İşte Gaziantep'te onlarca ölüme sebep olan isimler!

İşte Gaziantep'te onlarca ölüme sebep olan isimler!

İşte Gaziantep'te onlarca insanın ölümüne ve bir çok vatandaşın yaralanmasına sebep olan patlamayı planlayan ekibin isimleri ve uzmanlık alanları...

ÜÇLÜ STRATEJİNİN HEDEFİ: EYLEM YAPILMAMIŞ İLLER

Terör örgütü PKK'nın Gaziantep'te gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonrasında örgütün yeni eylem planını çökertecek önemli bulgulara ulaşıldı. Güvenlik birimlerinin deşifre ettiği plan 3 ayaktan oluşuyor: Saldırı hazırlığı, militan ve mühimmat temini, hedef iller. "Dağa göre eğitilmiş militanla şehirde eylem yapmak mümkün değil" diyen örgüt yönetimi 'şehir tipi terörist'ler yetiştirdi. Eylem planlaması için Diyarbakır, silah ve mühimmat temini için Şanlıurfa, bomba yapımı ile eylemin gerçekleştirilmesi içinse Mersin merkez olarak belirlendi.

Örgütün Suriye kökenli yönetici kadrosu doğrudan kendilerine bağlı eylem timleri oluşturdu. Bu teröristlerin Suriye sınır ı n d a k i güvenli olarak bilinen şehirlerden başlayarak daha önce hiç eylem gerçekleştirilmemiş büyük illere sevk edildiği belirlendi. Gelinen son durum PKK belgelerinde ise "Tereddüt, ürkeklik ve kararsızlık daha baştan kaybetmek anlamına gelecektir. Tüm yeteneklerimizi ayaklandırırcasına sürece büyük bir inanç ve kararlılıkla yüklenmek durumundayız" sözleriyle anlatılıyor. İşte deşifre edilen üçlü planın ayrıntıları:

SALDIRI HAZIRLIĞI: "Dağa göre eğitilmiş militanla şehirde eylem yapmak mümkün değil" tespitinde bulunan örgüt, yaklaşık 8 ay önce şehirlerde terör eylemi yapacak militanları belirledi. Bunlar, bomba hazırlama, bombalama ve kundaklama saldırılarının nasıl yapılacağı konusunda eğitildi.

Diyarbakır ise 'şehirde eylem' teröristlerin emir alacakları il olarak belirlendi. Bu amaçla saldırıları organize etmek için Diyarbakır'a sözde yeni bölge sorumlularının atandığı da tespit edildi.

SİLAH VE MÜHİMMAT TEMİNİ: PKK'nın, şehirlerde gerçekleştirilecek bombalı saldırılarda kullanılacak mühimmatı ise büyük oranda son dönemlerde Suriye sınır bölgesinden Türkiye'ye getirdiği tespit edildi. Son iki ay içinde yapılan operasyonlarda örgüte ait 400 kilo üzerinde bomba yapımında kullanılacak malzeme ele geçirildi.

Bu operasyonların büyük bir kısmı Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak bölgesinde gerçekleştirildi. PKK'nın, militanların büyük bir kısmını ise Mersin ve Hatay bölgesinde konuşlandırdığı da belirlendi.

HEDEF 'EYLEMSİZ' İLLER: Tüm bu stratejinin hedefinde ise başta Suriye ile sınırı olanlar başta olmak üzere şimdiye kadar hiç saldırı gerçekleştirilmemiş olan iller bulunuyor. Nitekim Gaziantep'te şimdiye kadar terör öylemi gerçekleşmediğine dikkati çeken güvenlik birimleri kentte ciddi oranda Kürt nüfus bulunduğunu ve bu kişilerin de PKK'yı desteklemediklerini ifade etti.

PKK'nın bu tür saldırılarla kendisini desteklemeyen Kürt nüfus üzerinde baskı kurmayı amaçladığı, ayrıca sivillerin hedef alınarak diğer vatandaşların da Kürtlere karşı kışkırtılmak istediği tespiti yapılıyor. Güvenlik birimlerinin son günlerde özellikle Şanlıurfa, Mardin ve Kilis gibi illerde yeni güvenlik önlemleri aldığı da belirtildi.

İSİM İSİM ŞÜPHELİ LİSTESİ

'Firaz' kod Mahmut Filiz: Bombalı aracı Diyarbakır'dan alıp Gaziantep'e götüren kişi. HPG Özel Kuvvet. Amanoslar yapılanması Dörtyol Grubu'nda faaliyet gösteriyor. Aslen Diyarbakırlı.

Mahmut H.: Siverek'te bir ilköğretim okulunda müdür yardımcısı. Bombalı aracın Gaziantep'e ulaştırılmasında yardımyataklıkla suçlanıyor.

'İrfan Amed' kod Mehmet Tahir Kılıç: Bahoz Erdal'ın emrinde. Örgütün Orta Saha Sorumlusu.

'Numan' kod Ertem Karabulut: Bahoz Erdal'ın emrinde. Örgütün Amed Eyaleti Sorumlusu. Diyarbakır çevresindeki birçok kanlı olayın organizatörü.

'Dersim' kod İzzettin İnan: Amanoslar Yapılanması sorumlusu. Gaziantep eylemi için 'Firaz' kod Mahmut Filiz'i Diyarbakır'a gönderen isim.

'Reber' kod Mehmet Şah Yıldeniz: Amed Eyaleti Şehit Kendal Alan sorumlusu. Ekim 2008'de Diyarbakır merkezinde polis aracına yönelik bombalı eylemi gerçekleştiren kişi.

'Ramazan Serhat' kod Metin Salgut: HPG Özel Kuvvet. 2009 yılında Lice de 9 askerin şehit düştüğü mayını hazırladı. 'Doktor Aydın' kod Hacı Türmak: HPG Özel Kuvvet. Sözde Amed Eyaleti'nde (Diyarbakır) faaliyet gösteriyor. Metropol eylemlerinin organizatörü.

'Mazlum Amed' kod Aydın Bulut: Cephane alımı ve yeni teröristlerin eğitiminden sorumlu.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.