İşte 5. kriz paketinin içeriği

İşte 5. kriz paketinin içeriği

Kriz delip geçtikçe, hükümet de bir paket daha açıklıyor.

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi çevrelerinin beklediği 'Beşinci Paket'i açıkladı. Akşam Gazetesi'nden İsmail Küçükkaya yazdı: KOBİ'lere, Hazine ve TOBB garantili kredi verilecek, Bankalar kredi riskini paylaşacak, IMF ile seçim sonrası anlaşma yakın...

Gaziantep'te seçim çalışmaları yapan Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek bu yönde bilgiler verdi.

Beşinci paket üzerinde son çalışmalar yapılıyor. En geç nisan ayının ortalarında açıklanacak. Şimşek, IMF ile yapılacak anlaşma konusundaki üç maddelik pürüzle ilgili son durumu da anlattı ve 'krizin dibi göründü mü?' tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerini anlattı.

IMF'DE SON DURUM

IMF ile üç maddede anlaşmazlık vardı. Bizzat Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmıştı. 'Seçim sonrasında IMF ile anlaşma yapılacak mı, tartışmalı üç konudaki son durum nedir?' sorusunu Şimşek şöyle yanıtladı:

'Ocak ayında anlaşmada neredeyse nihai aşamaya gelmiştik. Bizim önümüze yeni konular değil de kabul etmediğimiz eski şartları tekrar getirdiler. Burada tıkanma oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın özerkliği konusunda IMF geri adım attı. Biz de buna karşılık idareyi güçlendirme kararı aldık. Personel takviyesi yapıp, imkanlarını artıracağız ve teşvik vereceğiz.

Çapraz denetim konusu kriz döneminde çok riskli. IMF'ye dedik ki kriz günlerindeyiz, bu çok tehlikeli olur. Bunu tartışıyoruz. Şu anda Maliye Bakanlığı detaylı bir çalışma yürütüyor. Zamanlama ve içerik konusunda üzerinde durulması gereken hususlar var. Bir uzlaşmaya varacağız.

IMF bütçe dengeleri konusunda bazı tedbirler istiyor. Ya gelir artırıcı bir düzenleme ya da harcama kısıcı bir düzenleme istiyorlar. Bütçe dengelerini oturtmak için tedbirler alacağız.

IMF ile anlaşma seçimlerden sonra büyük bir ihtimalle gerçekleşecek. Kaygıları azaltıcı bir program faydalı olabilir, IMF ile yapılacak anlaşma ekonomiyi destekleyecektir.'
İŞSİZLİK RAKAMI 13.6'NIN ÜSTÜNE ÇIKACAK

Şimşek, krizin yarattığı sonuçlara ve atacakları adımlara ilişkin de şunları anlattı:

İşsizlik hızlı biçimde yükseliyor. Şu andaki yüzde 13.6 rakamı daha da artacak, onu da söyleyeyim.

BANKALARIN KREDİ RİSKİ PAYLAŞILACAK

Hazine olarak yeni bir model geliştirdik. Şu anda Başbakan Yardımcımız Nazım Ekren o modelin üzerinde çalışıyor. Küçük ve Orta Boy İşletmeler'e yönelik bir çalışma. Hazine olarak kaynak koyacağız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları da para verecekler. Bankaların riskini paylaşacağız. Herkes elini taşın altına koyacak. Kredi garanti mekanizması oluşturacağız. KOBİ'lere verilecek kredinin riskinin yüzde 60'ını biz üstleneceğiz, garanti edeceğiz. Böylece aslında durumu çok iyi olmasına rağmen ya geri alamazsam diye kredi musluğunu açmayan bankaların eli rahatlayacak. Nihai taslak haline getirdik. Nisanda uygulamaya geçeriz diye düşünüyorum. Büyük şirketlerin zaten kredi sorunu yok. Onlar istediği zaman alıyorlar, işletme sermayesi ihtiyacı düştüğü için büyük gruplar kredi arayışında değiller. Sorun küçük işletmelerdeydi. Bunu çözeceğiz.

BATIK KREDİYE KURTARMA YOK

Bu, halen batık duruma düşmüş olan kredilere dönük bir çalışma değil ve yeni paketin de bu anlamda suiistimal edilmesine izin vermeyeceğiz. Batık krediyi kapatıp, yeni paketten yararlanmak için numara yapılmasına göz yummayacağız. Bu, yeni kredilendirme için kullanılacak bir kaynak ve model.

KRİZ NE ZAMAN BİTER?
DİĞER SAYFADA

BAYKAL'IN ÖNERİLERİNE 'HAYIR' DEDİ

Bakana, CHP Lideri Deniz Baykal'ın geçen hafta AKŞAM'ın manşetindeki yeni önerilerini hatırlattım ve değerlendirmelerini sordum. Baykal, özellikle istihdam üzerinde alınan vergi ve kesintilerin azaltılmasını önermişti. Şimşek, 'Geçen yıl beş puan indirdik zaten. Onun etkisi ortada. Bütçeye getirdiği yük de ortada. Daha da indirirsek maaşlar nasıl ödenecek, sağlık harcamaları nasıl yapılacak?' dedi.

DİP TARTIŞMASINA NE DEDİ?

Sohbetimizde 'krizin dibi göründü mü, krizden çıkış ne zaman?' konularını da tartıştık. 'Romantik iyimser değilim' diye söze giren Şimşek şunları söyledi: 'Bizde seçim bitiyor. Dünya da kendi evinin içini toparlamaya çalışıyor. Herhalde krizin üçte ikisini geçtik. 2009 sonunda toparlanma bekliyorum. Bu yıl tarımda büyüme olacak. Bereketli bir yıl, bol yağış var. Tarım büyümesini de gözardı etmemek lazım. O esnafa da yansıyor.'


Etiketler :