarak bu alanda eğitim vermeyi amaçladıklarını bildirdi.

Bir sözlük geliştirdiklerini ve Türkiye'de vegan mekan aplikasyonunu yaptıklarını kaydeden Arıman, "Bakanlıklara Vegan Beslenme konusunda başvurular yaptık. Savunma Bakanlığının gündemine ilk kez Vegan menüyü soktuk. Şimdi Türkiye'nin ilk Vegan Medikal Kongresine hazırlanıyoruz. Derneğimizin 10'uncu, mücadelemizin 16'ncı yılını bitirirken daha birçok başarılı çalışmaya imza atabilmeyi hedefliyoruz. Geleceği hep birlikte değiştireceğiz ve inanıyoruz ki gelecek vegan. Dünya Vegan Gününüz kutlu olsun." diye konuştu.

Türkiye Vegan Derneği (TVD) Kampanya ve İletişim Yöneticisi Öykü Yağcı da "TVD mücadelesinin dünü, bugünü, yarını" başlıklı bir sunum yaptı.

Avukat Beyzanur Arıcı ise hukuki çalışmalarından biri olarak aldatıcı reklamlara karşı derneğin ne tür çalışmalar yaptığıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan oturumlarda Girişimci Elif Taştekne, "Bitkilerle Devrim", Yazar Dj Oben Budak, "Bir Ördek Ailesi Hayatımı Nasıl Değiştirdi?", Sporcu Ali Bıdı "Sağlıklı Yaşam ve Spor", Diyetisyen ve Yoga Eğitmeni İsra Tan "Mutfaktan Hayata: Bitkisel Beslenme", Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu "Vegan Beslenme ve Sağlık" konularını ele aldı.

Müzisyen Tan Taşçı da etkinliğe özel çektiği video ile bir oğlakla kurduğu arkadaşlık üzerinden nasıl vegan olduğunu aktardı.

Öte yandan gün boyu süren etkinlikte ürün sergileri, tadım etkinlikleri, vegan üniversite topluluğu stantları, hayvan hakları temalı fotoğraflar yer aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.