İşte Demirel'in Erbakan'a yazdığı 28 Şubat mektubu

İşte Demirel'in Erbakan'a yazdığı 28 Şubat mektubu

Köşk, 28 Şubat MGK'sı öncesi ve sonrasına ilişkin tüm kayıtlarını Meclis'e yolladı. Kayıtlarda 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in 28 Şubat'taki MGK öncesi Erbakan'a yazdığı mektubun orijinali de yer alıyor.

Demirel’in kritik MGK toplantısı öncesi dönemin Başbakanı Erbakan’a gönderdiği mektup ortaya çıktı. Erbakan’dan devrim kanunlarını uygulamasını isteyen Demirel, TSK ve yargıya da dokunulmamasını istiyor.

28 ŞUBAT’IN  EN ‘BABA’ MEKTUBU MECLİS’E ULAŞTI

28 ŞUBAT sürecinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a yazdığı mektup, Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na gönderdiği belgeler arasından çıktı. Demirel’in “Laik düzeni korumak için mevcut kanunlar harfiyen uygulanmalı, devrim kanunları uygulanmalı” sözleri dikkat çekti.

15 yıl sonra orijinali ortaya çıktı

28 Şubat’ın meşhur Köşk mektubunun orijinali 15 yıl sonra ortaya çıktı. TBMM Darbe Komisyonu’nun 28 Şubat sürecinin bilgi ve belgelerinin gönderilmesi talebi üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla 28 Şubat sürecinin Çankaya’daki kritik belgeleri geçtiğimiz günlerde Meclis’e ulaştırılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin gönderdiği 4 klasör belge, Darbe Komisyonu uzmanları tarafından tasnif edilmeye başlandı.

Kritik MGK öncesi yazıldı

Köşk’ten TBMM’ye gönderilen belgeler arasında, 28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısına hazırlık belgeleri, 28 Şubat sürecinin Cumhurbaşkanlığı yazışmaları, geri gönderilen atama kararnamelerine ilişkin kayıtların yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 8 saati aşkın süren kritik MGK öncesinde dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a yazdığı mektup da yer aldı.

TSK’yı ve Yargıyı koruyun

Demirel mektubunda Erbakan’dan devrim kanunlarını uygulamasını istiyor. Demirel mektubunda, “Devletin kurumlarına “köktendinci cereyanların sızması kesinlikle önlenmelidir” ifadelerini kullanıyor. Laik düzenin korunması için mevcut kanunların harfiyen uygulanmasını isteyen Demirel yargı organlarının, TSK’nın, üniversitelerin, Emniyet teşkilatının, okulların ve Diyanet’in korunmasını istemiş.

Meclis Darbe Komisyonu, Demirel’i dinledikten sonra Köşk’e dönemin kayıtları için yazı yazmıştı. Demirel, Erbakan’a mektup yazdığını söylemişti. Demirel, mektubu yazma nedeninin de Başbakan Erbakan’ı uyarmak olduğunu savunmuştu.

İşte 2 sayfalık o mektup

Sayın Prof. Dr Necmettin Erbakan - Başbakan - Ankara

Malumunuz olduğu üzere TC Devleti’nin Anayasa’sının 2. maddesinde Cumhuriyetin nitelikleri; “Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti’dir” şeklinde belirtilmiştir.

4. maddesinde de “bunların değişmeyeceği” yazılıdır. Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri TBMM kürsüsünden, bunun üzerine yemin etmişlerdir. Anayasa’nın 120, 121 ve 122. maddeleri, “Devletin korunması ile ilgili tedbirler” getirmiştir. Cumhuriyetin niteliklerine ve devletin temel çatısına yönelmiş tehdit ve tehlikeler, hem toplumda, hem de devletin kurumlarında büyük rahatsızlıklar yaratmaktadır. Bu arada “köktendinci” cereyanlara karşı fevkalade hassasiyet bulunduğu yine malumunuzdur. Bu hassasiyetin neticesi olarak aşağıdaki hususları dikkatinize getiriyorum:

1- Laik düzeni korumak için mevcut kanunlar harfiyen uygulanmalıdır.

2- Anayasa’nın 174. maddesinin koruduğu “devrim kanunları” uygulanmalıdır.

3- Devletin kurumlarına “köktendinci cereyanların sızması kesinlikle önlenmelidir.

Bu meyanda; yargı organları, silahlı kuvvetler, üniversiteler, emniyet teşkilatı, okullar, idare, diyanet teşkilatı, yerel yönetimler, korunmalıdır.

Gereğini rica ederim.

S.Demirel

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Perde Arkası